بیماری که برای آسان تر کردن کار پزشکش، از کلیه ی خود مدل سه بعدی تهیه کرد

بیماری که برای آسان تر کردن کار پزشکش، از کلیه ی خود مدل سه بعدی تهیه کرد

در کنار داشتن دستگاه های پزشکی مخصوص تصویر برداری که گاها میلیون ها دلار ارزش دارند، جراحان زمان انجام عمل جراحی، جزییات بیشتری از مشکل بیمار را مشاهده کرده و قادرند تصمیم درست تری در آن لحظه اتخاذ نمایند. یک بیمار برتانیایی به نام John Cousins  که با یک سنگ ۳.۵ سانتی متری در کلیه خود دست و پنجه نرم می کرد، با پرینت یک نسخه سه بعدی از کلیه خود در سایز واقعی، آن را جهت تحقیقات بیشتر در اختیار پرشکان قرار داد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

جراحان بیمارستان Southampton با استفاده از این مدل سه بعدی به عمل جراحی سرعت داده و بهترین نقطه برای ورود به کلیه بیمار، جهت تخلیه سنگ را پیدا نمودند. این عمل در روز دوشنبه اتفاق افتاد که پس از آن جراح متخصص Bhaskar Somani، در تلاش است تا از این شیوه برای درمان ۲۰ بیمار دیگر که به این مشکل دچارند استفاده نماید.

تکنولوژی چاپ سه بعدی اخیرا پیشرفت های شگرفی داشته و بعید نیست در آینده ای نزدیک شاهد چاپ اعضای واقعی بدن یا پرینت پوست برای افرادی که دچار حوادث سوختگی شده اند باشیم.

استفاده از مدل های سه بعدی در عمل های جراحی در حال رواج یافتن است. به تازگی تیم جراحی قلب و عروق بیمارستان کودکان در میامی، از مدل های سه بعدی در یک عمل پیچیده قلب دختر چهار ساله ای استفاده نموده بود. در همین راستا بیمارستان کودکان بوستون هم پرینترهای سه بعدی را به خدمت گرفته و استفاده از آن برای معاینه ی جزئیات بسیار ریز اعضای بدن کودکان، مانند مغز یا جمجمه ی نوزاد، بسیار عادی قلمداد می گردد.

پزشکان بسیاری همچنان از تصاویر و اسکن های با کیفیت جهت معاینه بیمارانشان بهره می گیرند، اما گویی برخی از پزشکان و جراحان نیز در دست گرفتن مدل دقیق عضو مشکل دار را به دیدن تصاویری از آن ترجیح می دهند.

نظرات ۱۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato