آیا سفینه گمشده Beagle 2 بر روی مریخ است؟

آیا سفینه گمشده Beagle 2 بر روی مریخ است؟

به نظر می رسد سفینه گمشده Beagle 2 که از سال ها پیش گمشده بر روی سطح مریخ پیدا شده است.

در سال ۲۰۰۳ سفینه ای کوچک به نام Beagle 2 که به سمت مریخ فرستاده شده بود پس از طی مسافتی ۳۲ هزار کیلومتری ارتباطش با زمین را از دست داد. پس از آن این سفینه گم شد.

در صورتی که این سفینه به سلامت بر سطح مریخ فرود می آمد به شکلی که در تصویر فوق مشخص است بر روی سطح سیاره آماده آغاز ماموریت خود میشد.

در ادامه با دیجیاتو باشید.

در همایشی که جمعه گذشته توسط نمایندگان ناسا برگزار شد خبرهایی نیز از Beagle 2 وجود داشت. در این همایش از تصاویری تازه از سطح مریخ رونمایی شد. و در میان این تصاویر، در منطقه ای که قرار بود Beagle 2 سطح این سیاره بنشیند، یک شی کوچک -با حدود یک متر قطر- پیدا شد که احتمال می رود Beagle 2 باشد.

به گفته Shane Byrne از دانشمندان تیم HiTISE در دانشگاه آریزونا 'HiRise تنها دوربینی است که می تواند در عکسبرداری از سطح مریخ جسم کوچکی در حد و اندازه های Beagle 2 را ببیند. نقطه ای که این شی دیده شده بسیار به نقطه ای که قرار بوده Beagle 2 بر روی آن فرود آید نزدیک است.'

تصویری از رها شدن Beagle 2 و حرکت به سوی مریخ
تصویری از رها شدن Beagle 2 و حرکت به سوی مریخ

سفینه Beagle 2 در آن زمان با هدف شناسایی بهتر سطح مریخ و جنس سنگ و خاک این سیاره فرستاده شد. این سفینه به دو بازوی رباتیک مجهز شده بود که با کمک آنها بتواند سطح زمین را حفر کرده و به لایه های پایین تر دست یابد. گازهای ناشی از اعمال پروسه حفاری باید توسط طیف سنج نصب شده در این سفینه تحلیل و نشانه هایی از وجود میزان کربن در آنها مخابره میشد.

اما هیچ یک از این برنامه ها به نتیجه نرسید و با گم شدن Beagle 2 پروژه مختومه شد. با این حال در صورتی که شیء دیده شده در عکس های HiRISE واقعا Beagle 2 باشد، برخی تئوری ها در خصوص سطح سیاره مریخ می تواند دستخوش تغییر شود.

نظرات ۱۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato