مایکروسافت چیپ های 20 نانومتری برای اکس باکس وان تولید می کند [گزارش]

مایکروسافت چیپ های 20 نانومتری برای اکس باکس وان تولید می کند [گزارش]

مایکروسافت چیپ های 20 نانومتری برای اکس باکس وان تولید می کند [گزارش]

بر اساس اطلاعاتی که یکی از کاربران انجمن Beyond3D منتشر کرده، مایکروسافت به فکر تولید چیپ های ۲۰ نانومتری برای اکس باکس وان است در حالی که مدل های اولیه پلی استیشن ۴ و Xbox One، از چیپ های ۲۸ نانومتری استفاده می کنند.

این طراحی دوباره معنای پیچیده ای در خود ندارد و در نسل های قبل بارها رخ داده. چیپ های جدید یعنی کنسول های باریک تر، کم مصرف تر و بهینه تر.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا نگاهی نزدیک تر به این مسئله داشته باشیم.

XB1SOC-2

دنیل مک کنل در صفحه لینکداین خود مدعی شده که با موفقیت، مدل جدیدی از چیپ های کنسول اکس باکس وان تولید کرده. در قلب این دستگاه یک چیپ ۲۸ نانومتری بسیار گران قیمت وجود دارد که عمده هزینه کنسول را باعث می شود. طراحی دوباره چیپ و ۲۰ نانومتری کردن آن صرفه جویی بسیاری در هزینه ها ایجاد خواهد کرد.

به غیر از این، مایکروسافت شانس این را خواهد داشت که اکس باکس وان را از لحاظ ظاهری هم زیبا جلوه دهد. کنسول های کنونی تقریبا دو برابر یک پلی استیشن ۴ حجم دارند و بیشتر شبیه دستگاه های پخش ویدیو هستند تا کنسول بازی.

xbox-one-internals-640x480

اما چیپ های جدید به معنای قدرت بیشتر نیستند. در حقیقت، اکس باکس وانی که سال ۲۰۱۳ خریداری شده، با اکس باکس وانی که قرار است فرضا تا سال ۲۰۲۰ تولید شود هیچ تفاوتی در اجرای بازی ها ندارد. برخلاف پی سی و کارت های گرافیکی که هر سال پیشرفت می کنند، قدرت کنسول های بازی جهشی است. با ورود هر نسل از دستگاه ها، قدرت آن ها برای چندین سال تامین می شود.

آیا مایکروسافت به فکر تغییر حافظه های DDR3 و جایگزینی آن ها با ۸ گیگابایت رم DDR4 است؟ بعید به نظر می رسد. گرچه انجام این عمل بسیار ساده است و زیربنای آن مهیا، ولی تبدیل اکس باکس وان به دو شاخه، کار را نه تنها برای مهندسین مایکروسافت سخت خواهد کرد، بلکه ممکن است بازی سازها هم پس از مدتی، ورژن اولیه را کنار بگذارند.

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل