ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جاسوسی
امنیت

دانشمندان MIT: از سنسور نور نمایشگر می‌توان برای جاسوسی استفاده کرد

با این تکنیک، هکرها قادر خواهند بود تا حسگر نور محیط و نمایشگر دستگاه شما را به یک دوربین تبدیل کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ دی ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

محققان اعلام کرده‌اند که از سنسور نور محیط گوشی‌های هوشمند، حتی بدون اینکه دوربین آن‌ها را روشن کنید، می‌توان برای جاسوسی استفاده کرد.

سنسورهای کوچک نور محیط، روشنایی نمایشگر دستگاه شما را براساس نور محیط تنظیم می‌کنند. اما برخلاف دوربین، اپلیکیشن‌ها برای دسترسی به این سنسور نیازی به اجازه کاربر ندارند. همانطور که محققان MIT اعلام کرده‌اند، این موضوع یک جنبه تاریک دارد: هکرها می‌توانند از این سنسورها برای بازسازی تصویر چیزی که درست در مقابل نمایشگر شما رخ می‌دهد، استفاده کنند.

محققان آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT (CSAIL) همچنین کشف کرده‌اند که این سنسور می‌تواند تصاویری از حرکات دست کاربر بگیرد و حریم خصوصی شما را آشکار کند. برای درک بهتر، موقعیتی را در نظر بگیرید که در آن در حال مرور اینترنت هستید و حرکات دست شما نه توسط دوربین، بلکه توسط سنسور نور محیط ثبت می‌شود.

تیم MIT به رهبری «یانگ لیو»، الگوریتمی را توسعه داده‌اند که تغییرات ظریف مربوط به شدت نور گرفته‌شده توسط سنسور را تجزیه‌و‌تحلیل می‌کند. الگوریتم آن‌ها با کنار هم قرار دادن این نوسانات، تصاویر پیکسلی را بازسازی می‌کند و حرکاتی مانند اسکرول‌کردن و کشیدن انگشت را آشکار می‌کند.

آن‌ها نشان دادند که هکرها چگونه می‌توانند از این الگوریتم برای جاسوسی از کاربران استفاده کنند. به گفته محققان، برنامه‌هایی که به نمایشگر دستگاه دسترسی دارند، مانند پلیرهای ویدیویی و مرورگرهای وب، می‌توانند از این تکنیک برای جمع‌آوری داده‌های کاربران استفاده کنند.

«فلیکس هاید»، پروفسور دانشگاه پرینستون می‌گوید:

«این کار حسگر نور محیط و نمایشگر دستگاه شما را به یک دوربین تبدیل می‌کند! به این ترتیب، نویسندگان مقاله به تهدید حریم خصوصی اشاره کرده‌اند که بر دسته‌ای از دستگاه‌ها تأثیر می‌گذارد و تاکنون نادیده گرفته شده است.»

محققان برای مقابله با این آسیب‌پذیری انجام دو اقدام متقابل مهم را پیشنهاد کرده‌اند. بررسی مداوم برنامه‌هایی که به سنسور نور محیط دسترسی دارند و محدود کردن عملکرد سنسور. در واقع به گفته آن‌ها، محدود کردن دقت و سرعت سنسور، میزان اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط آن را کاهش می‌دهم و به‌طور کلی جمع‌آوری داده‌ها را برای هکرها سخت‌تر می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Im No One
    Im No One | ۲۹ دی ۱۴۰۲

    "در واقع به گفته آن‌ها، محدود کردن دقت و سرعت سنسور، میزان اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط آن را کاهش می‌دهم و به‌طور کلی جمع‌آوری داده‌ها را برای هکرها سخت‌تر می‌کند."
    لطفا اصلاح کنید . کاهش میدهم

مطالب پیشنهادی