آیا بلک بری به یک کمپانی صرفاً نرم افزاری بدل خواهد شد؟

آیا بلک بری به یک کمپانی صرفاً نرم افزاری بدل خواهد شد؟

در حالیکه سهم فروش تلفن های هوشمند بلک بری از بازار به کمتر از ۵ درصد رسیده، John Chen مدیر عامل این کمپانی ممکن است در روزهای آتی پیش رو با تصمیم گیری های بسیار سختی مواجه گردد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

هفته ی پیش، گزارشی از جانب موسسه ی آماری Morgan Stanley انتشار یافت که بر طبق آن گفته می شد ظرف سه ماهه ی جاری تنها ۸۰۰۰ دستگاه از دو مدل اسمارت فون بلک بری پاسپورت و بلک بری کلاسیک فروش رفته اند.

باید به خاطر داشت که هر دوی این مدل ها توسط یکی از اصلی ترین و بزرگترین اپراتورهای مخابراتی ایالات متحده یعنی AT&T نیز در دسترس کاربران قرار داشته اند و با توجه به این نکته، فروش پایین ذکر شده در آمار Morgan Stanley حکایت از شرایطی بسیار نامطلوب برای کمپانی کانادایی دارد.

James Faucette، از همین شرکت آماری (Morgan Stanley) می افزاید، بلک بری تنها برای اینکه قدری بتواند حجم فشار مالی موجود بر خود را کاهش دهد باید تا سال ۲۰۱۶ حداقل ۲ الی ۳ میلیون عدد بلک بری کلاسیک را به فروش برساند، رقمی که با توجه به وضعیت کنونی تقریباً دست نیافتی به نظر می رسد.

سه ماهه ی مالی پیشین کانادایی ها درآمدی ۷۹۳ میلیون دلاری داشتند که البته این رقم نسبت به سال قبلی و در بازه ای مشابه افتی ۳۳ درصدی را نشان می داد. کمپانی مذکور برای بهبود شرایط سعی کرد به ارائه ی ابزارها و خدمات پیام رسانی منحصر به فرد و ایمن خودش که احتمال حملاتی از نوع "مرد میانی" را به صفر می رسانند بپردازد و آنها را در قالب یک پلتفرم عرضه نماید.

یکی از نکات جذاب این پلتفرم به کارگیری شیوه ی رمزنگاری قدرتمند BES 12 بود که امکان استفاده از ابزار پیام رسان مورد بحث را بر روی گستره ی وسیعی از موبایل ها همانند آیفون و ابزارهای مبتنی بر اندروید و ویندوز فون نیز امکان پذیر می نمود.

Chen، مدیر عامل بلک بری می گوید شرکتش می تواند در سال مالی ۲۰۱۶، تنها از طریق سرویس ها و خدمات نرم افزاری که ارائه می کند درآمدی ۵۰۰ میلیون دلاری را کسب نماید. این گفته ها و برخی نشانه های دیگر به باور عده ای از کارشناسان نشان از بدل گشتن کمپانی مذکور به یک شرکت نرم افزاری با تمرکز بر توسعه ی ابزارهایی برای ارتباطات امن دارند.

بلک بری اخیراً ضمن همکاری با سامسونگ و IBM ‌از تبلت جدیدی با عنوان SecuTablet‌ پرده برداشته که با قیمتی ۲۳۸۰ دلاری مشتریان شرکتی و اهالی کسب و کار را هدف گرفته. این تبلت قرار است با کمک نرم افزاری که به وسیله ی Secusmart (کمپانی خریداری شده توسط بلک بری در تابستان گذشته) توسعه یافته یکی از بالاترین سطوح امنیت را به کاربرانش ارائه نماید، تا جایی که گفته می شود می توان به راحتی و با خیالی آسوده اسناد محرمانه دولتی را بر روی آن نگهداری نمود.

همچنین بعید نیست با توجه به توانایی های کمپانی کانادایی مورد بحث، آنها تلاش نمایند تا محصولات امن دیگری را نیز به تولید برسانند. ولی مسئله در اینجاست که بلک بری فعلاً درآمد چندانی کسب نمی کند و منابع مالی آنها نیز هر روز ضعیف تر می شوند.

فایننشیال تایمز گمان می برد این شرکت سعی خواهد کرد یک موبایل پرچمدار دیگر با صفحه کلید فیزیکی QWERTY را به بازار عرضه کند و در صورتیکه این گجت نیز فروش موفقی نداشته باشد شاید مدیرعامل آن، John Chen،  تصمیم بگیرد برای همیشه تولید سخت افزار را به فراموشی سپرده و کمپانی خود را بدل به یک پیشرو در صنعت نرم افزارهای امن نماید.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato