اشکال غذا در آینده؛ چگونگی تامین غذای میلیون ها نفر جمعیت افزوده شده تا ۵۰ سال بعد

اگر نمی دانید تصویر بالا چیست، باید بگوییم شام تان است! البته نگران نباشید، پلاستیک یا اسباب بازی نیست، واقعا غذاست، اما در ۵۰ سال آینده.

این اجسام رنگی عجیب، غذا هستند. یک چیز هایی مثل سویلنت (یک نوع نوشیدنی مصنوعی حاوی همه مواد مورد نیاز بدن که در این سایت به فروش می رسد) اما رنگارنگ تر. هم اکنون دانشمندان توانایی تولید همبرگر در آزمایشگاه توسط سلول های گرفته شده از یک گاو را اثبات کرده اند. شاید روزی شاهد رویش غذا از سلول های پلاستیک مصنوعی باشیم و در آینده بدون وابستگی به زمین های کشاورزی، مواد تغذیه ای مورد نیازمان را تولید کنیم.

خانم Johanna Schmeer طراح اهل لندن غذاهای آینده را تصور کرده؛ او هفت محصول مختلف طراحی کرده که بر اساس تئوری های گفته شده، همه ی نیاز های اولیه و اساسی ما برای زنده ماندن را تامین می کنند. این هفت ماده عبارتند از: آب، ویتامین، فیبر، شکر، چربی، پروتئین و مواد معدنی. سلول های بیو پلاستیک که با آنزیم های مخصوصی پر شده اند، می توانند رفتار های سلول های طبیعی را تقلید و خوراکی های خوشمزه ای بسازند.

مستر بلیط

این طرح از تحقیقات اخیر علمی که در اوایل سال جاری منتشر شد، الهام گرفته شده است. این تحقیقات برای اولین بار نشان می داد که بشر قادر به ساختن سلول های پلاستیکی است که می توانند اعمال شیمیایی انجام دهند. نویسنده این تحقیقات معتقد است که ما قادریم سلول های بیو پلاستیکی بسازیم که ظاهر و کارایی کاملا شبیه سلول های واقعی داشته باشند. برای دیدن بقیه تصاویر از این غذا ها و توضیحات بیشتر در مورد این تکنولوژی ادامه مطلب را در دیجیاتو دنبال کنید.

soylent-668x668

تصویری از سویلنت

خانم Schmeer عنوان می کند که "این پروژه کاملا مفهومی است و در حال حاضر از لحاظ فنی قادر نیستیم که آن را تبدیل به واقعیت کنیم." و اضافه می کند: "اما از آنجا که این پروژه بر پایه ی تحقیقات علمی انجام شده، در 40 تا 50 سال آینده امکان خواهد یافت."

Schmeer توضیح می دهد: "چیزی که ما به عنوان مزه ی یک غذا می شناسیم، در واقع ترکیبی است از آنچه که می بینیم، لمس می کنیم، به همراه بو و مزه ی غذا. بنابراین به جای غذاهای سنتی که ممکن است با این روش های مصنوعی خیلی راضی کنده از آب در نیایند، شاید بهتر باشد غذاهایی جدید متناسب با این روش های تولید طراحی کرد که مستقیم روی حس های غریزی تاثیر بگذارند. مثلا با تاکید روی حس های بصری و لامسه."

در زمانی که آینده نگران در فکرروش های تولید غذای لازم برای میلیون ها انسانی هستند که تا 2050 به جمعیت جهان افزوده خواهند شد،--و نیاز به افزایش 70 درصدی جهانی غذا—همه اینها شاید دلایل منطقی هستند که باعث می شوند به احتمالات تولید غذاهای مصنوعی فکر کنیم.

این خانم طراح می گوید که "من قصد ندارم این پروژه را به عنوان یک راه حل یا پیش بینی از اتفاقاتی که در آینده خواهد افتاد مطرح کنم،.. در حقیقت این پروژه با هدف آفریدن مباحثی در مورد آینده ی ممکنی است که با استفاده از مواد زیستی کاربردی در محصولات خانگی و پتانسیل های موجود --مانند تولید مواد غذایی-- شکل خواهد گرفت."

3033106-slide-bioplastic-fantastic-8

وسیله ی ابری قرمز رنگ که ویتامین از خودش تراوش می کند.

او اضافه می کند: "تولید مواد غذایی تنها یک نمونه از کارهایی است که محصولات پیشرفته آنزیمی با عملکرد های بیولوژیک می توانند انجام دهند،... عملکرد های دیگری مثل تولید نور های بیولوژیکی و یا بهبود کیفیت هوا هم وجود خواهند داشت."

3033106-slide-bioplastic-fantastic-6

طراح قصد دارد نشان دهد که غذاهای بیولوژیکی هم جذابیت خودشان را دارند، اگر به گونه ای طراحی شوند که مستقیما روی غرایز طعم و مزه و حس لامسه و بصری انسان تاثیر بگذارند.

3033106-slide-bioplastic-fantastic-5

این پروژه کاملا مفهومی است و در حال حاضر از لحاظ فنی قادر نیستیم که آن را تبدیل به واقعیت کنیم.اما از آنجا که این پروژه بر پایه ی تحقیقات علمی انجام شده، در 40 تا 50 سال آینده امکان خواهد یافت.

3033106-slide-bioplastic-fantastic-4

این طرح از تحقیقات اخیر علمی که در اوایل سال جاری منتشر شد، الهام گرفته شده است. این تحقیقات برای اولین بار نشان می داد که بشر قادر به ساختن سلول های پلاستیکی است که می توانند اعمال شیمیایی انجام دهند.

3033106-slide-bioplastic-fantastic-3

سلول های بیو پلاستیک که با آنزیم های مخصوصی پر شده اند، می توانند رفتار های سلول های طبیعی را تقلید و خوراکی های خوشمزه ای از خودشان تراوش و به خارج پمپ کنند.

3033106-slide-bioplastic-fantastic-2

احتمال دارد این تصویر غذایی باشد که در آینده خواهیم خورد.

3033106-slide-bioplastic-fantastic-55

او هفت محصول مختلف طراحی کرده که بر اساس تئوری های گفته شده، همه ی نیاز های اولیه واساسی ما برای زنده ماندن را تامین می کنند، که عبارتند از: آب، ویتامین، فیبر، شکر، چربی، پروتئین و مواد معدنی

نظر شما چیست، آیا جذابیتی در غذاهای آینده مشاهده می نمایید؟ و آیا آنها برای شما اشتها برانگیز هستند؟

منبع:
fastcoexist
برچسب ها

مطالب مرتبط

تدوین رژیم غذایی برای سیر کردن 10 میلیارد انسان؛ خداحافظ گوشت قرمز

در حال حاضر روند تولید و مصرف مواد غذایی در دنیا به سمتی می رود که در آینده نه چندان دور، بحران غذا گریبان جمعیت بیشتری را خواهد گرفت. در این بین نهادهای مختلف جهانی به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از فجایع انسانی و طبیعی هستند که در یکی از تازه ترین موارد، رژیم غذایی... ادامه مطلب

گردشی در مجموعه مامان‌پز؛ یک پیمانه بزرگ استارت آپی

بیشتر از آنکه بخواهد حرفی بزند، عمل می‌کند؛ خودش معتقد است شخصیتی اجرایی دارد و البته درست هم می‌گوید. «مامان‌پز» دستاورد «تبسم لطیفی» است. استارت‌آپی که به معنای حقیقی یک کسب و کار نوین را با توانمندسازی خانم‌های خانه‌دار پایه گذاری کرده‌ و بعید است نمونه‌ای خارجی از آن وجود داشته باشد. این استارت‌آپ امروز... ادامه مطلب

11 ایده برای مبارزه با گرسنگی جهانی؛ با غذاهای آینده آشنا شوید

جمعیت کره زمین به سرعت در حال نزدیک شدن به رقم هشت میلیارد نفر است و تولید مواد خوراکی برای این تعداد انبوه کار آسانی نیست؛ بنابراین اصلا عجیب نخواهد بود اگر بشنویم که پژوهشگران در حال تلاش برای پرینت 3 بعدی مواد غذایی یا تولید همبرگر در آزمایشگاه هستند. پیشرفت علم به ما این توانایی را می دهد که در... ادامه مطلب

اپلیکیشنی برای ارسال رایحه غذا به همراه عکس آن

در سال های اخیر و به خصوص پس از فراگیر شدن اینستاگرام، کاربران زیادی به عکاسی از غذا علاقه نشان دادند. خوراکی ها با ظاهر وسوسه بر انگیزشان سوژه ای جذاب برای همه به حساب می آیند و حتی بینندگان نیز از مشاهده عکس آن ها لذت می برند. این تصاویر هرچقدر هم که خوب... ادامه مطلب

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x