ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فالکون 9 اسپیس ایکس
علمی

اسپیس‌ایکس ویدیویی جذاب و متفاوت از پرتاب و فرود موفق فالکون 9 منتشر کرد [تماشا کنید]

اسپیس ایکس به‌تازگی ویدیویی 90 ثانیه‌ای منتشر کرده است که از نقطه نگاه فالکون 9، پرتاب و فرود موفق این راکت را به تصویر می‌کشد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۹ دی ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

اسپیس ایکس به‌تازگی ویدیویی را به اشتراک گذاشته است که شاید اتفاق جدید و غیرمنتظره‌ای را نشان ندهد، چرا که این شرکت مدت‌هاست موفقیت خود در پروازهای فضایی را به اثبات رسانده است. اما این ویدیو حالا به‌طور خلاصه از دید راکت فالکون 9 در حدود 90 ثانیه پرتاب، رسیدن به مدار و فرود مجدد روی زمین را به تصویر می‌کشد.

صفحه رسمی اسپیس ایکس در توییتر به‌تازگی ویدیویی را منتشر کرده است که پرواز راکت فالکون 9 در تاریخ 13 دی‌ماه را نشان می‌دهد. این پرواز که دویستمین مأموریت اسپیس ایکس بود، از پایگاه کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا بلند شد تا ماهواره‌هایی را به مدار ببرد.

سپس مطابق برنامه همیشگی پروازهای این شرکت، راکت مرحله اول فالکون 9 از بخش محموله جدا شد و با کمی تنظیم مسیر به‌سمت زمین برگشت. این راکت در‌نهایت با موفقیت در سکوی فرود خود در کیپ کاناورال روی زمین نشست. این شرکت معمولاً راکت‌های فالکون 9 را در سکوی شناور خود در دریا فرود می‌آورد، اما این مأموریت در خشکی فرود آمد.

فالکون 9 بزرگ‌ترین دستاورد فعلی اسپیس ایکس است

گفتنی است که فرایند پرتاب تا فرود مجدد فالکون 9 تقریباً بیش از 8 دقیقه طول می‌کشد، اما این ویدیو سرعت نمایش اتفاقات را افزایش داده است تا تمام این مراحل در 90 ثانیه قابل مشاهده باشد. ویدیوی حاضر به‌خوبی نشان می‌دهد که مهندسان شرکت فضایی ایلان ماسک چه دستاورد بزرگی در زمینه توسعه فالکون 9 داشته‌اند و با طراحی راکتی که قابلیت استفاده مجدد دارد، چقدر در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده‌اند.

راکتی که در ویدیوی بالا دیده می‌شود، چندی پیش پانزدهمین پرواز خود را انجام داد. این راکت پیش‌تر 10‌بار برای ارسال ماهواره‌های استارلینک و چند شرکت دیگر پرتاب شده بود. اسپیس ایکس چندین راکت فالکون 9 دیگر هم دارد که از آن‌ها برای مأموریت‌های متفاوتی مثل ارسال بار به ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Space x
    Space x | ۱۹ دی ۱۴۰۱

    👏

مطالب پیشنهادی