ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

دادگاه کالیفرنیا بخش عمده اتهامات هنرمندان علیه ابزارهای هوش مصنوعی را رد کرد

قاضی دادگاه کالیفرنیا بخش عمده اتهاماتی را که هنرمندان ازجمله در‌زمینه نقض کپی‌رایت توسط ابزارهای هوش مصنوعی مطرح کرده بودند، رد کرد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ آبان ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

قاضی دادگاه فدرال کالیفرنیا در حکمی پیرامون اتهامات مطرح‌شده از سوی هنرمندان علیه ابزارهای هوش مصنوعی میدجرنی، Stability AI و DeviantArt، اعلام کرد که اتهامات وارده از بسیاری جهات خطا دارند. این رأی اگرچه به‌نوعی می‌تواند برای هوش مصنوعی یک پیروزی محسوب شود، اما در جزئیات دارای پیچیدگی‌های زیادی است و احتمالاً به ادامه کشمکش‌ها منجر خواهد شد.

به گزارش رویترز، قاضی «ویلیام اوریک» برخی اتهامات در پرونده شکایت جمعی از هنرمندان ازجمله «سارا اندرسن»، «کلی مک‌کرنان» و «کارلا اوریتز» علیه شرکت‌های سازندگان ابزارهای هوش مصنوعی مولد را رد کرد. البته او گفت که این هنرمندان همچنان می‌توانند شکایت‌هایی را علیه این شرکت‌ها ثبت کنند، اما بخش عمده ادعای نقض کپی‌رایت را که پیش‌تر مطرح شده بود، مردود است.

اوریک می‌گوید تصاویری که این سه شرکت تولید کرده‌اند احتمالاً ناقض کپی‌رایت هنرمندان نبوده است، چرا که ظاهراً عمده آثار این هنرمندان در دفتر کپی‌رایت ایالات‌متحده ثبت نشده بودند. به‌نظر می‌رسد که اندرسن تنها 16 مورد از صدها اثر خود را که در این شکایت به آن‌ها اشاره شده بود، ثبت کرده است.

دعوای حقوقی با شرکت‌های هوش مصنوعی ادامه می‌یابد

قاضی اوریک همچنین ادعای هنرمندان مبنی بر وارد‌شدن خدشه به شهرت آن‌ها و رقابت غیرمنصفانه این شرکت‌ها با هنرمندان را رد کرده است. بااین‌حال، قاضی به سارا اندرسن اجازه داده تا پیگیر پرونده استفاده از آثار خود در آموزش مدل هوش مصنوعی Stable Diffusion از شرکت Stability AI باشد.

برهمین‌اساس، قاضی از آن‌ها خواسته است تا با اصلاح دادخواست خود، این پرونده را پیگیری کنند. وکلای این هنرمندان در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که هسته اصلی ادعای آن‌ها همچنان پابرجا مانده است و اطمینان دارند که با اصلاح دادخواست خود می‌توانند ایرادات دادگاه را برطرف کنند.

به عبارت دیگر، درحال‌حاضر دادگاه تنها پیگیر استفاده از 16 اثر دارای حق نشر از سارا اندرسن توسط شرکت Stability AI است و باید منتظر بمانیم تا ببینیم این هنرمندان بقیه ادعاهای خود را چگونه اصلاح خواهند کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی