ایلان ماسک به رویای زندگی کردن انسان ها در مریخ می اندیشد

خیلی از دانشمندان و همچنین محققان در زمینه ی علوم فضایی از جمله ایلان ماسک ( Elon Musk ) بر این باورند که بودجه و تکنولوژی سازمان فضایی آمریکا یعنی ناسا به حدی رسیده است تا بتواند انسان را به مریخ بفرستد.

البته نه تنها ناسا، بلکه شرکت های خصوصی هم در پی آن هستند تا بتوانند قدم بر سیاره ی سرخ بگذارند. در حال حاضر یک پروژه ی خصوصی در آمریکا با همکاری ناسا در جریان است تا یک نفر را به مریخ بفرستد و آن یک نفر کسی نیست جز ایلان ماسک.

چرا به سمت فضانوردی رفتیم؟ اولین بار شهاب سنگ ها و سیارک های سرگردان به اهل زمین آموختند که داشتن یک برنامه فضایی می تواند مفید باشد.

بعد از برخورد چند شهاب سنگ با زمین و تایید نابودی دایناسورها به خاطر این برخوردها، انسان ها به این فکر افتادند که شاید داشتن یک برنامه ی هسته ای که توانایی نابود کردن اجرام فضایی را داشته باشد، چندان هم مسئله ی بدی نیست.

اما بسیاری همانند ماسک بر این عقیده استوار هستند که روزی ممکن است همان اتفاقی برای ما رخ دهد که دایناسور ها دچارش شدند. به زبان دیگر اگر قرار باشد روزی سیاره ی آبی زیبایمان را ترک کنیم، به یک میزبان درخور نیازمندیم.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

ایلان ماسک در مقابل بخشی از موتور SpaceX

پروژه ی سفر به مریخ چند وقتی می شود که کلید خورده است. دلایل سفر به این سیاره زیاد هستند، اما شاید این تفکر که قرار است روزگاری جایی برای سکونت باشد دلیل اصلی این سفر محسوب نگردد. همیشه برای رفتن به پله ی دوم، باید از پله ی اول گذشت.

همانطور که ماسک توضیح خواهد داد، سفر به مریخ، دلیل وجود پروژه هایی همچون SpaceX است. به نظر وی بهترین زمان برای راهی شدن به سمت سیاره سرخ در حدود 15 تا 20 سال بعد خواهد بود.

در اواسط دهه ی 2030، مریخ به نزدیک ترین فاصله اش تا زمین می رسد. در این دوره ی زمانی، فاصله ی آن تا زمین چیزی حدود 60 میلیون کیلومتر خواهد بود و زمان سفر به آن به جای سال ها، به ماه ها تقلیل خواهد یافت.

کسانی هم هستند که فکر می کنند سفر به مریخ رویدادی بلند پروازانه است، اما ماسک از این هم فراتر رفته و در اندیشه هایی بزرگ تر غرق گشته است. او به دنبال راهی است تا سفر به مریخ را نه برای تنها یک نفر بلکه برای صد ها دانشمند و محقق فراهم کند.

mars

تصویر شبیه سازی شده ای از نیم کره ی شرقی مریخ، میلیاردها سال پیش زمانی که احتمالا سطح آن را آب فراگرفته بوده است. با ورود انسان به این سیاره، شاید روزی دوباره به این شکل در آید.

سفر و سکنی در مریخ نیازمند رفت و برگشت های زیادی مابین دو سیاره است. برای پاسخ گویی به این حجم از سفر، ماسک بر روی راکتی کار می کند که توانایی چندین بار پرواز را داشته باشد و آماده سازی اش برای پرواز بعدی تنها ساعتی طول بکشد.

زندگی بر روی مریخ بسیار جذاب خواهد بود و علاقه برای کشف جهان ناشناخته همواره بشر را به پیش برده است. همین چند وقت پیش 200 هزار نفر برای سفر یک طرفه به سیاره سرخ نام نویسی کردند.

شاید چندان دور نباشد تا انسان فانی به رویای دیرینه اش خاتمه دهد و قدم بر سیاره یاد شده بگذارد و نام خود را به عنوان اولین ساکنان آن ثبت کند. اما چیزی که بی شک ذهن آدمی را درگیر کرده، امکان زیستن در سیاره ای غیر از زمین است.

مطالب مرتبط

روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب

موفقیت‌های خیره کننده «اسپیس ایکس» در توسعه راکت‌های چند بار مصرف باعث انقلابی در صنعت فضایی شده و آژانس‌های فضایی مختلف به دنبال توسعه مدل‌های مشابه هستند. پیش از این «آژانس فضایی اروپا» از طرح‌های برای دستیابی به فناوری مشابه خبر داده بود و حالا روسیه هم از پروژه توسعه راکتی پرده برداشته که به... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس برنده شد؛ پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا در کنار ULA

وزارت دفاع آمریکا در قراردادی به ارزش چند میلیارد دلار شرکت‌های اسپیس‌اکس و United Launch Alliance را برای پرتاب ماهواره‌های نظامی آمریکا انتخاب کرد.اسپیس‌اکس و ULA موفق شدند با کنار زدن رقبایی همچون «نورثروپ گرامن» و «بلو اریجین» ارسال ماهواره‌های وزارت دفاع آمریکا در بازه پنج ساله (۲۰۲۲ تا ۲۰۲۷) را بر عهده بگیرند. طبق... ادامه مطلب

چرا فضانوردان به جای مداد، از «قلم فضایی» استفاده می‌کنند؟

از یک نت‌برداری سریع گرفته تا خطاطی‌هایی که دل بیننده را می‌ربایند، ما انسان‌ها معمولا نوشتن را دست کم می‌گیریم. اما در فضا که قواعدی بسیار متفاوت از کره زمین وجود دارد، فضانوردان چطور قادر به نوشتن هستند؟ هرچه نباشد، گرانشی وجود ندارد که جوهر خودکار را پایین نگه دارد، بنابراین چطور می‌توان سر و... ادامه مطلب

باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده

تا مدت‌ها تصور می‌شد مریخ در گذشته سیاره‌ای گرم و مرطوب بوده اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد سطح این سیاره پوشیده از صفحات یخ بوده و قسمت اعظم آب سطح آن ناشی از ذوب شدن یخچال‌ها بوده است.شواهد متعددی وجود دارند که نشان می‌دهد مریخ در گذشته سیاره ای مرطوب بوده است. اطلاعات جمع آوری... ادامه مطلب

فضانوردان ناسا در راه زمین؛ کپسول کرو دراگون از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شد

فضانوردان ناسا، «باب بهنکن» و «داگ هارلی» با موفقیت از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) جدا شدند که اولین مرحله مهم آن‌ها برای بازگشت به زمین محسوب می‌شود.این فضانوردان که خرداد ماه توسط کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس روانه ISS شده بودند، در مرحله بعدی بازگشت به خانه از فضا به سمت اتمسفر حرکت می‌کنند و با... ادامه مطلب

ناسا مریخ‌نورد «استقامت» را به فضا پرتاب کرد [تماشا کنید]

جدیدترین مریخ نورد ناسا به نام «استقامت» (Perseverance) عصر دیروز با موفقیت از ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد و سفر تقریباً ۷ ماهه به مریخ را آغاز کرد. این ربات شش چرخ که تقریباً هم اندازه یک ماشین شاسی بلند است، پس از فرود خاک مریخ را به امید کشف گذشته مرموز این سیاره... ادامه مطلب

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟