همه چیز درباره آیفون 13
ناسا از فاصله ۲۰۰ میلیون کیلومتری به رفع اشکال حافظه مریخ پیمای خود می پردازد

ناسا از فاصله ۲۰۰ میلیون کیلومتری به رفع اشکال حافظه مریخ پیمای خود می پردازد

مریخ پیمای Opportunity هنوز و پس از یازده سال گذشتن از آغاز ماموریت ۹۰ روزه اش بر روی سیاره ی سرخ حاضر است و به نظر می آید با گذشت این همه سال رفته رفته در حال گرفتار شدن به نقص های نرم افزاری باشد. از همین رو ناسا تصمیم گرفته است به صورت کامل از حافظه ی آن پشتیبان تهیه کرده سپس این حافظه را پاکسازی و ریبوت نماید.

به گفته ی ناسا عملیاتی که قرار است صورت پذیرد دقیقاً مشابه پاکسازی حافظه ی دچار اختلال یک کامپیوتر و رفع اشکال آن پس از این امر است، با این تفاوت که کلیه ی مراحل یاد شده قرار است توسط اپراتورهایی که در زمین ساکن هستند بر روی ماشینی که در سیاره ی دیگری است پیاده سازی شود.

هر دو مریخ پیماهای Spirit و Opportunity به حافظه های فلشی با ظرفیت ۲۵۶ مگابایت مجهز شده بودند و از آن برای ذخیره سازی و آپلود داده ها به زمین استفاده می نمودند. پس از چندین سال مداوم استفاده از این حافظه ی فلش و پیاده سازی پیوسته ی دیتا بر روی آن به نظر می آید عاقبت سلول های حافظه ی مذکور دچار اختلال شده و سبب گشته اند مریخ پیمای Opportunity چندین بار در طول ماه جاری با نقص فنی روبرو شده و به صورت ناگهانی ریبوت شود.

جالب است بدانید هر بار ریبوت شدن این مریخ پیما یک روز کامل زمینی طول می کشید و این مسئله سبب می گردد وظایف تحقیقاتی آن به شکل جدی از برنامه ی زمانبندی تعریف شده برایش عقب بیافتند.

بر مبنای آنچه گفته شد ناسا قصد دارد یک نسخه ی پشتیبان کامل از کل اطلاعات حافظه ی Opportunity را به زمین منتقل کرده و سپس با پاکسازی این حافظه به بررسی مشکل و رفع آن بپردازد، در سال ۲۰۰۹ جفت دوقلوی این مریخ پیما یعنی Spirit نیز دچار مشکل مشابهی شده بود و مهندسین ناسا با همین شیوه موفق به رفع آن گشتند.

جان کلاس (John Callas)، مدیر پروژه های پژوهشی ناسا در رابطه با مریخ، می گوید فرمت مجدد این حافظه و رفع اشکالش عملیاتی با ضریب خطر نسبتا پایین محسوب می گردد زیرا نرم افزارهای اصلی و کلیدی Opportunity بر روی حافظه ی دیگری پیاده سازی شده اند.

فاصله ی حال حاضر بین مریخ پیمای یاد شده و زمین چیزی در حدود ۲۰۱.۱۶۸.۰۰۰ کیلومتر است و لذا عملیات مورد بحث که به صورت ریموت قرار است انجام شود به نوعی می تواند در زمینه ی فاصله ی بین دو محل اجرایی آن رکورد دار محسوب شود.

نظرات ۱۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato