«.بازار» به بهره برداری رسید

دامنه اینترنتی فارسی «.بازار»  در همایش آشنایی با این دامنه رسما مورد بهره برداری قرار گرفت. این دامنه فارسی، همچون آدرس های اینترنتی لاتین می تواند برای سایت های مختلف استفاده شود.

علیرضا صالح رئیس مرکز ثبت دامنه "ir." یا همان پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز در این مراسم گفت: هم اکنون دامنه های مختلفی در دنیا ظهور می کنند و باید سعی شود تا با گسترش دامنه های فارسی محیطی برای گسترش خط و زبان فارسی فراهم کنیم.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

وی افزود: کشورهای مختلف دنیا در زمینه ثبت دامنه های محلی تلاش های فراوانی کرده اند. برای مثال کشورهای شرق آسیا تنها برای ارسال ایمیل از زبان انگلیسی استفاده می کنند و این نشان دهنده گسترش زبان های محلی در آن منطقه جغرافیایی است.

«.بازار» که در اختیار شرکت CORE قرار دارد، چند زبانه است و به غیر از زبان فارسی، زبان های عربی و اردو را در بر می گیرد.

از شمال آفریقا تا جنوب‌شرقی آسیا بیش از ۶۰۰ میلیون نفر از بازار با همین نگارش استفاده می‌کنند، جمعیتی که به فارسی، عربی، اردو، کردی، پشتو و زبان‌های دیگر می‌نویسند. هم اکنون دامنه «امن.بازار» به عنوان نخستین دامنه فارسی بر روی اینترنت فعال است.

کلمه بازار در زبان های گوناگون تلفظ و آهنگ مشابهی دارد. این واژه به معنی محلی برای داد و ستد بشمار می رود.

دامنه مورد نظر برای ثبت در «.بازار» باید بیش از 30 حرف الفبای عربی بیشتر نشود. برای ثبت این دامنه باید به «دات.بازار» مراجعه کنید. در این سایت 32 عامل مجاز برای ثبت دامنه معرفی شده است.

دامنه فوق که از 4 شهریور برای ثبت آزاد شده بود، از روز 20 آبان در اختیار همه کاربران اینترنت قرار گرفته است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

مصاحبه دیجیاتو با حسام آرمندهی، مدیرعامل بازار؛ از کف بازار تا کافه بازار

کمتر کاربر اندرویدی در ایران پیدا می شود که نام «کافه بازار» را نشنیده باشد. در روزهایی که ایران در لیست سیاه گوگل قرار داشت و فروشگاه اپلیکیشن های اندروید بر روی کاربران فارسی زبان بسته بود، کافه بازار به نجات ایرانیان آمد و نقشی را ایفا کرد که گسترش نفوذ اندروید در میان کاربران... ادامه مطلب

مهم ترین رویدادهای ICT در سال 93 از نگاه کاربران: ارائه اینترنت نسل های جدید موبایل و مسابقات برنامه نویسی بیان

در سال 1393 حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران با اتفاقات مهمی روبرو شد که بخش های موبایل، اینترنت و برنامه نویسی نقش قابل توجهی را در این رویدادها داشتند. از بین این اتفاقات مهم و تاثیر گذار بر ICT، ارائه اینترنت 3G و 4G موبایل و همچنین برگزاری مسابقات برنامه نویسی بیان، رخدادهای مهم تری از نظر... ادامه مطلب

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x