هفت روش ساده برای خارج کردن استرس از زندگی

همه ما در طول زندگی واژه ای ناخوشایند به نام استرس را تجربه می کنیم. به لطف اوضاع اقتصادی و اجتماعی و هزاران مشکل ریز و درشت دیگر، آنچان ذهنمان درگیر می شود که واقعیت لذت بردن از زندگی را به دست فراموشی می سپاریم.

در حالی که برخی زیر فشار استرس کمر خم می کنند و به سمت نابودی پیش می روند، هستند افرادی که از این موضوع به عنوان محرکی قوی در جهت پیشرفت بهره می برند.

مقدار اندکی استرس می تواند بر رخوت و تنبلی غلبه کند و ما را به سوی موفقیت سوق دهد. اما برای این منظور نیاز است تا ابتدا استرس را تحت کنترل در بیاوریم و نگذاریم تا این حال و هوای تنش زا از میزان مشخصی بیشتر شود.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا هفت روش مؤثر جهت خارج کردن استرس از زندگی را با یکدیگر مرور کنیم.

۱. تصویر بزرگتر را ببینید

اگر در حال نزدیک شدن به یک ددلاین کاری هستید و هنوز نتوانسته اید پروژه را به پایان برسانید، فراموش نکنید که این موضوع به مادر و پدر، همسر و فرزند و یا دوستان شما هیچ ربطی ندارد. استرس گاهی اوقات اخلاقیات را تحت تاثیر قرار می دهد و ما را تا مرز انفجار پیش می برد. در چنین مواردی لازم است به خاطر بیاورید که کار شما تمام دنیای اطرافتان را تشکیل نمی دهد و این عزیزانتان هستند که مهمترین دارایی به شمار می روند. با آن ها مهربان باشید و سعی کنید به جای پرخاش، انرژی مثبتشان را دریافت کنید.

 

۲. تحرک داشته باشید

داشتن فعالیت ورزشی نه تنها برای بدن، بلکه برای ذهن شما نیز مفید است. تمرینات ورزشی به راحتی می توانند فشار استرس را خارج کنند و ذهنی آرام تر را برای شما به همراه بیاورند. حتی در حین کار نیز هرگاه با فشار استرس مواجه شدید، دقایقی کوتاه را به بیرون از شرکت بروید و به قدم زدن مشغول شوید. این وقفه کوتاه به شما دیدگاهی تازه را می بخشد و استرس را خارج می کند. همچنین همین فعالیت کوچک باعث تولید اندورفین در مغزتان می شود تا بدین طریق استرس جای خود را با احساس سرخوشی عوض کند.

 

۳. سالم غذا بخورید

تغذیه می تواند تاثیر بسزایی بر روی استرس داشته باشد. برای این منظور توصیه می شود که تا حد امکان از مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده دور نمایید، چرا که میزان شکر پنهان شده در این خوراکی ها  می تواند باعث افزایش استرس شود. همچنین فراموش نکنید که حتما صبحانه را در میان وعده های غذایی خود جدی بگیرید. سبزیجات و یا تخم مرغ می توانند یک روز خوب را برای شما رقم زنند. نکته آخر در این بخش رعایت زمان ناهار است؛ مهم نیست که چقدر کار داشته باشید، هرچه قدر هم که شلوغ بودید باز هم زمان ناهار را از دست ندهید و تلاش کنید دقایقی به دور از فضای کار به بدن خود انرژی وارد نمایید.

 

۴. آمار پیشرفت ها را دنبال کنید

حتما پیشرفت هایی که بر روی یک پروژه می کنید را به صورت مکتوب در جایی یاد داشت کنید. با دنبال کردن پیشرفت های خود می توانید فاصله ای که تا هدف باقی مانده است را ارزیابی کنید؛ بدین وسیله به جای اینکه در ذهن خود مدام تصور عقب ماندن کارها را داشته باشید، به صورت خیلی دقیق می توانید به آمار مراجعه کنید و از وارد شدن بی دلیل استرس جلوگیری نمایید.

 

۵. منظم باشید

بی نظمی در هر بخشی از زندگی می تواند باعث بروز استرس شود. بر همین اساس توصیه می کنیم که همواره کارهای اطراف خود را مرتب کنید و آن ها را به نحوی برنامه ریزی نمایید که در لا به لای آن ها فرصت استراحت داشته باشید. نظم در محیط اطراف نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ اگر در اتاقی نا منظم نشسته باشید ذهن شما نمی تواند بر روی فعالیتی که انجام می دهد تمرکز کند و ناخودآگاه دچار استرس می شود.

 

۶. مثبت اندیش باشید

به هیچ وجه اجازه ندهید افکار منفی راه خود را به ذهن شما باز کنند. مدام به خودتان یادآوری کنید که شما می توانید از پس کار ها به موقع بر بیایید و قطعا نیز آن را در سر موعد مقرر تحویل خواهید داد. به لطف منظم بودن محیط، بدن سالم و ذهنی پویا شما از پس تمام مسئولیت ها بر خواهید آمد.

 

۷. زمانی را به تفریح اختصاص دهید

اگر تمام زمان خود را به کار کردن اختصاص دهید و به تفریح و سرگرمی بی توجه باشید، استرس به مرور شما را از درون خواهد خورد و کار را تبدیل به یک امر فرسایشی خواهد کرد. شاد باشید، تفریح کنید و به مسافرت بروید. مطمئن باشید با انرژی جمع شده در تفریحات، راندمان کاری بهتری نیز می توانید از خود به نمایش گذارید.

 

شما برای بیرون راندن استرس از زندگی چه راه حلی را پیشنهاد می دهید؟

مطالب مرتبط

6 عادت غیر معمول افراد فوق العاده خلاق

دکتر تراویس بردبری، عمده زمان خود را صرف نوشتن کتاب ها و مقالاتی می کند که سبب خلاق نگه داشتن کمپانی ها می شود. وی به بیش از 75 درصد شرکت های برتر دنیا مشاوره ارائه می دهد و کتاب ها و مقالاتش در 150 کشور دنیا به بیش از 25 زبان مختلف ترجمه شده.وی... ادامه مطلب

پنج اخلاق افرادی که همواره مشمول دریافت ارتقا شغلی می شوند

بیشتر ما همکاری داشته ایم که برای کمپانی که در آن مشغول هستیم یا تیم کاری، همانند یک مهره ی کلیدی ظاهر گشته است. شخصی که همواره جواب درست را دانسته و گاهی حتی پیش از اینکه مدیران کمپانی متوجه برخی نیازها گردند، اوست که تمام مشکلات در راه آینده را یادآور می گردد؛ «حس... ادامه مطلب

9 دلیل برای اینکه بدانید کمبود خواب، موفقیت شما را نابود می کند

تحقیقات در مطالعه ای که اخیراً توسط مراکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا انجام شده است، نشان می دهند که 30 درصد از پاسخ دهندگان که تقریباً معادل با 40.6 میلیون کارگر باشند، روزانه کمتر از 6 ساعت می خوابند. لولی داسکال، نویسنده، مدیر و سخنران آمریکایی می گوید: « همه ما می دانیم... ادامه مطلب

پاسخی به پرسش بزرگ: با زندگی ام چه کنم؟

وقتی جوانیم، جهان برایمان همچون صدفیست و موقعیت ها بی پایان به نظر می رسند؛ اما همچنان بسیاری از ما فشاری را بر روی دوش خود احساس می کنیم، فشار انتخاب میسر؛ اینکه در نهایت باید به کدام سو رفته و پیگیر کدام علاقه ی خود شویم. باید بدانیم به کدام طرف گام برداریم و چه... ادامه مطلب

چگونه از شکست های خود در سال گذشته درس گرفته و به مرحله بعدی گذر کنیم؟

می گویند شکست، مهم ترین گام برای رسیدن به پیروزیست؛‌ درست است اما شکست گاهی می تواند منجر به خرد شدن روح انسان نیز بشود. باید با «شکست» دوست شد و او را به راحتی در آغوش کشید؛ به این وسیله می توان بر آن غلبه کرد. ابتدا بایید به سراغ تعریف شکست برویم.شکست چیست؟زمانی... ادامه مطلب

چرا درس گرفتن از اشتباهات تا این حد مشکل است؟

همه ما می دانیم که درس گرفتن از اشتباهات، امری بسیار مهم است. اما در عمل، نمی توانیم به چنین گفته ای پایبند بمانیم. ذهنمان، در هر قدم به جنگ با ما می آید و می خواهد آن اشتباه را دوباره تکرار کنیم؛ اما با رویکرد و روشی صحیح، می توان به نرمی این رویه... ادامه مطلب

نظرات ۳۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟