آیا پالایش خانگی جایگزین فیلترینگ سایت ها می شود؟

بحث فیلترینگ اینترنت در کشور ما همیشه داغ است و مخالفان و موافقان خاص خود را دارد. رویکرد دولت یازدهم هدایت این موضوع به سمت هوشمندسازی و جداکردن محتوای بد از خوب بوده تا دسترسی به تمام محتویات مفید و سالم برای کاربران ایرانی فراهم شود.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه مرکز ملی فضای مجازی اعتقاد دارند که فیلترینگ باید هوشمند شده و محتوای خوب و بد جداسازی گردند، تا محتویات با ارزش و مقبول برای همگان در دسترس باشند و دیگر به خاطر مطالب و موضوعات غیر اخلاقی و غیر فرهنگی که درصد کمی از سایت ها و شبکه های اجتماعی را تشکیل می دهند، وبگاه مورد نظر مسدود نگردد و محتواهای سالم و مفید آن قربانی نشوند.

به همین دلیل پروژه فیلترینگ هوشمند در این دو نهاد تعریف شده و اکنون با تست روی اینستاگرام و برخی از سایت های دیگر، مرحله آزمایشی خود را می گذراند.

خرید بلیط هواپیما

اما موضوعی که در سال های اخیر بر سر زبان ها افتاده، پالایش خانگی محتوای اینترنت است که کارشناسان اعتقاد دارند از این طریق، والدین می توانند حیطه ورود فرزندان خود به فضای مجازی را مشخص نمایند. این عده معتقدند که با این کار هم امنیت روانی والدین تامین می گردد و هم سطح دسترسی برای افراد و خانواده ها، متفاوت خواهد بود.

در ادامه همراه دیجیاتو بمانید.

جرقه این موضوع، امروز دوباره توسط رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات زده شد. وی با اشاره به ایجاد سیستم پایش هوشمند فضای مجازی به ایرنا گفت: در قالب پالایش خانگی به دنبال ایجاد اینترنت امن برای نسل جوان هستیم.

محمد خوانساری اعلام کرد: یکی از موضوعاتی که در فراخوان های فیلترینگ هوشمند صورت پذیرفته، پالایش خانگی است. ما معتقدیم دسترسی به فضای مجازی امن از جمله اینترنت، باید بر اساس الزامات مذهبی، فرهنگی، اجتماعی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های خانواده ها، دسترسی فرزندان به فضای مجازی امن است، افزود: در صورت تحقق یافتن مقوله پالایش خانگی، جوانان و نوجوانان اعم از دانش آموزان و دانشجویان می توانند طبق شرایط و در ساعات تعریف شده از سوی والدینشان از اینترنت استفاده نمایند.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت اجرای این طرح در کشور برای کاهش دغدغه والدین توضیح داد: ارائه دهندگان اینترنت در کشورهای پیشرفته با توجه به تقاضای والدین در ساعات خاص، به صورت هوشمند و بر اساس شرایط فرهنگی و اجتماعی، دسترسی کنترل شده ای را برای فرزندان فراهم می آورند.

خوانساری ضمن اشاره به ضرورت توسعه محتوای مبتنی بر اصول و مبانی فرهنگی- اجتماعی در کشور، اظهار کرد: اگر محتوای مناسب در اینترنت تولید و عرضه نشود، نسل جوان از هر راهی برای دستیابی به مطالب مورد نیاز خود استفاده خواهند کرد.

البته باید به این نکته اشاره کرد که بخش قابل توجهی از طرح بیان شده توسط رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات را می توان با برخی از خدمات سیستم های عامل و برنامه های امنیتی (همچون آنتی ویروس) ایجاد کرد و نیاز به طراحی، ساخت و صرف هزینه های عظیم در سطح ملی نیست.

بر اساس نتایج پژوهشی که توسط وزارت ورزش و جوانان صورت گرفته و منتشر شده است، 67.4 درصد جوانان ایرانی از اینترنت استفاده می کنند که کمتر از 5 درصد آنها به دنبال مراجعه به موارد غیر ضروری و سایت های غیر اخلاقی هستند.

مطالب مرتبط

جاویدنیا: اینستاگرام باید چند سال پیش فیلتر می‌شد

سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور اعتقاد دارد که اینستاگرام باید چند سال پیش فیلتر می‌شد و اکنون نیز بسیاری از علما، اساتید دانشگاه و دانشجویان هر کدام با استدلال خود درخواست فیلترینگ اینستاگرام را دارند. «جواد جاویدنیا» که به تازگی جایگزین «عبدالصمد خرم‌آبادی» شده و اکنون معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور را... ادامه مطلب

تنظیمات اینترنت همراه اول تغییر می کند

یک خبر مهم برای مشترکان همراه اول؛ شاید از روز شنبه سوم آبان ماه به طور ناگهانی خدمات اینترنت شما قطع شود. اگر با این مشکل روبرو شدید، هرگز نگران نباشید. هیچ مشکلی برای خط، شبکه و تلفن همراه شما بوجود نیامده است. همراه اول مرحله گذر از WAP به HTTP را در روز شنبه کامل... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: در مساله فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان نظر مردم را نادیده گرفت

وزیر ارتباطات در مراسم اختتامیه سومین اجلاس انجمن‌های اسلامی دانش آموزان افزایش بهره وری را در گروی رشد خلاقیت دانست و مهمترین ابزار خلاقیت را فناوری اطلاعات و فضای مجازی شمرد. او استفاده از این فضا را صرفا به معنای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی آسیب زا ندانست و تاکید کرد که فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی باید... ادامه مطلب

شرکت مخابرات: اینترنت نامحدود ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه اصلاح می شود

بسیاری از کاربران اینترنت در کشور از سرویس های اینترنت قدیمی 128 کیلوبیت بر ثانیه استفاده می کنند که با وجود نامحدود بودن حجم استفاده (که البته برخلاف تعریف، سقف دانلود مشخص دارد) کیفیت نامناسبی داشته و موجب اعتراض مصرف کنندگان شده است. «رسول سرائیان» مدیر عامل شرکت مخابرات ایران نیز در پاسخ به انتقادات کاربران،... ادامه مطلب

مهلت دو هفته‌ای جهرمی به سرویس دهندگان اینترنت برای بهبود پشتیبانی

وزیر ارتباطات مهلتی دو هفته‌ای به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سرویس‌دهندگان اینترنت داده تا در این مدت وضعیت بخش پشتیبانی مشتریان در شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت بهبود پیدا کند. «محمد جواد آذری جهرمی» در یک رشته توییت از تماس خود با پشتیبانی مخابرات (شماره تلفن ۲۰۲۰) و چند سرویس دهنده دیگر خبر داده... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: بارها اعلام کرده‌ایم که فیلترینگ تنها راه حل نیست

وزیر ارتباطات که امروز به دیدار رییس جمهور رفته بود، اکنون پس از جلسه‌اش با حسن روحانی یک بار دیگر نوع قانون‌گذاری در مورد رسانه‌های نوین را مورد انتقاد قرار داد و بحث استعفای خود را نیز رد کرد. جهرمی صبح امروز با انتشار متنی انتقادی به تصمیم مبنی بر فیلترینگ تلگرام، اشاره کرد که در... ادامه مطلب

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x