نسخه ۴.۲ بلوتوث، سریعتر، امن تر و با قابلیت برقراری ارتباط با اینترنت

نسخه ۴.۲ بلوتوث، سریعتر، امن تر و با قابلیت برقراری ارتباط با اینترنت

گروه BSIG که به صورت رسمی مسئولیت توسعه ی استاندارد های مرتبط به تکنولوژی بلوتوث را بر عهده دارد اخیراً نسخه ی ۴.۲ از این شیوه ی ارتباطی را معرفی کرده است. هدف از معرفی این نسخه ی جدید، افزایش سرعت و محافظت از حریم خصوصی و همینطور امکان برقراری ارتباط مبتنی بر IP‌ از طریق بلوتوث بوده، که بر این اساس از این پس ابزارها و سنسورهای هوشمندی که از نسخه ی جدید این تکنولوژی ارتباطی پشتیبانی به عمل بیاورند می توانند مستقیماً به اینترنت متصل شوند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

از لحاظ تئوری وجود امکان ارتباط با شبکه ی اینترنت در ابزارهای گوناگون سبب می گردد تا ایجاد اتوماسیون های خانگی به مراتب آسان تر شود، با هوشمند و آنلاین شدن محصولاتی همانند، چراغ های روشنایی، ترموستات ها، سنسورهای نصب شده بر روی درب ها و... می توان از طریق اینترنت به آنها دسترسی داشت و فرمان های مختلفی را برایشان صادر و اجرایی کرد.

BSIG می گوید استاندارد جدید تعریف شده به راحتی در ابزارهای کنونی موجود در بازار قابل بهره گیری بوده و می تواند راه را به صورت جدی برای مفهوم اینترنت اشیا باز نماید. همچنین بر مبنای این نسخه ی جدید بلوتوث امکان ردیابی این ابزارها بر اساس ارتباطی که از طریق این تکنولوژی برقرار کرده اند دشوار تر شده است. بلوتوث ۴.۲ در مصرف انرژی بهینه گشته و سرعت انتقال فایل توسط آن نسبت به نسخه ی پیشنش نیز تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

وب سایت Ars Technica در همین رابطه آورده، استفاده از برخی از قابلیت های نسخه ی جدید بر روی ابزارهای قدیمی تر نیز وجود دارد. بسیاری از ابزارهای اخیراً عرضه شده امکان بهره گیری از بلوتوث نسخه ی ۴.۰ را دارا بوده اند و با یک به روز رسانی نرم افزاری امکان استفاده از نسخه ی ۴.۱ را نیز به دست آورده اند، سایت پیش تر اشاره شده می گوید تعدادی از قابلیت های نسخه ی جدید از طریق به روز رسانی نرم افزاری در چنین ابزارهای در دسترس خواهد بود ولی برای بهره مندی از سرعت بیشتر به ارتقا سخت افزاری نیاز است.

همانطور که قبلاً نیز ذکر شد در این نسخه ابزارها می توانند به جای ارتباط مبتنی بر وای فای از طریق ارتباط بلوتوث به سادگی به اینترنت متصل گردند.

نظرات ۱۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato