نیمکت پارک های شهر بوستون هوشمند می شوند

برخی از پارک های شهر بوستون آمریکا قرار است در آینده به نیمکت هایی مجهز شوند که دارای پنل های خورشیدی هستند و به اصطلاح نیمکت هوشمند خطاب می شوند. البته نام اصلی این نیمکت ها "سوفا" است و توسط یکی از گروه های زیر شاخه دانشگاه MIT ساخته شده.

نیمکت های سوفا، علاوه بر پنل خورشیدی، مجهز به امکانات دیگری هم هستند که آن ها را پیشرفته می کند. دو جایگاه شارژ اسمارت فون (یا وسایل مشابه) یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های سوفا محسوب می شود. تصور کنید شارژ تلفن همراه تان در حال تمام شدن است و به یک باره سوفا را می بینید. البته هیچ کس دوست ندارد یک ساعت زیر نور مستقیم آفتاب بنشیند تا تلفن اش را شارژ کند.

boston_benches_solar_powered-2

موبایلت

ویژگی جالب دیگر سوفا، تجزیه و تحلیل هوای اطراف اش است. برای مثال، مقدار آلودگی هوا و حتی آلودگی صوتی توسط این نیمکت سنجیده می شود و با شهروندان به اشتراک گذاشته می شود. در شروع کار این نیمکت ها قرار است در پارک های بزرگ بوستون قرار داده شوند. اما جالب توجه این است که مسئولین شهر، از طریق وبسایت شهر می خواهند مطلع شوند مردم کدام نقاط را برای نصب این نیمکت ها مناسب می دانند. حتی شهروندان بوستونی می توانند نامی برای این نیمکت ها انتخاب کنند.

شهردار بوستون دیدگاه روشنی دارد و آینده نگری وی در تک تک کلماتش قابل لمس است.

مارتی والش

مارتی والش

اسمارت فون های شما دیگر فقط برای زنگ خوردن نیستند، پس چرا نیمکت ها فقط برای نشستن باشند؟ ما خیلی خوش شانس هستیم که کارآفرینان و سازندگان با استعدادی در بوستون داریم که خلاقانه در رابطه با رفاه شهروندان فکر می کنند.

طبق اطلاعاتی که توسط کمپانی سازنده اعلام شده، سرعت شارژ گجت ها از طریق شارژر متصل به صفحه خورشیدی این نیمکت ها با مدت زمان شارژ آنها با برق شهری برابری می کند. همچنین درون نیمکت ها باتری هایی برای ذخیره برق قرار دارد.

پس از پخش این نیمکت ها در سطح شهر بوستون، اطلاعاتی از آنها به وب سایت سوفا آپلود و منتشر خواهد شد. اطلاعاتی از جمله اینکه مردم چند ساعت صرف شارژ گجت های خود از این طریق کرده اند یا چند نفر از نیمکت های هوشمند استفاده کرده اند و به طور کلی شلوغی آن محل به چه صورت است.

مسلما در صورت دریافت بازخورد مثبت باقی شهرهای ایالات متحده و سپس دیگر شهرهای بزرگ دنیا، به شرط داشتن شرایط جغرافیایی مناسب، به استفاده از این نیمکت ها روی خواهند آورد.

ویجیاتو

نظرات ۱۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟