در مورد اولین ویروس تلفن های هوشمند و عملکردش چه می دانید؟

همانطور که می دانید تلفن های هوشمند هم مانند کامپیوترها ویروس ها و بد افزارهای مخصوص به خود را دارند. استفاده از نرم افزارهای آنتی ویروس و پیشگیری از اعمالی که می تواند منجر به آلودگی دستگاه شما شود، می تواند تا حدود زیادی جلوی این ویروس ها و بدافزارها را بگیرد. آنها می توانند خرابکاری های متعددی انجام دهند.

برای مثال یک ویروس یا بد افزار می تواند اطلاعات حساس شما را پاک کرده یا برای افراد ناشناس ارسال کند. اخیرا بد افزاری به نام Smplocker با توقف دسترسی به اطلاعات کارت حافظه از کاربر می خواست که برای رفع مشکل پرداختی انجام دهد تا فایل ها از حالت قفل در آیند. اما این جریان از کجا شروع شد؟ اولین ویروس تلفن های هوشمند چه بود و چه می کرد؟

نام اولین ویروس تلفن های هوشمند Cabir بود که در سال ۲۰۰۴ شناسایی شد. این اولین بار بود که به صورت رسمی بد افزاری با هدف حمله به موبایل ها ساخته و شناسایی شده بود. البته پیش از آن کامپیوترهای جیبی Palm مشکلات امنیتی خودشان را داشتند، اما در آن زمان خبری از ویروس یا بد افزار در آنها نبود.

به طور ویژه، ویروس کبیر گوشی های مبتنی بر سیمبیان S60 را هدف قرار می داد. که شامل گوشی های نوکیا و به طور اختصاصی Nokia N-Gage و Nokia 6600 و Nokia 6630 میشد. آیا این گوشی ها را به یاد دارید؟

البته با وجود اینکه کبیر در دسته ویروس ها جای می گرفت، کد آن برای گوشی های مذکور تقریبا بی ضرر بود. پس از نصب بر روی گوشی، پیامی با عنوان Caribe نمایش داده می شود که سعی می کرد سایر گوشی هایی که در اطرافش با بلوتوث روشن وجود داشتند را اسکن کند. سپس خودش را از طریق بلوتوث و با نام Cabir.SIS -که فایلی قابل نصب در سیستم عامل Symbian بود- منتشر و نصب می کرد.

در بدترین حالت ممکن این ویروس می توانست به واسطه استفاده مکرر از بلوتوث عامل خالی شدن زودتر باتری شود و خبری از خراب شدن گوشی، دزدی اطلاعات یا هر مشکل دیگری نبود.

هر چند که کبیر -مثل بسیاری از ویروسها- ویروسی خرابکار نبود، اما ثابت کرد که تلفن های هوشمند آن زمان هم می توانند در برابر بدافزارها دچار مشکل شوند. بعدها ویروس Skulls به عرصه وارد شد که کمی خطرناک تر بود و باعث پیش آمدن مشکلاتی همچون عدم امکان برقراری تماس تلفنی و قفل شدن گوشی آلوده میشد.

skulls

حالا سالها از آن روزها گذشته است. تلفن های هوشمند و البته ویروس ها و بدافزارها بسیار پیشرفته تر شده اند. تجربه شما از ویروسها و بد افزارهای گذشته و امروز در تلفن های هوشمندتان چه بوده است؟ آن را با ما در میان بگذارید.

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟