ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بازوی رباتیک
علمی

ویدیو: این بازوی رباتیک به بازگشت نمونه‌های مریخ به زمین کمک می‌کند

آژانس فضایی اروپا (ESA) در بیانیه خود، توضیحات زیادی درباره این بازوی رباتیک مهم ارائه کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

آژانس فضایی اروپا (ESA) برای بازگرداندن نمونه‌های سنگ و خاک مریخ به زمین، از یک بازوی رباتیک منحصر‌به‌فرد استفاده می‌کند و اکنون در بیانیه خود اطلاعات بیشتری درباره آن ارائه کرده است.

در بیانیه مطبوعاتی ESA آمده است:

«در مأموریت بازگرداندن نمونه‌های مریخ به زمین، یک بازوی رباتیک اروپایی 2.5 متری، لوله‌های پر از خاک گرانبها را برداشته و آن‌ها را برای تحویل بین سیاره‌ای تاریخ ساز به موشک منتقل می‌کند.»

ربات اشاره شده که با نام بازوی انتقال نمونه یا STA شناخته می‌شود، نقش مهمی در موفقیت مأموریت بازگشت نمونه مریخ ایفا خواهد کرد. همچنین از آن به عنوان یک بازوی رباتیک خودمختار، بسیار قابل اطمینان و مستحکم یاد شده تا برای مأموریت منحصر‌به‎‌فرد خود یک گزینه ایده‌آل باشد.

قابلیت‌های بازوی رباتیک

آژانس فضایی اروپا در ادامه بیانیه خود درباره قابلیت‌های این بازوی رباتیک توضیح می‌دهد:

«این ربات می‌تواند طیف وسیعی از حرکات را با هفت درجه آزادی انجام دهد که توسط دو دوربین و تعداد بی‌شماری سنسور پشتیبانی می‌شود. دارای یک گیره (شبیه به یک دست) است که می‌تواند لوله‌های نمونه را در زوایای مختلف گرفته و کنترل کند.»

بازوی رباتیک هنوز کار خود در مریخ را شروع نکرده، با این حال، ESA فاش می‌کند که به‌زودی برای دریافت لوله‌های نمونه‌ای که توسط مریخ‌نورد استقامت Perseverance ناسا در حال جمع‌آوری هستند، روی سیاره سرخ فرود خواهد آمد. در بخشی از این بیانیه، درباره کارهایی که می‌تواند انجام دهد گفته شده:

«با قابلیت دیدن، احساس کردن و تصمیم‌گیری مستقل، سطح بالای مهارت آن به بازو اجازه می‌دهد تا لوله‌ها را از مریخ‌نورد بیرون بیاورد، آن‌ها را از سطح مریخ بلند کند، در داخل محفظه مخصوص قرار دهد و درب آن را قبل از ترک مریخ ببندد.»

استقامت
استقامت

مریخ نورد استقامت که در چند وقت گذشته مشغول جمع‌آوری نمونه‌هایی از سطح مریخ بوده، در فوریه سال گذشته، اولین سالگرد حضور خود در سیاره سرخ را جشن گرفت. در 18 فوریه 2021، فضاپیمای حامل کاوشگر رباتیک 2.7 میلیارد دلاری ناسا، مریخ‌نورد را به آرامی روی سطح این سیاره قرار داد.

ناسا در این مأموریت، قصد دارد تا به جدی‌ترین شکل ممکن وجود حیات روی سیاره مریخ را بررسی کند. در حال حاضر، قرار است نمونه‌های جمع‌آوری شده توسط مریخ‌نورد استقامت، در سال 2023 برای بررسی بیشتر به زمین فرستاده شود. ناسا نیز در مهرماه با انتشار یک ویدیو، پیچیدگی‌های بازگشت نمونه‌های مریخ به زمین را به نمایش گذاشته بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی