ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

DNA
تکنولوژی

طبق پیش بینی دانشمندان، شیمی درمانی تا ۲۰ سال آینده منسوخ خواهد شد

به تازگی پروژه ای راه اندازی شده که طی آن قرار است ۱۰۰.۰۰۰ ژنوم مورد بررسی قرار گیرند تا بدین وسیله ژن های مؤثر در بیماری هایی همچون سرطان شناسایی شوند. دانشمندان پیش بینی می ...

به تازگی پروژه ای راه اندازی شده که طی آن قرار است ۱۰۰.۰۰۰ ژنوم مورد بررسی قرار گیرند تا بدین وسیله ژن های مؤثر در بیماری هایی همچون سرطان شناسایی شوند. دانشمندان پیش بینی می کنند که تا ۲۰ سال آینده، شیمی درمانی منسوخ خواهد شد و جای خود را به درمان هایی می دهد که می توانند ژن معیوب را تصحیح نمایند.

بریتانیا اولین کشوری است که با این طرح همراه گشته و به امید یافتن ژن های مؤثر در بیماری، هزاران نفر رو مورد تحقیق ژنتیکی قرار داده است. برای اجرای این پروژه ۳۰۰ میلیون پوند سرمایه گذاری شده و نهاد های مختلفی همچون وزارت بهداشت و معتبر ترین دانشگاه های انگلستان، دست در دست هم داده اند تا پیشرفت عظیمی را در علم پزشکی رقم زنند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، معتقد است که این تحقیقات قدرت نهفته در DNA را نمایان خواهد کرد و راهکار های درمانی بهتری را برای بیماران رقم خواهد زد. او می گوید: « هنگامی که نقشه ما محقق شود، می توانیم نحوه درمان دردناک بسیاری از بیماری ها را تغییر دهیم.»

دانشمندان برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ توانستند به رشته ژنوم آدمیزاد دست پیدا کنند. این اتفاق نتیجه تحقیقی ۱۳ ساله بود که ۲ میلیون پوند نیز هزینه در بر داشت. امروزه این فرآیند تنها ۲ روز طول می کشد و با هزینه ای ۱.۰۰۰ پوندی محقق می شود.

هر ژنوم شامل بیش از ۲۰.۰۰۰ هزار ژن انسان است که در لا به لای آن ها DNA نیز قرار دارد. در طی ۴ سال آینده بالغ بر ۷۵ هزار بیمار مبتلا به سرطان و نزدیکانشان مورد بررسی قرار می گیرند تا کد های ژنتیکی آن ها شناسایی شود.

پروفسور جرمی فارل، از اعضای مشارکت کننده در این طرح، می گوید: «۲۰ سال بعد روش شیمی درمانی به تاریخ پیوسته و به جای آن درمان هایی نوین مورد استفاده قرار می گیرد؛ درمان هایی که هیچ یک از عوارض جانبی شیمی درمانی را ندراند. ۲۰ سال بعد، ما به گذشته نگاه می کنیم و می گوییم "اوه خدای من، عجب دوران دردناکی را پشت سر گذاشتیم".»

به نظر شما آیا روزی می رسد که بیماری هایی همچون سرطان دیگر باعث مرگ انسان ها نباشند؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (19 مورد)
 • مهدی
  مهدی | ۴ مرداد ۱۳۹۴

  من موافقم به نظر من فقط بیماری سرطان از طریق ژن حل ميشه نه چیز ديگه چون تمامی کار های سلول مربوط به DNA اون

 • tara ferdowsi
  tara ferdowsi | ۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

  من از کسایی هستم قصد تحصیل توی این رشته دارم و امید وارم که این علم تا حدی پیشرفت بکنه که بتونیم بربای رسیدن به دنیایی با انسان زیبا تلاش کنیم یعنی هیچ کس از لحاظ سلامتی مشکل نداشته باشه تا به قسمت دوم که اینجا بهش تخیلات فانتزی گفته شده بود برسیم.....
  ممنون اطلاعاتتون جالب بود

 • AliToofun
  AliToofun | ۱۱ مرداد ۱۳۹۳

  به امید موفقیت دوستاران دنیای بشری و تحقق یافتن پروژه مورد نطرشان.

 • scarface
  scarface | ۱۰ مرداد ۱۳۹۳

  پروژه ژنوم انسانhgp قبلا برای درمان ناهنجاری های ژنتیکی به کار گرفته شده و نتیجه بسیار زیبای ان هم فرزند سه والدی بوده.جنبه های مثبت تکنولوژی واقعا زیباست

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی