ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایلان ماسک شبکه اجتماعی ایکس
نرم افزار و اپلیکیشن

برای تعامل با سایر کاربران ایکس احتمالا باید سالانه 1 دلار بپردازید

کاربران در نیوزلند و فیلیپین حالا برای پیوستن به شبکه اجتماعی ایکس باید سالانه 1 دلار هزینه پرداخت کنند.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۶ مهر ۱۴۰۲ | ۰۹:۰۰

اگر کاربری بخواهد در کشورهای نیوزیلند و فیلیپین عضو ایکس (توییتر سابق) شود، باید سالانه 1 دلار هزینه بپردازد. به باور این شبکه اجتماعی، این رویکرد می‌تواند باعث کاهش بات‌ها شود. البته باید به این موضوع اشاره کرد که اگر کاربری تنها به‌دنبال خواندن توییت‌ها (یا پست‌ها) باشد، هزینه‌ای پرداخت نخواهد کرد. اگر این طرح به کشورهای دیگر راه پیدا کند، کاربران ایرانی جدید ایکس با مشکل مواجه می‌شوند و تنها قادر به مشاهده توییت‌ها خواهند بود.

این طرح اشتراکی که بخشی از برنامه «Not A Bot» محسوب می‌شود، در این دو کشور به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است. به گفته ایکس، این برنامه می‌خواهد اسپم، دستکاری پلتفرم و فعالیت بات‌ها را در این شبکه اجتماعی کاهش دهد. علاوه‌‎براین، کاربران جدید نسخه وب ایکس در نیوزیلند و فیلیپین باید حساب خود را از طریق شماره تلفن تأیید کنند.

دریافت سالانه 1 دلار هزینه از کاربران جدید ایکس

باید به این موضوع اشاره کنیم که این هزینه تنها از کاربرانی گرفته می‌شود که از طریق وب عضو شبکه اجتماعی ایکس می‌شوند و نه اپلیکیشن موبایل آن. درحال‌حاضر علت این موضوع روشن نیست و همچنین نمی‌دانیم چرا ایکس نیوزیلند و فیلیپین را برای شروع این طرح آزمایشی انتخاب کرده است. شاید بات‌ها در این کشورها فعالیت بیشتری نسبت به کشورهای دیگر داشته باشند.

به گفته ایلان ماسک، مالک ایکس، خواندن توییت‌ها رایگان باقی می‌ماند، اما اگر به‌دنبال نوشتن پست باشید، باید سالانه 1 دلار هزینه بپردازید. علاوه‌براین، در نسخه رایگان امکان ری‌توییت، پاسخ به توییت‌ها و لایک‌کردن آن‌ها وجود ندارد.

ایلان ماسک می‌گوید این رویکرد به‌طور کامل جلوی بات‌ها را نمی‌گیرد، بااین‌حال دستکاری پلتفرم را 1000 برابر سخت‌تر می‌کند. با وجود چنین ادعایی، نمی‌دانیم مالک ایکس تنها به‌خاطر درآمدزایی چنین طرحی را معرفی کرده یا واقعاً به‌دنبال مقابله با فعالیت بات‌ها در این شبکه اجتماعی است.

باید به این موضوع اشاره کرد که این طرح با سرویس ایکس پریمیوم با حداقل هزینه ماهانه 8 دلار متفاوت است و اگر این طرح جدید اجرایی شود، تمام کاربران جدید ایکس باید سالانه 1 دلار هزینه بپردازند. این احتمال وجود دارد که ایلان ماسک در آینده این هزینه را برای کاربران کنونی این شبکه اجتماعی هم اعمال کند.

در حالت کلی، ابهامات زیادی درباره این طرح وجود دارد و هنوز نمی‌دانیم چرا این طرح فقط برای نسخه وب راه‌اندازی شده است و یا چرا اینکه نیوزیلند و فیلیپین کشورهای شروع‌کننده این طرح هستند. درهرصورت، احتمالاً به‌زودی توییتر برای تمام کاربران در سراسر جهان یک شبکه اجتماعی پولی می‌شود و دیگر رایگان نخواهد بود؛ مخصوصاً اینکه ایلان ماسک قبلاً از احتمال پولی‌شدن ایکس حرف زده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Death Lake
    Death Lake | ۲۷ مهر ۱۴۰۲

    خب بیاد کلا پولی اش کنه راحت کنه ما رو 😐

  • molavy
    molavy | ۲۷ مهر ۱۴۰۲

    فاتحه اش خوندست، همین الان هم کلی جایگزین براش اومده، بابا تو ایران هم دولت مرد الان تو ویراستی هستند

مطالب پیشنهادی