ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ارتباط ساعت خواب با سلامت
علمی

توصیه جدی دانشمندان: هر شب ساعت مشخصی بخوابید

پژوهشگران بریتانیایی نشان داده‌اند که ساعت خواب متفاوت می‌تواند باعث انتخاب رژیم بد و تضعیف باکتری‌های روده شود.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

خواب بسیار مختل، مخصوصاً ناشی از کار شبانه، می‌تواند آثاری منفی روی سلامت داشته باشد. گروهی از پژوهشگران بریتانیایی دریافته‌اند که افراد دچار «جت لگ اجتماعی» رژیم غذایی اندکی ضعیف‌تر دارند. ثابت نگه‌داشتن ساعت خواب و مصرف رژیم غذایی متعادل می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌ها را در شما کاهش دهد.

پژوهشی در دانشگاه کینگز کالج لندن روی ۱۰۰۰ بزرگسال نشان می‌دهد که حتی تفاوتی ۹۰ دقیقه‌ای در مورد میانگین زمان خوابیدن در طول هفته می‌تواند نوع باکتری‌های موجود در روده را تحت تأثیر قرار دهد.

تنوع بالای گونه‌های باکتری در سیستم گوارشی بسیار مهم است. برخی از باکتری‌ها مهم‌تر هستند اما داشتن ترکیب مناسب کلید اجتناب از برخی بیماری‌هاست. جت لگ اجتماعی می‌تواند باعث تقویت باکتری‌هایی شود که آثاری منفی روی سلامت دارند.

ساعت خواب و بیداری متفاوت در روزهای هفته پدیده‌ای است که با نام جت لگ اجتماعی شناخته می‌شود. این پدیده در نوجوانان و جوانان شایع‌تر است.

ارتباط ساعت خواب و رژیم غذایی

پژوهشگران به تحلیل خواب و خون شرکت‌کنندگان این پژوهش و جمع‌آوری نمونه‌های مدفوع و ثبت دقیق رژیم غذایی آن‌ها پرداختند.

آن‌هایی که جت لگ اجتماعی داشتند (۱۶ درصد) با احتمال بالاتری رژیم غذای متشکل از سیب‌زمینی زیاد مصرف می‌کردند؛ ازجمله چیپس و سیب‌زمینی سرخ‌شده. همچنین نوشیدنی‌های شیرین بیشتر و میو‌ه‌ها و سبزیجات کمتری می‌خوردند.

پیش‌تر پژوهشگران دیگری دریافته بودند که افراد با جت لگ اجتماعی فیبر کمتری نسبت به آن‌هایی که ساعت خواب ثابت دارند دریافت می‌کنند. همچنین جت لگ اجتماعی با افزایش وزن، بیماری و خستگی ذهنی در ارتباط است.

به‌این‌ترتیب، رژیم غذایی ناسالم می‌تواند روی باکتری‌های روده تأثیر بگذارد. در گروه جت لگ، سه گونه از شش گونه باکتری فراوان در روده‌ها با کیفیت رژیم پایین، چاقی و سطح بالاتر ریسک التهاب و سکته پیوند داشتند.

رابطه بین ساعت خواب، رژیم غذایی و باکتری‌های روده پیچیده است و فهم آن نیاز به پژوهش‌های بیشتری دارد. تا قبل از آن، پژوهشگران توصیه می‌کنند که در صورت امکان همه‌چیز را در طول هفته ثابت نگه دارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی