ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فرمان ضد خواب
تکنولوژی

فرمان ضد خواب برای خودرو در ایران تولید شد

پژوهشگر ایرانی موفق به ساخت "فرمان ضد خواب خودرو" شد. این فرمان از خواب آلودگی رانندگان انواع خودروهای سواری و سنگین جلوگیری می کند. امیر علائی فرد مخترع این سیستم  اعتقاد دارد که خواب آلودگی ...

حامد قاسمی نراقی
نوشته شده توسط حامد قاسمی نراقی | ۱۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۰

پژوهشگر ایرانی موفق به ساخت "فرمان ضد خواب خودرو" شد. این فرمان از خواب آلودگی رانندگان انواع خودروهای سواری و سنگین جلوگیری می کند.

امیر علائی فرد مخترع این سیستم  اعتقاد دارد که خواب آلودگی رانندگان یکی از دلایل مهم تصادفات جاده ای در ایران است و با تولید انبوه این دستاورد می توان از میزان بالای این نوع حوادث جاده ای جلوگیری کرد.

در ادامه دیجیاتو را بخوانید.

وی می گوید: در این سامانه با اسکن شدن صورت راننده خودرو، خواب آلودگی او تحت نظر قرار می گیرد. این سیستم که بر روی فرمان نصب می شود با وارد کردن شوک توسط ویبره به دست های راننده، وی را از خواب بیدار می کند. بدین طریق هوشیاری فرد هنگام رانندگی باز خواهد گشت.

این مخترع هزینه نصب این سیستم بر روی اتومبیل را پایین دانسته و اعلام می کند: این سامانه می تواند در زمان بالا بودن ترمز دستی، باز بودن درب ها و سرعت غیر مجاز، بدون ایجاد آلودگی صوتی برای سرنشیان خودرو، از طریق ویبره به راننده هشدار دهد.

علائی فرد ادامه می دهد: این دستگاه می تواند بر روی خودروهای سنگین مانند کامیون و اتوبوس نیز نصب شده تا در صورت خواب آلودگی راننده از جان سرنشینان محافظت نماید.

وی دو مزیت این طرح را عملکرد موثر برای افراد ناشنوا و کم شنوا و عدم ایجاد آلودگی صوتی در خودروهای عمومی چون تاکسی و اتوبوس می داند. این مبتکر بالا بودن تصادفات جاده ای در ایران و کشته شدن بسیاری از هموطنان در چنین سوانحی را دلیل مهم اختراع این فرمان بیان می کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (38 مورد)
 • seedni
  seedni | ۱۵ آبان ۱۳۹۳

  بخاب بخاب پشت فرمون نگران نباش . فرمون بیدارت میکنه . معلوم نیس با این فرمون چه بلائی میخان سر مردم بیارن .

 • محمد
  محمد | ۱۴ آبان ۱۳۹۳

  واقعا جالبه :)
  به جای از کاره ایشون تشکر کنیم نشستیم بنز رو با خودروسازی ایران مقایسه میکنیم و یا از ایراداتش میگیم درصورتی که هنوز تست نشده...
  واقعا به کجا داریم میریم ؟!

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی