ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مصوبه شورای عالی فضای مجازی: دسترسی به سکوهای خارجی در قالب «پوسته» امکان‌پذیر می‌شود

براساس این مصوبه، تنظیم‌گران موظف شده‌اند برای ایجاد تنوع در سبد مصرف کاربران با سازوکارهای حکمرانی‌پذیر، دسترسی به سکوهای پرمخاطب خارجی را فراهم کنند.

پریسا سلامتی
نوشته شده توسط پریسا سلامتی | ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۶:۱۰

شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای را ابلاغ کرده است که براساس آن، دسترسی کاربران به سکوهای پرمخاطب خارجی امکان‌پذیر می‌شود. تاکنون متن این مصوبه منتشر نشده است و هنوز جزئیاتی از آن در دست نیست.

«سیدمحمدامین آقامیری»، دبیر شورا، صبح امروز مصوبات جلسه نودوششم شورای عالی فضای مجازی درخصوص امکان دسترسی به سکو‌های خارجی با سازوکار‌های حکمرانی‌پذیر، ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی و ایجاد سامانه ملی و جامع داده را ابلاغ کرد.

براساس مصوبه سوم این جلسه، مرکز ملی فضای مجازی موظف شده است سامانه ملی سنجش و پایش داده‌ای فضای مجازی را در تمامی لایه‌ها ظرف مدت سه ماه ایجاد کند و تمامی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، نهاد‌ها و تنظیم‌گران بخشی موظف هستند که دسترسی به داده‌ها و سامانه‌های مرتبط با فضای مجازی را برای مرکز ملی فضای مجازی فراهم کنند.

براساس این خبر، در مصوبه مربوط به سکوهای خارجی، تنظیم‌گران بخشی موظف شده‌اند برای ایجاد تنوع در سبد مصرف کاربران با سازوکارهای حکمرانی‌پذیر و با هدف رفع نیاز مردم، سکوها و خدمات پرکاربرد خارجی را که امکان ارائه خدمات در قالب پوسته برای آن‌ها وجود دارد، شناسایی کرده و شرایط فعالیت آن‌ها را در داخل کشور فراهم کنند.

به اعلام این مصوبه، تنظیم‌گران بخشی موظف هستند در حوزه تنظیم‌گری خود ظرف مدت یک ماه، خدمات و سکو‌های پرکاربرد خارجی را شناسایی کنند و امکان فنی برای دسترسی کاربران به خدمات مفید خارجی را در قالب‌های حکمرانی‌پذیر مورد بررسی قرار داده و ضوابط ارائه خدمات یادشده را به مرکز ملی فضای مجازی ارائه کنند. نکته آخر اینکه مطابق این مصوبه، مرکز ملی فضای مجازی نیز موظف است پس از بررسی، مجوز لازم جهت فعالیت بخش خصوصی را به تنظیم‌گران بخشی ارائه دهد.

در بخش دیگری از این ابلاغیه نیز مقرر شده است که سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی درخصوص مرجع صدور مجوز شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها برای تصویب در شورای معین شورای عالی فضای مجازی مطرح شود.

همان‌طور که گفته شد، اطلاعاتی در مورد جزئیات این مصوبه مانند «سازوکارهای حکمرانی‌پذیر» و «در قالب پوسته بودن» در دست نیست و باید تا انتشار متن کامل این مصوبه منتظر ماند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • gwmorteza
  gwmorteza | ۳۰ بهمن ۱۴۰۲

  سواد رسانه ای یک مهارت است. خبر را درست بخوانید:

  1. دسترسی به سکو‌های خارجی با سازوکار‌های حکمرانی‌پذی از طریق "سامانه ملی و جامع داده"
  2. ایجاد سامانه ملی سنجش و پایش داده‌ای فضای مجازی برای "دسترسی به داده‌های فضای مجازی"
  3. طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در شورای عالی فضای مجازی "مطرح شود".
  4. سکوها و خدمات پرکاربرد خارجی را "که امکان ارائه خدمات برای آن‌ها وجود دارد" را شناسایی و شرایط فعالیت آن‌ها را فراهم کنند.

 • molavy
  molavy | ۲۹ بهمن ۱۴۰۲

  فیلتر هوشمند. اینستاگرام پول خوبی داشت، چسبیده، از همون نمونه طرح های اشغال که فقط بین خودشون پروژه های با نتیجه مشخص تصویب کنند و بزنند بر بدن

 • diman
  diman | ۲۹ بهمن ۱۴۰۲

  دم انتخابات هر وعده و عیدی میدن!

 • rayacoder
  rayacoder | ۲۹ بهمن ۱۴۰۲

  دیدین فیلترینگ نتیجه فضاحت باری داشت و فقط خودتون کوچیک شدین و باعث شدین میلیونها گوشی آلوده به بد افزار بشن و دسترسی کودکان رو به هر چیزی مهیا کردین و کیفیت اینترنت رو به شدت تخریب کردین، کلا گند زدین به همه چیز، حالا اومدین به شکر خوردن افتادین؟

مطالب پیشنهادی