ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماه
علمی

دانشمندان به پاسخ این سؤال نزدیک‌ می‌شوند: ساختار درونی ماه از چه چیزی ساخته شده است؟

دانشمندان با مدل‌سازی ساختار درونی ماه دریافته‌اند که احتمالاً برخلاف باورهای پیشین، ماه دارای گوشته جامد است، نه گوشته مذاب.

آرزو مصطفوی
نوشته شده توسط آرزو مصطفوی | ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

دانشمندان آلمان، جمهوری چک و ایالات‌متحده یک مدل‌سازی جدید از ساختار درونی ماه ارائه داده‌اند که نشان می‌دهد برخلاف باور قبلی، احتمالاً ماه دارای گوشته جامد است.

دانشمندان اخیراً اطلاعات ارزشمندی راجع به لایه‌های داخلی زمین به‌دست آورده‌اند که آن‌ها را متحیر کرده است. به عنوان مثال، آن‌ها دریافته‌اند که هسته درونی سیاره ما هرچند وقت یک بار از چرخش می‌ایستد و پس از مدتی در خلاف جهت قبلی شروع به چرخیدن می‌کند.

اما درون ماه همچنان برای ما به‌عنوان یک راز باقی مانده است. در زیر پوسته، گوشته قرار دارد که دانشمندان فکر می‌کنند یک لایه نیمه‌مذاب است و می‌تواند سرنخ‌هایی از نحوه شکل‌گیری ماه در اختیار ما قرار دهد. اما طبق یک مدل‌سازی جدید، دانشمندان دریافتند که احتمالاً ویژگی‌های این لایه کاملاً متفاوت است.

اگر داده‌هایی که در آینده از ساختار درونی ماه جمع‌آوری می‌شوند، این مدل‌سازی را تأیید کنند، اطلاعات دانشمندان از این ناحیه زیر سؤال خواهد رفت. در این مدل‌سازی، دانشمندان دریافتند که احتمالاً گوشته کاملاً جامد است و هیچ ردی از مواد مذاب در آن وجود ندارد. با در نظر گرفتن این نکته، تمام دانش و تئوری‌های مطرح‌شده در مورد نحوه شکل‌گیری ماه زیر سؤال می‌رود و دانشمندان باید به روشی جدید شکل‌گیری آن را توضیح دهند.

ماه

البته باید این نکته را در نظر داشت که هم‌اکنون اطلاعات دانشمندان از ساختار درونی کامل نیست. «مایکلا والترووا»، دانشمند سیاره‌شناسی در مرکز هوافضای آلمان در برلین و همکارانش تلاش کرده‌اند تا براساس داده‌های موجود، تئوری‌های رایج و مدل‌های جدید، درک ما از ماه را دچار تحول کنند.

آن‌ها دو مدل مختلف را باهم مقایسه کردند تا ببینند کدام‌یک می‌تواند به‌طور بالقوه و واقع‌بینانه اندازه‌گیری‌های انجام‌شده از شکل و حرکت ماه را توضیح دهد. جالب است بدانید اثرات جزرومدی که ماه روی زمین می‌گذارد، به‌شدت تحت تأثیر چگالی داخلی، میزان گرانروی آن و میزان صلب‌بودن آن است. آن‌ها با ترکیب داده‌هایی که از ماه ثبت شده است و بررسی اثرات جزرومدی ماه دریافتند احتمالاً لایه‌ای چسبناک و نیمه‌مذاب در حد فاصل میان هسته و گوشته وجود دارد که اجازه می‌دهد انرژی جزومد و امواج لرزه‌ای با الگوهای دوره‌ای بر زمین اثر بگذارند.

اما حالا در این مدل‌سازی جدید با رد فرض وجود گوشته مذاب، دانشمندان باید مجدداً تلاش کنند تا ساختار داخلی، ویژگی‌هایش و اثرات آن روی کره زمین را شرح دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی