محققین برای مطالعه سیاهچاله ها از پلی استیشن 3 استفاده می کنند

محققین برای مطالعه سیاهچاله ها از پلی استیشن 3 استفاده می کنند

محققین انگلیسی برای مطالعه روی سیاهچاله ها نیازمند به ابرکامپیوترهایی هستند که توان پردازشی بسیار بالایی دارند و پروفسور Gaurav Khanna برای ساخت ابرکامپیوتر خودش، از ۲۰۰ پلی استیشن ۳ استفاده می کند.

وی فیزیک دان دانشگاه ماساچوست است و زمینه تحقیقاتی اش، مطالعه روی لرزش های فضایی یا امواج جاذبه ای است.

فعالیت وی سال ۲۰۰۷ با به هم متصل کردن ۱۶ پلی استیشن ۳ برای نمایش تصادم سیاهچاله ها آغاز شد. حالا، وی فراتر از این ها می رود و می خواهد با ۲۰۰ کنسول، ابرکامپیوتری بسازد که توانایی پردازش های بسیار سنگین را داراست.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

دکتر Khanna در مصاحبه ای با نیویورک تایمز توضیح داد که پرداختن به دانش هزینه بردار است، بنابراین کنسول های بازی، مخصوصا پلی استیشن ۳ با توجه به توانایی ذاتی بالا، قیمت پایین و ارائه امکانات مختلف مثل اجرای سیستم عامل های مختلف می توانند گزینه های مناسبی باشند.

بخش سرگرمی های کامپیوتری سونی آمریکا یکی از حامیان این متود پژوهشی است و حتی در همان سال، ۴ کنسول به دکتر Khanna هدیه داد.

سوپرکامپیوتر دکتر Khanna، از یک سیستم عامل لینوکسی استفاده می کند. از آنجایی که سونی قابلیت نصب سیستم عامل های دیگر را روی پلی استیشن ۳ در ماه مه ۲۰۱۳ غیرفعال کرد، احتمالا سوپرکامپیوتر وی باید از مدل های قدیمی کنسول بهره گرفته باشد.

این اولین سوپرکامپیوتر ساخته شده بر مبنای کنسول سونی نیست. در سال ۲۰۱۱، دانشمندان آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا از ۱۷۱۶ سیستم برای ساخت بزرگ ترین، سریع ترین و خوش قیمت ترین سوپرکامپیوتر دنیا استفاده کردند.

البته، با توجه به پایان رسیدن عمر این کنسول، احتمالا دیگر کمتر شاهد سوپرکامپیوترهایی باشیم که پلی استیشن ۳ هسته آن هاست. این کنسول معماری خاصی داشت و احتمالا همین مسئله باعث شده که پلی استیشن ۳ به عنوان سوپر کامپیوتر مورد استفاده محققین قرار بگیرد. اما شاید این شرایط با پلی استیشن ۴ تکرار نشود. Khanna می گوید با توجه به حافظه محدودی که کنسول ها دارند، سوپرکامپیوترهای آینده احتمالا پی سی هایی با کارت های گرافیکی گران قیمت خواهند بود:

"سوپرکامپیوتر بعدی که ما به ساخت آن روی می آوریم احتمالا، به طور کل از این کارت ها ساخته شده باشد. برای هر چیزی کارایی ندارد اما قطعا فعالیت های علمی و مهندسی بسیاری را پوشش خواهد داد، مخصوصا اگر ما آن را مرتبا پیشرفته کنیم."

نظرات ۲۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato