ایلان ماسک به رویای زندگی کردن انسان ها در مریخ می اندیشد

خیلی از دانشمندان و همچنین محققان در زمینه ی علوم فضایی از جمله ایلان ماسک ( Elon Musk ) بر این باورند که بودجه و تکنولوژی سازمان فضایی آمریکا یعنی ناسا به حدی رسیده است تا بتواند انسان را به مریخ بفرستد.

البته نه تنها ناسا، بلکه شرکت های خصوصی هم در پی آن هستند تا بتوانند قدم بر سیاره ی سرخ بگذارند. در حال حاضر یک پروژه ی خصوصی در آمریکا با همکاری ناسا در جریان است تا یک نفر را به مریخ بفرستد و آن یک نفر کسی نیست جز ایلان ماسک.

چرا به سمت فضانوردی رفتیم؟ اولین بار شهاب سنگ ها و سیارک های سرگردان به اهل زمین آموختند که داشتن یک برنامه فضایی می تواند مفید باشد.

hamrah-mechanic

بعد از برخورد چند شهاب سنگ با زمین و تایید نابودی دایناسورها به خاطر این برخوردها، انسان ها به این فکر افتادند که شاید داشتن یک برنامه ی هسته ای که توانایی نابود کردن اجرام فضایی را داشته باشد، چندان هم مسئله ی بدی نیست.

اما بسیاری همانند ماسک بر این عقیده استوار هستند که روزی ممکن است همان اتفاقی برای ما رخ دهد که دایناسور ها دچارش شدند. به زبان دیگر اگر قرار باشد روزی سیاره ی آبی زیبایمان را ترک کنیم، به یک میزبان درخور نیازمندیم.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

ایلان ماسک در مقابل بخشی از موتور SpaceX

پروژه ی سفر به مریخ چند وقتی می شود که کلید خورده است. دلایل سفر به این سیاره زیاد هستند، اما شاید این تفکر که قرار است روزگاری جایی برای سکونت باشد دلیل اصلی این سفر محسوب نگردد. همیشه برای رفتن به پله ی دوم، باید از پله ی اول گذشت.

همانطور که ماسک توضیح خواهد داد، سفر به مریخ، دلیل وجود پروژه هایی همچون SpaceX است. به نظر وی بهترین زمان برای راهی شدن به سمت سیاره سرخ در حدود 15 تا 20 سال بعد خواهد بود.

در اواسط دهه ی 2030، مریخ به نزدیک ترین فاصله اش تا زمین می رسد. در این دوره ی زمانی، فاصله ی آن تا زمین چیزی حدود 60 میلیون کیلومتر خواهد بود و زمان سفر به آن به جای سال ها، به ماه ها تقلیل خواهد یافت.

کسانی هم هستند که فکر می کنند سفر به مریخ رویدادی بلند پروازانه است، اما ماسک از این هم فراتر رفته و در اندیشه هایی بزرگ تر غرق گشته است. او به دنبال راهی است تا سفر به مریخ را نه برای تنها یک نفر بلکه برای صد ها دانشمند و محقق فراهم کند.

mars

تصویر شبیه سازی شده ای از نیم کره ی شرقی مریخ، میلیاردها سال پیش زمانی که احتمالا سطح آن را آب فراگرفته بوده است. با ورود انسان به این سیاره، شاید روزی دوباره به این شکل در آید.

سفر و سکنی در مریخ نیازمند رفت و برگشت های زیادی مابین دو سیاره است. برای پاسخ گویی به این حجم از سفر، ماسک بر روی راکتی کار می کند که توانایی چندین بار پرواز را داشته باشد و آماده سازی اش برای پرواز بعدی تنها ساعتی طول بکشد.

زندگی بر روی مریخ بسیار جذاب خواهد بود و علاقه برای کشف جهان ناشناخته همواره بشر را به پیش برده است. همین چند وقت پیش 200 هزار نفر برای سفر یک طرفه به سیاره سرخ نام نویسی کردند.

شاید چندان دور نباشد تا انسان فانی به رویای دیرینه اش خاتمه دهد و قدم بر سیاره یاد شده بگذارد و نام خود را به عنوان اولین ساکنان آن ثبت کند. اما چیزی که بی شک ذهن آدمی را درگیر کرده، امکان زیستن در سیاره ای غیر از زمین است.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

فرودگر بومی امارات تا سال ۲۰۲۴ روانه ماه می‌شود

نایب رییس امارات متحده عربی از تمایل امارات به ارسال فرودگر بومی به ماه تا چهار سال دیگر خبر داد. «محمد بن راشد آل مکتوم»، نایب رییس امارات متحده عربی در چند رشته توییت از ارسال فرودگر به ماه خبر می‌دهد. شیخ محمد که حاکم دبی هم هست، می‌گوید فرودگر امارات با احترام به پدرش «راشد»... ادامه مطلب

نظریات اخترشناسان درباره دلیل وجود فسفین در جو سیاره زهره

کشف فسفین در جو سیاره زهره، محققان و طرفداران فضا در سراسر جهان را به هیجان آورد. دلیل هیجان‌زدگی مردم از این کشف این است که فسفین به وجود حیات اشاره دارد. با این حال، زمانی که فسفین در جو زهره کشف شد، محققان از نحوه ورود آن به این سیاره عاجز بودند؛ اما حالا... ادامه مطلب

ایلان ماسک: من و خانواده‌ام نیازی به واکسن کرونا نداریم

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در مصاحبه جدیدی اعلام کرد که او و خانواده‌اش برنامه‌ای برای دریافت واکسن کرونا ندارند. ماسک بارها کووید ۱۹ را کم اهمیت جلوه داده و نظرات جنجالی درباره این بیماری گفته است. «ایلان ماسک» در قسمتی از برنامه «Sway»، پادکست جدید بخش نظرات نیویورک تایمز که توسط «کارا سوییشر» میزبانی می‌شود درباره... ادامه مطلب

ناسا تاریخ اولین پرواز عملیاتی کرو دراگون اسپیس ایکس را تغییر داد

ناسا و اسپیس ایکس اولین پرواز عملیاتی کپسول کرو دراگون را برای تاریخ ۱۰ آبان برنامه‌ریزی کردند که پس از ماموریت موفق «Demo-2» انجام می‌شود. در خرداد ماه برای اولین بار و پس از نزدیک به یک دهه، دو فضانورد ناسا به نام‌ «باب بهنکن» و «داگ هارلی» توسط راکت اسپیس ایکس روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی... ادامه مطلب

موشک «Centaur» احتمالا بعد از نیم قرن در حال بازگشت به سوی زمین است

دانشمندان موفق به ردیابی یک مینی ماه شده‌اند که در آینده وارد مدار زمین می‌شود. این احتمال وجود دارد که این جسم، بوستر موشک «Centaur» مربوط به دهه ۶۰ میلادی باشد. مدیر مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا به نام دکتر «پل چوداس» باور دارد این جسم که نام «Asteroid 2020 SO» برای آن انتخاب شده،... ادامه مطلب

اسپیس اکس نمونه اولیه فرودگر ماه را آزمایش می‌کند

اسپیس اکس سخت مشغول آزمایش نمونه اولیه راکت استارشیپ است که در صورت تأیید شدن توسط ناسا از آن برای فرود بر سطح ماه استفاده خواهد شد. رقابت بین شرکت‌های فضایی برای تولید سیستم فرود بر سطح ماه بالا گرفت. ناسا اوایل سال ۲۰۲۰ سه شرکت اسپیس اکس، بلو اوریجین و Dynetics را مأمور ساخت سیستم... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟