ناسا سیاره ای جدید که در اتمسفر خود بخار آب دارد را کشف کرد

ناسا سیاره ای جدید که در اتمسفر خود بخار آب دارد را کشف کرد

ناسا این روزها حسابی سرگرم پیدا کردن سیاره هایی از منظومه های دیگر است. وظیفه دانشمندان آن نیز به دست آوردن اطلاعات این سیاره ها، از قبیل رنگ آن ها و وجود آب است.

با کشف سیاره HAT-P-11b دانشمندان دست به کار شده اند و اطلاعات دقیقی از آن به دست آورده اند. این آژانس فضایی سه تلسکوپ هابل، کپلر (Kepler) و اسپیتزر (Spitzer) را در این راستا به کار گرفته و پی برده که این سیاره، با اندازه ای برابر نپتون، دارای آسمانی صاف و بخارآب در جو خود می باشد.

دوربین های واید تلسکوپ هابل هنگامی این سیاره را کشف کردند که در حین گردش به دور خورشید منظومه خودش، از منظومه شمسی عبور می کرد. بخار آبی که در اتمسفر این سیاره وجود دارد، نور ستاره آن سیاره را جذب می کند و در حقیقت این نور است که توسط تلسکوپ ها ثبت می شود.

اما بخار آب موجود در جو سیاره خالص نیست و با مولکول ها و گازهای دیگر از جمله هیدروژن مخلوط شده است. برای اطمینان از وجود بخار آب، تلسکوپ های هابل و اسپیتزر تصاویری را با طول موج مادون قرمز ثبت نموده اند که این حقیقت را تأیید می کند. اگر از چگونگی ثبت تصاویر توسط تلسکوپ ها اطلاع ندارید، چندی پیش در دیجیاتو مطلبی را در این مورد نوشتیم.

در نهایت لازم است اشاره کنیم که قبلاً هم سیاره هایی حاوی بخار آب در اتمسفر خود، از منظومه های دیگر  کشف شده اند اما اکثر آن ها اندازه ای بزرگ در حد سیاره مشتری داشته اند. این سیاره علاوه بر کوچک بودن، دارای آسمانی صاف است که به ناسا اجازه می دهد سطح سایه و سنگ های آن را بررسی کند چرا که دیگر سیارات کشف شده، دارای اتمسفری ابری بوده اند که بررسی سطح سیاره را سخت می نمودند. ناسا اعلام کرده که به تلاش خود برای یافتن سیاره مشابه با اندازه ای در حد زمین ادامه می دهد.

نظرات ۳۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato