سه ایرانی در میان لیست 100 نفره سفر بی بازگشت به مریخ

مارس وان یک شرکت غیر انتفاعی است که تلاش دارد یک پایگاه دائم را روی مریخ ایجاد نموده و بشر را در آن سکنی دهد.

در این پروژه که قرار است از سال 2024 میلادی آغاز شود، هر دو سال یک بار، جمعی چهار نفره از ساکنان زمین به سطح مریخ فرستاده خواهند شد.

در همین راستا نیز شرکت مذکور از همه علاقمندان به زندگی در این سیاره دعوت نموده تا در پروژه یاد شده مشارکت کرده و نام خود را به عنوان نخستین ساکنین مریخ در تاریخ دنیا به ثبت برسانند.

در مرحله نخست 202586 نفر از سراسر دنیا علاقمندی خود را برای حضور در این برنامه اعلام نمودند که از آن میان 606 نفرشان انتخاب و پس از مصاحبه آنلاین با نوربرت کرفت، مدیر ارشد پزشکی شرکت Mars One صد نفر از آنها برگزیده شدند تا بخت خود را برای قرار گرفتن در جمع 4 فضانورد ساکن مریخ بیازمایند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

در جریان مصاحبه، داوطلبان فرصت یافتند تا درک خود را از خطرات احتمالی آینده، روحیه کار گروهی و انگیزه شان از زندگی در کره مریخ به مصاحبه کننده نشان دهند.

اما در این لیست 100 نفره، اسامی سه ایرانی دیده می شود که امید می رود نام کهن ترین تمدن بشری روی زمین را در ایستگاه دائمی مریخ به ثبت برسانند.

دکتر کرفت، درباره علاقمندان به شرکت در این سفر اظهار کرد: ما تحت تاثیر روحیه قوی داوطلبان قرار گرفته ایم، تا جایی که انتخاب از میان این ماجراجویان برایمان کار بسیار دشواری بود.

میان افراد منتخب، اسامی 50 زن و 50 مرد دیده می شود که قرار است 4 نفر از بین آنها انتخاب شده و در سفری بی بازگشت عازم مریخ شوند. مرحله بعدی برای انتخاب، گزینش نحوه تعامل گروهی افراد برای زندگی در ایستگاه دائمی است.

همانطور که گفته شد، در این لیست 100 نفره، نام یک زن و دو مرد ایرانی هم به چشم می خورد. «الهه نوری» و «صادق مدرسی» از خاک ایران و «سعید قندهاری» ایرانی ساکن نیوزلند توانستند از مصاحبه آنلاین موفق بیرون بیایند و برای حضور در این پروژه، نظر مسئولان مارس وان را جلب نمایند.

در لیست اعلام شده 39 آمریکایی، 31 اروپایی، 16 آسیایی، 7 آفریقایی و 7 نفر از اقیانوسیه حضور دارند و قرار است در پایگاه شبیه سازی شده با شرایط ایستگاه اقامت در مریخ، زندگی کرده و آزمون های مختلفی را پست سر نهاده تا در پایان 4 نفرشان به مریخ سفر کنند.

مطالب مرتبط

عذرخواهی وزیر ارتباطات بابت توییت لباس فضایی ایرانی: اشتباه رسانه‌ای بود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران درباره انتشار تصویری از «لباس فضانوردان» توضیحاتی ارائه و عذرخواهی کرد. وی گفته که انتخاب آن لباس، کار اشتباهی بوده است.«محمدجواد آذری جهرمی» ضمن ابراز تاسف نسبت به انتشار توییتی درباره لباس فضایی که جنجالی رسانه‌ای زیادی در داخل و خارج... ادامه مطلب

ماهواره ظفر تبدیل به یک تجربه دیگر برای صنعت فضایی ایران شد

سخنگوی فضایی وزارت دفاع اعلام کرد که ماهواره‌بر سیمرغ، ماهواره ظفر را با موفقیت به فضا پرتاب کرد اما ماهواره بر به سرعت مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید و بهینه سازی‌های لازم جهت پرتاب آتی انجام خواهد شد.قرار بود ماهواره ظفر، توسط ماهواره بر سیمرغ، در مدار ۵۳۰ کیلومتری زمین... ادامه مطلب

جهرمی: فرستادن فضانورد ایرانی به بالاتر از مدار ۱۹۰ کیلومتر تا سال ۱۴۱۰ محقق خواهد شد

شب گذشته گردهمایی فناوران فضایی در موزه ارتباطات برگزار شد و در آن ضمن تشریح برخی فعالیت‌های فضایی کشور، وزیر ارتباطات اعلام کرد که پنج کپسول حمل انسان به مدار ۱۹۰ کیلومتری تا سه سال دیگر آماده خواهند شد. او همچنین تاکید کرد که فرستادن فضانورد ایرانی به بالاتر از مدار ۱۹۰ کیلومتر نیز تا سال ۱۴۱۰ محقق... ادامه مطلب

اختصاص بیشترین سهم بودجه وزارت ارتباطات در ۳ سال اخیر به فعالیت فضایی

رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد که در سه سال اخیر بیشترین سهم بودجه‌ای وزارت ارتباطات به توسعه فناوری فضایی اختصاص داده‌شده است.«مرتضی براری»، در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد در سه سال اخیر، بیشترین سهم بودجه‌ای وزارت ارتباطات به موضوع فضایی اختصاص داده‌شده که در تاریخ بی‌نظیر بوده است.براری تاکید کرده است... ادامه مطلب

فضای کار اشتراکی استارتاپهای فضایی تا سال آینده تاسیس می‌شود

مدیرکل کسب و کارهای فضاپایه‌ در آیین گرامیداشت هفته فضا اعلام کرد که سازمان فضایی کشور برای استارت آپ‌های حوزه فضایی خدمات ویژه‌ای اعطا می‌کند که یکی از مهم‌ترین آنها استفاده از زیرساخت این سازمان و همچنین تاسیس فضای کار اشتراکی مختص استارت‌آپ‌های فضایی است.«شبنم یزدانی» با اشاره به این موضوع که اقتصاد فضایی یک... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: ما باید فضانورد ایرانی به فضا بفرستیم

در مراسم آیین گرامیداشت هفته فضا وزیر ارتباطات اعلام کرد که ایران باید تا چند سال آینده فضانورد ایرانی به فضا بفرستد و تاکید کرد که ایران تا سال ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویر یک متر نیز به مدار خواهد فرستاد.«محمد جواد آذری جهرمی» با تاکید بر این موضوع که ما در ایران از بس... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۸۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟