دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

دانشمندان از طریق سیگارهای الکتریکی به ضررهای دخانیات روی مغز پی می برند

دانشمندان بریتانیایی، بهترین راه آنالیز اثرات دود دخانیات را از طریق انجام اسکن fMRI هنگام بیرون دادن دود سیگارهای الکتریکی یافته اند.

در یک مطالعه مقدماتی، محققین با استفاده از سیگارهای الکتریکی، جنبه رفتاری دود سیگارهای تنباکویی را تقلید کردند و معتقدند که تحقیق بیشتر می تواند مشخص کند، چرا استعمال دخانیات تا این حد اعتیادآور است.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

e-cigarette-645x250

سیگارهای الکتریکی از باتری های کارتریجی برای تولید بخارات نیکوتین مانند، برای دمیدن بهره می برند.

استفاده از این دستگاه، مدت هاست که رواج یافته اما هنوز کسی در مورد خطرات و مضرات آن نمی داند. برخی متخصصین سلامت می پندارند با استفاده از این سیگارها، می توان به میلیون ها نفر کمک کرد تا مصرف تنباکو را ترک کنند، در حالی که گروهی دیگر معتقدند سیگار الکتریکی، مسئله دخانیات را در جامعه عادی جلوه می دهد و به رواج آن در میان کودکان کمک خواهد کرد.

در حالی که این مباحث جریان دارد، تنباکو سالانه 6 میلیون نفر را از بین می برد و طبق اطلاعات سازمان سلامت جهانی، این مقدار تا سال 2030 به 8 میلیون هم خواهد رسید.

مت وال، مدیر گروه تحقیقات فوق در کالج سلطنتی لندن می گوید هدف آن ها از انجام این مطالعات، بررسی درست و غلط های اجتماعی آن نبوده و تنها می خواهند بیشتر در مورد اعتیاد به سیگار اطلاعات جمع کنند.

How-Does-An-E-cigarette-Work

حقیقت این است که باقی راه های درمان اعتیاد به نیکوتین، مثل برچسب ها و جویدن آدامس، موفقیت بسیار محدودی در میان افرادی که به صورت مداوم دخانیات مصرف می کنند به دست آورده. بنابراین وال تصور دارد، آن ها به چیزی فراتر از نیکوتین وابسته اند.

با تحلیل مغز افرادی که در سیگارهای الکتریکی می دمند، دانشمندان می توانند آنچه وال "مجموعه رفتار و احساسات مربوط به سیگار کشیدن" می نامد را مورد مطالعه قرار دهند.

تا به حال، به دلیل ممنوعیت کشیدن سیگارهای نیکوتینی در فضاهای پزشکی، تحقیق روی مغز حین استعمال دخانیات غیر ممکن بوده اما حالا با استفاده از سیگار الکتریکی، هیچ منعی باقی نمی ماند. فرد می تواند وارد دستگاه MRI شده و همزمان در سیگارش بدمد. در سوی دیگر، دانشمندان به ثبت اطلاعات مشغول خواهند شد.

اما از آنجایی که سیگار الکتریکی بخارات آب تولید می کند و نمی سوزد، وال و تیمش می توانند با هر یک بار دمش فعالیت مغز را ثبت نمایند.

Lavatube-E-Cigarette-Review

وال می گوید تحقیقات تاکنون به حد کافی جلو نرفته تا نتیجه گیری متقنی ارائه دهند اما در نواحی مختلف مغز مثل بخش اعتیاد و پاداش و همچنین قسمت های مربوط به درک طعم و مزه فعالیت های جالبی مشاهده کرده اند.

"سیگارهای الکتریکی، شبیه ساز جالبی از مصرف سنتی ارائه می دهند و ما نشان دادیم استفاده از آن ها به همراه دستگاه MRI، نمونه ای عالی برای ارزشیابی مستقیم اثرات سیگار روی فیزیولوژی عصبی انسان است."

گام بعدی چیست؟ انجام تحقیقات گسترده تر.

برای مطالعه بیشتر و دقیق تر در مورد ساختار و کارایی سیگارهای الکتریکی این مطلب را مطالعه کنید.

منبع:
BusinessInsider
برچسب ها

مطالب مرتبط

سه میلیون نوجوان آمریکایی در سال ۲۰۱۵ از سیگارهای الکتریکی استفاده کرده اند

آمارها نشان می دهد میزان مصرف دخانیات در میان نوجوانان آمریکایی از سال ۲۰۱۱ تا به امروز کاهشی نداشته است. بسیاری اصلی ترین دلیل این عدم کاهش را سیگارهای الکتریکی می دانند. نتایج یک تحقیق که به تازگی منتشر شده نشان می دهد که در طی ۴ سال گذشته میزان استفاده از این سیگارها در دبیرستان های آمریکا ۱۰... ادامه مطلب

برنامه ریزی سازمان غذا و داروی آمریکا برای کاهش سطح نیکوتین در سیگارها

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قصد دارد با وضع قوانین جدیدی برای کاهش تاثیرات اعتیاد آور تنباکو، میزان نیکوتین مجاز در سیگارها را کاهش دهد. نماینده این سازمان در یک نشست خبری درباره تصمیم اخیر اظهار کرد:سازمان FDA قصد دارد طی یک گفتمان عمومی، امکان کاهش نیکوتین موجود در سیگارها تا سطح غیر اعتیادآور... ادامه مطلب

سازمان غذا و داروی آمریکا از این پس با سیگارهای الکتریکی چون سایر محصولات دخانی برخورد خواهد کرد

به عقیده بسیاری از مردم، سیگارهای الکتریکی مضرات سیگارهای معمولی را ندارند و می توان از آنها بدون نگرانی از آسیب های جسمی استفاده کرد. اما به نظر می رسد سازمان غذا و داروی آمریکا (US Food and Drug Administration یا به اختصار FDA) دیگر با این دیدگاه موافق نیست. چرا که از این پس... ادامه مطلب

سیگارهای الکترونیکی هم آسیب جدی به DNA انسان وارد می سازند

تحقیق اخیر دانشگاه کنتیکت آمریکا نشان می دهد بخار حاصل از سیگارهای الکترونیکی که معمولاً به عنوان جایگزینی ایمن به سیگاری ها پیشنهاد می شود، به اندازه دود تنباکو در آسیب رساندن به DNA انسان نقش دارد. این نتایج باعث شگفتی دانشمندان شده، چون می بینیم سیگارهای الکترونیکی هم به اندازه سیگارهای تنباکو مضر هستند.با... ادامه مطلب

شرکت سیگار الکترونیکی جول به عمد نوجوانان را هدف قرار داده است

بعد از جلسه محاکمه‌ای که برای شرکت تولید سیگار الکترونیکی جول (Juul) برگزار شد، اعضای کمیته نظارت و اصلاحات آمریکا اعلام کردند که این شرکت به صورت عمدی نوجوانان را در مدارس یا به صورت آنلاین هدف فروش محصولات خود قرار داده است.بر اساس 55 هزار سند و مدرک محرمانه به دست آمده از آزمایشگاه‌های... ادامه مطلب

مشکلات ریوی برای مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی به ظاهر بی خطر

استفاده از سیگارهای الکترونیکی در سطح دنیا به طرز چشمگیری رو به افزایش بوده به طوری که بین سال های 2011 تا 2015 تنها در دبیرستان های ایالات متحده آمریکا، استفاده از این وسیله 9 برابر افزایش داشته است.البته یکی از مهم ترین عوامل رشد مورد اشاره، تصور عموم مردم از کم خطر بودن سیگارهای... ادامه مطلب

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x