2014 ایمن ترین سال برای سفرهای هوایی در یک دهه اخیر بوده است

2014 ایمن ترین سال برای سفرهای هوایی در یک دهه اخیر بوده است

شاید با در نظر داشتن شمار سوانح هوایی مهم و آمار هواپیماهای گم شده در سال ۲۰۱۴، تصور کنید که امسال از لحاظ ایمنی پرواز بدترین دوران در یک دهه اخیر بوده است.

اما حقیقت آن است که بر پایه آمار و ارقام موجود و در مقایسه با سال های اخیر، ۲۰۱۴ بهترین سال از نظر ایمنی سفرهای هوایی بوده است.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

همانگونه که در سایت وال استریت ژورنال آمده، شبکه ایمنی هوایی دنیا، هم آمار سوانح هوایی و هم نرخ مرگ و میر پروازهای سال ۲۰۱۴ را برای ارائه گزارش در نظر می گیرد که در مقایسه با آمار سالانه یک دهه اخیر می توان گفت که امسال ایمن ترین سال در مسافرت های پروازی بوده است.

لازم است یادآور شویم که این اعداد و ارقام شامل پرواز MH17 خطوط هوایی مالزی نمی شود زیرا این هواپیما مورد اصابت یکی از موشک های جدایی طلبان حامی روسیه قرار گرفت.

البته هواپیمای گم شده ایر آسیا نیز که در همین هفته با ۱۶۲ سرنشین ناپدید شد هم در این آمار و ارقام در نظر گرفته نشده است چراکه سرنوشت آن هنوز هم در هاله ای از ابهام به سر می برد.

در این بررسی همچنین خبری از هواپیماهای کوچک با ظرفیت کمتر از ۱۴ نفر نیست که حتی با احتساب این هواپیماها هم تنها ۱۹ سانحه هوایی در سال ۲۰۱۴ رخ داده که به مراتب پایین تر از متوسط ۳۲ سانحه سالانه در یک دهه اخیر است.

جالب است بدانید که تعداد سوانح هوایی امسال از رقم مربوط به سال قبل (یعنی ۲۹ سانحه) هم به میزان قابل توجهی کمتر بوده و آن را پایین تر از رقم گزارش شده در ۱۰ سال گذشته قرار می دهد.

علیرغم سیر نزولی نرخ سوانح هوایی، نرخ مرگ و میر در سال جاری میلادی روندی صعودی را تجربه کرده است. در سال ۲۰۱۳، ۲۶۵ مورد مرگ ناشی از سوانح هوایی گزارش شد که این رقم برای سال جاری میلادی به عدد ۵۲۶ رسید و ممکن است که در یک روز باقی مانده از سال، متوسط تلفات سالانه یک دهه اخیر یعنی رقم ۶۷۶ را پشت سر بگذارد.

با این همه طبق گزارش وال استریت ژورنال، این بدان معنا خواهد بود که علیرغم خبرهای جنجالی مربوط به سوانح هوایی که در سال ۲۰۱۴ شاهد انتشارشان بودیم، ایمنی پروازی در برخی از قسمت ها با پیشرفت های خوبی روبرو بود است.

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato