ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

دانشگاه آزاد: هک و دسترسی غیرمجاز به داده‌ها در سامانه انتخاب واحد صورت نگرفته است

سامانه آموزشیار در زمان انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد مورد حمله سایبری قرار گرفته و از دسترس کاربران خارج شده است.

سوره پوراشرف
نوشته شده توسط سوره پوراشرف | ۹ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

دانشجویان دانشگاه آزاد از تاریخ ۵ بهمن‌ماه با اختلال‌ها و عدم امکان دسترسی به سامانه آموزشیار روبه‌رو شد‌ه‌اند و انتخاب واحد آن‌ها با موانع مختلف و یا خرابی سایت مواجه شده است. در این راستا، دانشگاه آزاد اطلاعیه‌ای درخصوص شائبه‌هایی مبنی بر شکل‌گیری حمله سایبری به سامانه آموزشیار صادر و اعلام کرده است که اقدامات لازم برای رفع مشکل پیش‌آمده صورت خواهد گرفت.

انتخاب واحد دانشگاه آزاد از ۷ بهمن‌ماه آغاز شده است، اما دانشجویان این دانشگاه با اختلال‌ها و انسداد سامانه آموزشیار روبه‌رو شده‌اند. همچنین بسیاری از دانشجویان در شبکه اجتماعی ایکس آغاز اختلال‌های سایت دانشگاه آزاد را از روز پنجشنبه، ۵ بهمن‌ماه گزارش داده‌اند.

روز گذشته، روابط‌عمومی دانشگاه آزاد ضمن تأیید اختلال‌های پیش‌آمده در سامانه انتخاب واحد، اعلام کرد پس از رفع این اختلال بلافاصله اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد پذیرفت. روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اعلام کرد: «براین‌اساس، به دانشجویان اطمینان داده می‌شود که فرصت مجدد برای انتخاب واحد این دسته از دانشجویان (به‌صورت کامل) درنظر گرفته شده است و مراتب اطلاع‌رسانی خواهد شد. پیشاپیش از صبر و شکیبایی و همراهی شما سپاسگزاریم.»

روز گذشته نیز دانشگاه آزاد اطلاعیه‌ای درخصوص حمله سایبری به سامانه آموزشیار صادر و اعلام کرد تیم‌های فنی و تخصصی رصد و پایش ضمن شناسایی منشأ حملات، اقدام لازم برای رفع آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده: «لازم به ذکر است که در پی حملات مذکور، هیچ‌گونه هک و دسترسی غیرمجاز به داده‌ها در سامانه انتخاب واحد صورت نگرفته و نوع حمله در طبقه‌بندی‌های امنیتی با عنوان DDoS و DoS شناخته شده است که منجر به خارج‌شدن سرویس از دسترس می‌شود. کلمه DDoS مخفف عبارت Denial Of Service Attack به‌معنای حمله انکار سرویس است و این نوع حمله به‌گونه‌ای است که سرویس به حد انکار (عدم پذیرش درخواست) می‌رسد و دیگر پاسخی از سمت سرور به متقاضی ارسال نخواهد کرد. به عبارت ساده، ارسال تقاضاهای زیاد به‌سمت سیستم هدف با قصد اینکه سرور موردنظر توان پاسخ‌گویی خود را از دست بدهد، صورت می‌پذیرد. ساختار این حمله سایبری بدین صورت است که تقاضا از تعداد بالایی سیستم به‌سمت سرور هدف ارسال می‌شود. از طرفی، چون قدرت پاسخگویی سرور محدود است و می‌تواند به تعداد مشخصی پاسخ دهد، با زیادشدن تقاضاها، سربار تقاضای سرور زیاد شده و قدرت پاسخگویی خود را از دست می‌دهد.»

در ادامه این بیانیه، دانشگاه آزاد اعلام کرده است که با توجه به نوع حملات، تیم‌های امنیت شبکه تدابیر لازم را انجام داده و سرویس انتخاب واحد دوباره در دسترس قرار گرفته است. همچنین با توجه به تنوع حمله، سیاست‌های امنیتی ارتقا یافته و افزایش یافته‌اند. این تغییرات در دو نوبت صورت گرفته و با توجه به پیش‌بینی تکرار حملات، اقدامات پیش‌گیرانه توسط تیم رصد، پایش و اقدام نیز در دستور کار قرار گرفته است.

در این اطلاعیه، دانشگاه آزاد براین‌اساس به اطلاع کلیه دانشجویان می‌رساند برای آن دسته از دانشجویان که در فرایند انتخاب واحد با مشکل مواجه شده‌‎اند، طی روزهای آتی فرصت مجدد انتخاب واحد (انتخاب واحد تکمیلی) درنظر گرفته شده است که زمان آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در نیم‌سال دوم، از امروز، ۷ بهمن‌ماه، آغاز و تا ۱۸ همین ماه ادامه دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی