توافق ۴۵۰ میلیون دلاری اپل برای حل و فصل پرونده مربوط به کتاب های الکترونیک

توافق ۴۵۰ میلیون دلاری اپل برای حل و فصل پرونده مربوط به کتاب های الکترونیک

یک دادگاه فدرال در نیویورک با پرداخت مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار از سوی اپل که برای جبران خسارت مربوط به قیمت گذاری کتاب های الکترونیکی فروشگاه iBookStore پرداخت می شود، موافقت کرد.

قاضی Denise Cote این توافق را 'عادلانه و معقول' توصیف کرده است. بر اساس این توافق اپل ۴۰۰ میلیون دلار از درآمد حاصل از فروش کتاب های الکترونیکی که بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ در فروشگاه آنلاینش عرضه کرده بود را به خریداران باز خواهد گرداند. همچنین ۵۰ میلیون دلار نیز به عنوان هزینه وکلای پرونده توسط اپل پرداخت خواهد شد.

برای جزئیات بیشتر در ادامه با دیجیاتو باشید.

با وجود اینکه این توافق نهایی شده، اپل می تواند با توجه به تثبیت قیمت ها در ۲۰۱۳ نسبت به آن تقاضای تجدید نظر کند. در این صورت چنانچه اپل بتواند در دادگاه تجدید نظر برنده شود تنها مجبور به پرداخت ۷۰ میلیون دلار است که از این میزان ۵۰ میلیون دلار نصیب خریداران و ۲۰ میلیون دلار حق الوکاله وکلای پرونده خواهد شد.

وکیلان شاکیان اپل به جد معتقدند که اپل شانسی برای برنده شدن در دادگاه تجدید نظر ندارد.

اپل همچنین سال گذشته در جریان پرونده ای که از سوی پنج ناشر علیه اپل باز شده بود با توجه به قیمت گذاری نادرست کتاب ها و کاهش فروش کتاب های الکترونیک این ناشران گناهکار شناخته شده بود. این ناشران (Hachette ،HarperCollins ،Macmillan ،Penguin و Simon & Schuster) تقاضای ۱۶۶ میلیون دلار خسارت از اپل کرده اند.

اگر درخواست استیناف اپل به جایی نرسد این شرکت مجموعا ملزم به پرداخت ۵۶۶ میلیون دلار خسارت به خریداران کتاب ها و ناشران است. این خسارتی است که به میلیون ها کاربر فروشگاه iBooks و پنج ناشر مذکور در فاصله زمانی آورین ۲۰۱۰ و مِی ۲۰۱۲ پرداخت خواهد شد.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato