ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

اسکلت های رباتیک به کارگران صنعتی توانایی های ابر انسانی می دهند

مردی که در تصویر ملاحظه می نمایید می تواند یک قطعه فلزی ۳۲ کیلوگرمی را طوری از زمین بلند کند که گویی در حال برداشتن کسیه ی خریدش از یک فروشگاه خواربار فروشی است. وی ...

رضا مقدری
نوشته شده توسط رضا مقدری | ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۹

مردی که در تصویر ملاحظه می نمایید می تواند یک قطعه فلزی ۳۲ کیلوگرمی را طوری از زمین بلند کند که گویی در حال برداشتن کسیه ی خریدش از یک فروشگاه خواربار فروشی است. وی آیرون من (Iron Man - شخصیتی متعلق به یکی از فیلم ها و کتاب های مصور معروف که با پوشیدن یک لباس ویژه بدل به مردی آهنین می شود) نیست، بلکه به خاطر پوشیدن یک اسکلت رباتیک دارای چنین توان جسمانی خارق العاده ای شده است.

نیو ساینتیست در گزارش اخیر خودش آورده است کارگران واحد کشتی سازی کمپانی کره ای دوو (Daewoo) در حال آزمایش یک اسکلت رباتیک هستند که با پوشیدن آن توان جسمانی فوق العاده ی بدست می آورند. در حالی که تا کنون چنین لباسی را فقط در فیلم های علمی تخیلی مشاهده می کردیم و البته در مورد آن تئوری های بسیاری شنیده بودیم، حالا و به یکباره به کار گیری آن در بخش کشتی سازی برند کره ای تبدیل به یک امر عادی و روزمره شده است.

لباس یا اسکلت یاد شده برای هر فردی با قد بین ۱۶۰ الی ۱۸۵ سانتی متر مناسب بوده و به راحتی بر روی بدن وی سوار خواهد شد، و پس از پوشیدن نیز هیچ تغییری در فعالیت های فیزیکی انسان از جمله راه رفتن بوجود نمی آورد و می توان گفت به صورت کامل با حرکات طبیعی بدن انسان وفق داده شده است.

2

اهرمهای هیدرولیکی از جنس کربن و قاب های فلزی از جنس استیل و آلومینیم به کار گرفته شده در این اسکلت، انسان را قادر می سازند اجسامی به سنگینی سی و چند کیلوگرم را به سادگی و بدون هیچ احساس فشاری برداشته و جا به جا نماید. هدف اصلی طراحان این اسکلت فراهم کردن توانایی جا به جایی اجسام با وزن ۹۰ کیلوگرم با شرایط مشابه فعلی در آینده ی نزدیک است.

در استفاده ی عملی لباس یاد شده، کارگران را قادر سخته است تا ماشین آلات و ابزارهای کاری سنگین را برای طولانی مدت و بدون احساس خستگی با دست نگاه دارند و در مجموع بر روی راندمان کاری آنها تاثیر بسیار قابل توجهی داشته است. این لباس با هر بار شارژ فعلا سه ساعت قابل استفاده است و کارگران مجبورند هر سه ساعت یکبار لباس یا اسکلتی که به تن دارند را عوض نمایند.

البته مانند هر طراحی دیگری اسکلت ابر انسانی مورد بحث ما نیز فاقد نقص نیست، برخی از کارگران گزارش کرده اند لباس در سطوح لغزنده و ناهمواره در بسیاری مواقع عملکرد درستی ندارد و در حین به تن داشتن آن در انجام عمل پیچاندن نیز با مشکلاتی مواجه بوده اند. علی رغم مشکلات ذکر شده دور از انتظار نیست که لباس مذکور بزودی رفع نقص شده و تکامل یابد و به صورت وسیع توسط کارگران صنعتی در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (9 مورد)
  • amirftma
    amirftma | ۱۴ مرداد ۱۳۹۳

    فک میکردم یه روزی همچین اسکلتی بیاد

  • پوریا
    پوریا | ۱۴ مرداد ۱۳۹۳

    از اون وقت که iron man رو دیدم می دونستم یه روزی یه همچین جیزی درست می شه!!

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی