یک گالری دیدنی: عکس های زمین از فضا

با وجود مشکلات سیاسی که بین ایالات متحده و روسیه در جریان است، اما آژانس های فضایی هر دو طرف به همکاری در زمینه فعالیت های ایستگاه فضایی بین المللی در مدار زمین ادامه می دهند. در کنار کار در فضایی با جاذبه بسیار کم، اعضای ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) همیشه عکس هایی بسیار زیبا از سیاره زمین ارسال می کنند که تماشای آنها لذتی فراوان دارد.

در اینجا یک گالری سحر انگیز از عکس های فضانوردان و همین طور ماهواره های ناسا را خواهید دید که هر یک داستان کوتاهی دارند. برای مثال عکس بالا توسط یکی از خدمه ماموریت ۳۹ ایستگاه فضایی با یک دوربین دیجیتال و لنز ۱۴ میلیمتری گرفته شده و طوفانی پیش-زمستانی در ساحل جنوب غربی استرالیا را نشان می دهد. تاریخ آن هم ۲۹ مارس ۲۰۱۴ است.

در ادامه، با این گالری زیبا حاوی عکس های زمین از فضا همراه دیجیاتو باشید.

مستر بلیط
این بخش از دره رودخانه سبز (رود کلرادو) در شرق یوتا به خاطر نمای پیچ در پیچش مشهور است. این عکس در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۴ توسط فضانوردی در ایستگاه بین المللی گرفته شده. رودخانه سبز به خاطر سایه های عمیق، تیره به نظر می رسد زیرا ۳۰۰ متر پایین تر از سطح زمین های اطراف خود است. نور خورشید در حال طلوع که بخشی از دیواره های دره را روشن کرده نیز زیبا است. خط صافی که در نیمه سمت چپ عکس دیده می شود، خط پرواز یک جت بر فراز دره است.

این بخش از دره رودخانه سبز (رود کلرادو) در شرق یوتا به خاطر نمای پیچ در پیچش مشهور است. این عکس در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۴ توسط فضانوردی در ایستگاه بین المللی گرفته شده. رودخانه سبز به خاطر سایه های عمیق دیواره ها، تیره به نظر می رسد زیرا ۳۰۰ متر پایین تر از سطح زمین اطراف خود است. نور خورشید در حال طلوع است و بخشی از دیواره های دره را روشن کرده. خط صافی که در نیمه سمت چپ عکس دیده می شود، خط پرواز یک جت بر فراز دره است.

این عکس توسط فضانوردی در ایستگاه بین المللی در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۳ گرفته شده و یک رعد و برق سپید رنگ در مرکز آن بین شهرهایی از کویت و عربستان مشخص است. (ناسا)

این عکس توسط فضانوردی در ایستگاه بین المللی در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۳ گرفته شده و یک رعد و برق سپید رنگ در وسط آن بین شهرهایی از کویت و عربستان مشخص است. (ناسا)

در ۳۰ مارس ۲۰۱۴، دوربین موجود روی ماهواره Landsat 8 این تصویر را از نیشینو-شیما در ۱۰۰۰ کیلومتری توکیو در جزیره اوگاساوارا گرفت. ۴ ماه قبل از آن، یک جزیره آتشفشانی در ۵۰۰ متری ساحل نیشینو-شیما سر بر آورده بود و حالا دو جزیره به هم پیوسته اند. (ناسا)

در ۳۰ مارس ۲۰۱۴، دوربین موجود روی ماهواره Landsat 8 این تصویر را از نیشینو-شیما در ۱۰۰۰ کیلومتری توکیو در جزیره اوگاساوارا گرفت. ۴ ماه قبل از آن، یک جزیره آتشفشانی در ۵۰۰ متری ساحل نیشینو-شیما سر بر آورده بود و حالا دو جزیره به هم پیوسته اند. (ناسا)

این عکس توسط یکی از ۳۸ عضو گروه اعزامی به ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده و جنوب غرب اقیانوس هند را در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۴ نشان می دهد. دو جزیره کوچک که جزو جنوب فرانسه و جزایر  قطب جنوب هستند در مرکز عکس به چشم می آیند. هر کدام شان تنها ۱۸ کیلومتر عرض دارند. یک جزیره کوچکتر نیز در ۱۰۰ کیلومتری غرب آنها قرار دارد. جریانات هوا که از بالای جزایر عبور می کنند، حالتی V شکل گرفته اند. این عکس از ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری سطح زمین گرفته شده و پدیده هایی را نشان می دهد که توسط ساکنان محلی قابل تشخیص نیستند. (ناسا)

این عکس توسط یکی از اعضای گروه اعزامی "ماموریت ۳۸" به ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده و جنوب غرب اقیانوس هند را در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۴ نشان می دهد. دو جزیره کوچک که متعلق به فرانسه و از جزایر قطب جنوب هستند در مرکز عکس به چشم می آیند. هر کدام شان تنها ۱۸ کیلومتر عرض دارند. یک جزیره کوچکتر نیز در ۱۰۰ کیلومتری غرب آنها قرار دارد. جریانات هوا که از بالای جزایر عبور می کنند، حالتی V شکل به خود گرفته اند. این عکس از ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری سطح زمین گرفته شده و پدیده هایی را نشان می دهد که توسط ساکنان محلی قابل تشخیص نیستند. (ناسا)

s_e07_8e041160

این شکل تار عنکبوتیِ موسکو از آسمان است. عکسی که توسط یکی از اعضای ماموریت ۳۸ ایستگاه فضایی در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۴ گرفته شده. ارتفاعی که عکس از آن گرفته شده، ۳۸۶ کیلومتری سطح زمین است.

s_e08_8e021397

کوبا در دریای کارائیب در این عکس به تصور در آمده، تاریخ عکس مربوط به ۲۶ دسامبر ۲۰۱۳ است.

s_e09_9E005258

عکسی سحر انگیز از گرند کانیون، ثبت شده در ۲۵ مارس ۲۰۱۴ از ایستگاه فضایی بین المللی.

s_e10_8e029014

این عکس در ۹ ژانویه ۲۰۱۴ از منهتن گرفته شده. سنترال پارک در قسمت راست به خوبی دیده می شود.

s_e11_72503404

یک سیب تر و تازه در نزدیک پنجره ایستگاه فضایی بین المللی معلق است و زمین و خورشید در بیرون، این منظره دیدنی را شکل داده اند.

s_e12_8e025350

یکی از اعضای ماموریت ۳۸ این عکس را گرفته که در آن دهانه برخوردی منیکواگن در ایالت کبک کانادا و آب های راکد دور تا دور آن قابل مشاهده اند. محققین معتقدند که اینجا در حدود ۲۱۵.۵ میلیون سال قبل محل برخورد یک شهاب سنگ با قطر ۵ کیلومتر بوده. بلندترین ارتفاع زمین در میانه قرار دارد و یک دریاچه ۷۰ کیلومتری به شکل حلقه، در پیرامون آن شکل گرفته.

s_e13_8e038300

بین دو منطقه روشن در پایین سمت راست و بالا سمت چپ، یک تاریکی دیده می شود که در اصل کره شمالی است. اعضای ایستگاه فضایی بین المللی در عبور از فراز منطقه این عکس را ثبت کردند. تاریکی کره شمالی در شب نشانگر وضع اقتصادی بد این کشور است. به خصوص وقتی منطقه درخشان سئول در این سوی مرز را هم در کنار آن تاریکی قرار دهید. وضعیت طوری است که مشاهده گران ممکن است در شب نتوانند کره شمالی را از دریاهای اطراف تشخیص دهند. تنها نقطه نورانی، مربوط به پیونگ یانگ است که روشنایی آن در حد شهرهای کوچک کره جنوبی است.

s_e14_02013252

تصویر بردار ماهواره Landsat 8 در تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۱۳ این تصویر را از آبرُفتی در منطقه آلماتی قزاقستان ثبت کرده. عریض ترین بخش این آبرُفت ۲۰ کیلومتر است.

s_e15_8e056422

یک جفت کیوب سَت (CubeSat) ساخت شرکت نانو رَکس (NanoRacks) بعد از رسیدن به ایستگاه فضایی بین المللی توسط لانچر مخصوص و اتصال بخش های لازم به انتهای بازوی ژاپنی ایستگاه، به سمت زمین رها شده اند. تاریخ عکس ۲۴ فوریه ۲۰۱۴ است پس زمینه زیبای زمین، منظره ای جادویی برای آن آفریده.

s_e16_00000003

جزایری در میان ابرها که در واقع قله هایی مرتفع هستند و ۱۵ نوامبر ۲۰۱۳ در این عکس ثبت شده اند. تابش صبحگاهی خورشید دامنه های جنوب شرق آنها را روشن کرده. این کوه های آتش فشانی در مجمع الجزایر Aleutian قرار دارند.

s_e17_00000004

ماه بر فراز خط زمین، ۲۱ فوریه ۲۰۱۴.

s_e18_8e047388

۱۴ فوریه ۲۰۱۴؛ عکسی از دشت کویر در فلات مرکزی ایران که توسط یکی از سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی با لنز ۲۰۰ میلیمتری از فاصله ۶۵ کیلومتری گرفته شده. الگوهای نامعمول خطوط موازی پیچ و تاب خورده، بر روی سطح زمین زیبایی شگرفی را خلق کرده اند. طبق گفته زمین شناسان، این خطوط مربوط به لایه های سنگ متفاوتی اند که روی هم شکل گرفته اند و سپس توسط باد و آب سطح آنها تراشیده شده و ار معرض دید قرار گرفته.

s_e19_S040E240

یک ساختار کوه مانند در مرکز نامیبیا. ۱۵ می، ۲۰۱۴.

s_e20_S039E840

مه و ابر بر فراز مالزی. ۱۳ مارس ۲۰۱۴.

s_e21_53283564

یکی از فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی این عکس را از پرتاب موشک سایوز TMA12M از ایستگاه بایکونور فزاقستان ثبت کرده که حاوی دو فضانورد روس و یک فضانورد ناسا است.

s_e22_39573664

۲۷ مارس، ۲۰۱۴؛ نمایی از داخل ایستگاه فضایی بین المللی دقایقی قبل از وصل شدن فضاپیمای سایوز TMA-12M (شی داخل عکس) به آن.

s_e23_02013281

عکسی از ماهواره لندست ۸ که کوه های کارست در چین را به تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۱۳ نشان می دهد.

s_e24_8e025895

۵ ژانویه ۲۰۱۴؛ آتشفشان بزمان در ایران که جنوب سیستان و بلوچستان واقع شده و شکل مخروطی کلاسیکی دارد. کانال هایی نیز در دامنه های آن دیده می شود. ارتفاع قله از سطح دریا ۳۴۹۰ متر است.

s_e25_8e047324

۱۳ فوریه ۲۰۱۴؛ این عکس پانوراما از منطقه یخی پاتاگونای جنوبی در یکی از روزهای بدون ابر کوه های آندرس جنوبی گرفته شده. این منطقه ۱۳ هزار کیلومتر مساحت دارد و بزرگترین منطقه یخی در نیمکره جنوبی است.

Expedition 39 Soyuz TMA-11M Landing

۱۴ می ۲۰۱۴؛ سفینه سایوز TMA-11M در حال بازگرداندن تعدادی از خدمه ماموریت شماره ۳۹ ایستگاه فضایی بین المللی.

Expedition 39 Soyuz TMA-11M Landing

۱۴ می ۲۰۱۴؛ سفینه سایوز TMA-11M در حال فرود در خاک قزاقستان.

Expedition 39 Soyuz TMA-11M Landing

۱۴ می ۲۰۱۴؛ فرمانده ماموریت ۳۹، آقای کویچی واکاتا در حال خروج از کپسول سایوز دقایقی بعد از آنکه او، فرمانده سایوز میخائیل تیورین، ریک ماستراکیو از ناسا بر زمین نشستند.

مطالب مرتبط

فیلمی کوتاه از چند سال تصاویر ثبت شده توسط ایستگاه فضایی بین المللی [تماشا کنید]

در هنگامیکه ایستگاه فضایی بین المللی بر روی یک مدار معین به دور زمین در حال چرخش است، دوربین های تعبیه شده در بدنه اش و فضانوردان حاضر در آن، مشغول ثبت تصاویر از سیاره ای هستند که در زیر این ایستگاه واقع شده است. بیشتر این عکس ها و ویدئوها توسط ناسا دریافت شده و در... ادامه مطلب

آیا می دانستید اولین سلفی فضایی از روی کره ماه گرفته شده است؟

شنبه و یکشنبه ی این هفته، 45 امین سالگرد ماموریت آپولو 11 است. ماموریتی که منجر به  فرود نخستین انسان بر روی کره ماه شد. در طی این ماموریت که توسط هوانوردی و فضانوردی ملی ایالات متحده آمریکا (ناسا)سازماندهی شده بود، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹، ساعت ۲۰:۱۸ جهانی بر کره ماه فرود آمدند. حدود ۶ ساعت بعد، آرمسترانگ در ۲۱ ژوئیه ساعت ۲:۵۶ جهانی... ادامه مطلب

یک دهه با زمین؛ تصاویر فوق العاده کره خاکی که از فضا شکار شده اند

در مقایسه با ناسا و پروژه های جاه طلبانه اش در کهکشان ها، شاید نام آژانس فضایی اروپا کمتر به گوش رسیده باشد. این سازمان فضایی اگرچه در پروژه هایی همچون ارسال انسان به ماه و یا فرستادن کاوشگر بر روی سطح مریخ مشارکت ندارد، اما به صورت تخصصی تغییر و تحولات زمین را از... ادامه مطلب

تماشا کنید: اولین ویدیوهای HD که از فضا گرفته شده اند

شکار عکس هایی با کیفیت از زمین توسط دوربین ماهواره هایی که در خارج از جو قرار دارند، مدت ها است که حل شده، اما ویدیو مبحثی کاملا جداگانه دارد. اخیرا ویدیو هایی از ایستگاه فضایی بین المللی منتشر شده که در آن ها تصاویری با کیفیت HD از زمین به نمایش در آمده است. در... ادامه مطلب

انتشار فیلم ضبط شده یک دوربین GoPro درون آب شناور در فضا توسط ناسا [تماشا کنید]

کمتر کسی است که با دوربین های کوچک GoPro آشنایی نداشته باشد. این گجت های ریز اندام بر خلاف اندازه کوچک شان باعث شده اند ما شاهد ویدیوهای زیبا و جذابی از لحظات هیجان انگیز افراد باشیم. اما شاید هیچوقت تصور نمی کردیم که امکان دارد فضانوردی این محصول را به خارج از زمین ببرد. چنین... ادامه مطلب

نظرات ۳۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x