جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

ترفند ها: ۱۰ روش برای شکست عوامل حواس پرتی و تمرکز بیشتر

تمرکز کردن بر روی کارها یکی از عوامل اصلی موفقیت به شمار می رود و رعایت آن می تواند بر روی راندمان افراد تاثیر چشم گیری داشته باشد. متاسفانه عواملی که حواس ما را از کار پرت کنند بسیار هستند. حال برای اینکه قادر باشیم راندمان کاری خود را بالا نگه داریم و تمرکز را از دست ندهیم، باید از ترفند هایی استفاده کنیم که در حذف عوامل پرت کننده حواس به ما کمک می کنند.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید، تا ۱۰ روش بالا بردن تمرکز را با یکدیگر مرور کنیم.

۱۰. برای روزهای خود را برنامه ریزی کنید

defeat-distractions-2_digiato

هنگامی که هر روز صبح از خواب بلند می شوید، ذهن شما آماده است تا کار ها را با انرژی بالا و یکی پس از دیگری انجام دهد. پس بهتر است با فکر کردن به اینکه امروز باید چه کاری انجام دهید، این انرژی را هدر ندهید. تنها کافیست شب قبل از خواب لیست فعالیت هایی که می خواهید فردا انجامشان دهید را مکتوب کنید. مهم نیست این کار را چگونه انجام می دهید، از اپلیکیشن های مدیریت کار استفاده می کنید و یا بر روی یک تکه دستمال کاغذی می نویسید، فرقی نمی کند؛ مهم این است که به محض مکتوب شدن، ذهن شما برای روز بعد ساختار بندی می شود و این موضوع تمرکز شما را بالا می برد.

۹. تمام صفحه شوید

defeat-distractions-3_digiato

محیط مانیتور شما هرچقدر خلوت تر باشد، تمرکز کردن بر روی صفحه ای که با آن کار دارید راحت تر است. این روز ها تقریبا تمام برنامه ها از گزینه Full Screen بهره می برند. لذا توصیه می شود برای اینکه حواستان پرت گزینه های متعدد موجود در صفحه نگردد، آن ها را از دید خود پنهان کنید.

۸. بلاک کردن سایت ها و اپلیکیشن های وسوسه بر انگیز

defeat-distractions-4_digiato

شبکه های اجتماعی و بسیاری از سایت های موجود در اینترنت آنقدر دارای جذابیت هستند که به شکل معتاد کننده ای کاربران را به سمت خود می کشند. اگر هنگام کار کردن مدام به این فکر می کنید که عکستان چند عدد لایک خورده، بهتر است با ابزار های کنترلی، این اعتیاد را تحت کنترل در آورید. برای این منظور می توانید از افزونه هایی مانند LeechBlock (فایرفاکس) و یا StayFocusd (گوگل کروم) برای بلاک کردن سایت هایی مشخص در زمان های معین بهره ببرید، تا شاید از این طریق تمرکز بیشتری را متمرکز کار خود کنید.

۷. نوتیفیکیشن ها را ساکت کنید

defeat-distractions-5_digiato

نوتیفیکیشن ابزار بسیار مفیدی برای اطلاع سریع از اتفاقاتی است که در اپلیکیشن های مختلف روی می دهد. اما گاهی آنقدر تعداد برنامه ها و اعلان هایشان زیاد می شود که نه تنها تمرکز بر هم می خورد، بلکه استرس نیز به مجموعه اضافه می گردد. در همین راستا توصیه می شود که نوتیفیکیشن اپلیکیشن های غیر ضروری را خاموش کنید و یا حداقل در حین کار صدای موبایل خود را قطع کنید.

۶. زمانی که صرف کرده اید را بررسی کنید

defeat-distractions-6_digiato

پرت شدن حواس همیشه لزوما محدود به سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی نمی شود. بعضی از فعالیت ها ‍در دل کار، دارای اهمیت کمتری در مقایسه با سایر موارد هستند اما وقت زیادی را از شما تلف می کنند. با بررسی زمان صرف شده خود، این فعالیت ها را شناسایی کنید و نگذارید موارد کم اهمیت،  باعث عدم تمرکز بر روی فعالیت های اصلی شود.

۵. از موسیقی کمک بگیرید

defeat-distractions-7_digiato

همیشه در محل کار یا هرجای دیگری که باشید، افرادی هستند که حواس شما را پرت می کنند. این افراد مدام در حال حرف زدن و یا سؤال پرسیدن هستند و با مقوله ای به نام سکوت آشنایی ندارند. طبیعتا به دور از ادب است که بگویید در حال کار کردن هستید و نمی خواهید صدای آن ها را بشنوید، پس بهتر است از یک جفت هدفون خوب برای رساندن این پیغام استفاده کنید. هنگامی که هدفون ها را در گوش قرار می دهید، کمتر کسی به سمت شما می آید، و البته علاوه بر این موضوع می توانید با پخش یک موسیقی بی کلام، راندمان خود را نیز بالا ببرید.

۴. عوامل حواس پرتی را مکتوب کنید

defeat-distractions-8_digiato

اگر نمی توانید عوامل برهم خوردن تمرکز را حذف کنید و مدام در حین کار به آن ها فکر می کنید، بهتر است حداقل ترتیبی دهید که این عوامل در زمان های مشخصی وقت شما را تلف کنند. برای این منظور، همیشه دفترچه ای را در کنار خود داشته باشید و هر زمان که به فکر سوژه ای افتادید که وقت را هدر می دهد، آن را بر روی کاغذ یاد داشت کنید. با این روش فشار از روی ذهن شما برداشته می شود و خیالتان راحت است که بعد از اتمام کار می توانید به کلیه فعالیت های بیهوده خود بپردازید.

۳. فعالیت ها را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید

8930021_orig_digiato

هرچقدر کاری که در پیش دارید بزرگ و دشوار باشد، احتمال اینکه در حین انجام آن حواستان پرت شود، بیشتر است. هرگاه یکی از این پروژه های گردن کلفت را در پیش داشتید، توصیه می کنیم آن را به بخش های کوچکتری تقسیم نمایید. از لحاظ روانی ذهن انسان بر روی کارهای کوچک بسیار راحت تر تمرکز می کند و شما با خورد کردن فعالیت ها به بخش های متعدد، می توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

۲. ذهن خود را برای تمرکز کردن پرورش دهید

defeat-distractions-9_digiato

مهم نیست چقدر تلاش کنید که عوامل حواس پرتی را حذف کنید، چرا که همچنان یک عامل اصلی باقی می ماند و آن هم ذهن خود شما است. هرچقدر هم که نوتیفیکیشن ها را خاموش کنید و یا از شبکه های اجتماعی دوری بجویید، باز هم ذهن شما به راحتی می تواند با مرور افکار مختلف، تمرکز را به هم بریزد. برای این منظور باید یاد بگیرید که چگونه ذهن خود را کنترل کنید. یکی از راه حل های پیش روی این است که هنگام شروع به کار، با ذهنی هوشیار نسبت به این مسأله جلو روید؛ بدین معنی که هرگاه متوجه شدید فکری بی ربط با پروژه به سراغتان آمده، سریع آن را متوقف کنید.

۱. خودتان را به کشتن ندهید؛ حواس پرتی بخش مهمی از سازندگی است

brain_digiato

بله، عدم تمرکز و حواس پرتی در زمان نامناسب و در حین کار می تواند باعث پایین آمدن راندمان شود. اما این موضوع بدین معنا نیست که شما همیشه باید هوشیار باشید و با صد در صد تمرکز تمام روز را بگذرانید. بعضی مواقع لازم است به ذهن خود استراحت دهید و با رها کردن آن شرایط را برای شکوفایی خلاقیت ها فراهم کنید. تحقیقات نشان داده است که مرور صفحات مختلف اینترنت در حین کار، می تواند منجر به پیدایش ایده های جدید و راهکار های نوینی شود. پس به جای اینکه ذهن خود را در قفس تمرکز حبس نمایید، بهتر است با یک زمان بندی مشخص، آزادی و حواس پرتی لذت بخشی را بعد از انجام دادن کارها، تجربه نمایید.

مطالب مرتبط

۱۰ ترفند کاربردی جهت استفاده بهینه تر از سافاری

رابط کاربری جدید و مدرن، مصرف بهینه تر باتری و امکانات به اشتراک گذاری بهتر همگی از ویژگی های نسخه جدید سافاری گنجانده شده در سیستم عامل یوسمیتی است. احتمالا فرصت نکرده اید با تمام ویژگی های اضافه شده به این مرورگر منحصر به فرد آشنا شوید.ما در این مقاله ۱۰ مورد از بهترین ترفند... ادامه مطلب

هفت روش ساده برای خارج کردن استرس از زندگی

همه ما در طول زندگی واژه ای ناخوشایند به نام استرس را تجربه می کنیم. به لطف اوضاع اقتصادی و اجتماعی و هزاران مشکل ریز و درشت دیگر، آنچان ذهنمان درگیر می شود که واقعیت لذت بردن از زندگی را به دست فراموشی می سپاریم.در حالی که برخی زیر فشار استرس کمر خم می کنند... ادامه مطلب

چگونه به شغل مورد علاقه تان دست پیدا کنید، حتی وقتی فرصت شغلی وجود ندارد.

آیا دست روی دست گذاشته اید که شغل رویایی تان آگهی استخدام بدهد؟ کارتان اشتباه است. بیایید ببینیم برای به دست آوردن موقعیت شغلی دلخواه مان چه کار هایی می توانیم انجام دهیم.جان بلومبرگ، حرفه ی تلویزیونی اش را در سال 2004 به عنوان یک تولید کننده ی فریلنسر برای شبکه هایی مثل دیسکاوری، نشنال... ادامه مطلب

ترفندها: با افزونه MaskMe در کروم ایمیل های یک بار مصرف بسازید

زمانی که شما در یک وب سایت ثبت نام می کنید، معمولا قدم اول معرفی یک آدرس ایمیل است. به وسیله آن ایمیل وب سایت حساب کاربری شما را تایید می کند و مطمئن می شود که شما یک شخص حقیقی هستید و نه یک ربات اسپمر. اما متاسفانه بعضی از وب سایت ها اطلاعات... ادامه مطلب

انتشار امواج وای فای در یک آپارتمان چگونه است و چگونه می توان نقاط کور را در خانه پیدا کرد؟

امواج رادیویی می توانند در هر محیط منتشر شوند و امواج WiFi در واقع نوعی از امواج رادیویی هستند؛ اما آیا تا به حال پیش آمده که در برخی اتاق ها یا نقاط منزل آنتن وای فای گوشی یا تبلت تان ضعیف یا قطع شود؟ دلیل این امر مشخصا دیوارها و سایر موانع فیزیکی در خانه... ادامه مطلب

‌MiniLock: افزونه ای ساده برای رمزنگاری کردن فایل های شما

اصولا رمزنگاری یکی از امن ترین روش های مخفی سازی فایل های مهم است. اما دخمه پر پیچ و خم کلیدها و رمزها مثل نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد است! اما ما به شما یک راه ساده پیشنهاد می کنیم: MiniLockمینی لاک نام یک افزونه کروم است که شما به سادگی می توانید با آن فایل... ادامه مطلب

نظرات ۲۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x