ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تیک تاک
نرم افزار و اپلیکیشن

مجلس سنای آمریکا سرانجام لایحه «فیلترشدن یا فروش تیک‌تاک» را تصویب کرد

اکنون «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا برای قانونی‌شدن لایحه باید آن را امضا کند و ByteDance یک سال فرصت دارد تا تیک‌تاک را بفروشد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۰۹:۳۰

مجلس سنای ایالات‌متحده سرانجام لایحه‌ای را تصویب کرد که ByteDance، مالک چینی شبکه اجتماعی تیک تاک را مجبور به فروش این پلتفرم در یک سال آینده می‌کند. درصورتی‌که بایت‌دنس موفق به فروش شبکه اجتماعی خود نشود، تیک تاک در ایالات‌متحده مسدود خواهد شد. سناتورها این لایحه را با 79 رأی موافق (در مقابل 18 رأی مخالف) تصویب کردند و اکنون «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا، برای قانونی‌شدن لایحه باید آن را امضا کند.

طبق بیانیه کاخ سفید، پس از امضای رئیس‌جمهور ایالات‌متحده (که امروز انجام خواهد شد)، ByteDance یک سال فرصت پیدا می‌کند تا تیک تاک را بفروشد، وگرنه با ممنوعیت پلتفرم خود در آمریکا مواجه خواهد شد. این لایحه به شرکت چینی 9 ماه فرصت می‌دهد و همچنین رئیس‌جمهور این اختیار را دارد که در صورت نیاز، این مهلت را تا سه ماه دیگر تمدید کند.

در اسفندماه، مجلس نمایندگان آمریکا یک لایحه مستقل مشابه را برای ممنوعیت تیک تاک یا اجبار فروش آن با محدودیت زمانی شش‌ماهه تصویب کرده بود. بااین‌حال، سنا در آن زمان لایحه مذکور را قبول نکرد. اما لایحه جدیدی که چند روز پیش به سنا فرستاده شد، نظر مثبت نمایندگان را جلب کرد.

TikTok هنوز بیانیه رسمی در این رابطه منتشر نکرده است، اما «مایکل بکرمن»، رئیس سیاست عمومی این شرکت در قاره آمریکا، به بلومبرگ گفت که آن‌ها قصد دارند در دادگاه به مقابله با این اقدام بپردازند. او اوایل این هفته در یادداشتی به کارکنان ایالات‌متحده TikTok گفت:

«این یک توافق بی‌سابقه بین رئیس مجلس نمایندگان ایالات‌متحده آمریکا و رئیس‌جمهور بایدن است. در مرحله‌ای که لایحه امضا می‌شود، برای اعتراض قانونی به محاکم قضایی اقدام خواهیم کرد.»

نظر کاخ سفید درباره ممنوعیت تیک تاک

قانون‌گذاران و مقامات اطلاعاتی ایالات‌متحده نگران این موضوع هستند که مالکیت TikTok توسط یک شرکت چینی ممکن است داده‌های کاربران آمریکایی آن را به خطر بیندازد. «ماریا کانت‌ول»، رئیس کمیته بازرگانی سنا (D-WA)، پیش از رأی‌گیری در صحن مجلس سنا گفت:

«کنگره برای مجازات ByteDance، تیک تاک یا شرکت دیگری، این لایحه را تصویب نکرده است، بلکه کنگره برای جلوگیری از جاسوسی، نظارت، عملیات‌های تحریف‌شده، آسیب‌رساندن به آمریکایی‌های آسیب‌پذیر، سربازان، زنان و پرسنل دولت ایالات‌متحده، از سوی دشمنان خارجی اقدام می‌کند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی