پردازنده Kirin 930 از هوآوی، مجهز به هسته های بهینه شده Cortex A53e خواهد بود

پردازنده Kirin 930 از هوآوی، مجهز به هسته های بهینه شده Cortex A53e خواهد بود

گویا هوآوی در حال دست یافتن به پیشرفت های بزرگی در زمینه ساخت چیپست ها به کار رفته در موبایل هایش است؛ این شرکت چینی چند سالیست که از پردازنده های خانگی در اسمارت فون های خود استفاده می کند و تا به حال هم همواره به نتیجه ای تقریبا مطلوب دست یافته.

اما هیولای امسال این شرکت Kirin 930 نام دارد که چیپستی هشت هسته ایست که با تکنولوژی ۱۶ نانومتری نیز ساخته شده. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا مشخصات کامل چیپست جدید این شرکت چینی را با هم مرور کنیم.

پیشتر از این، شایع شده بود که K930، از هسته های پردازشی ARM Cortex A53 و A57 استفاده خواهد کرد که به شکل معمول، برای انجام کارهای سبک و سنگین و به شکل مجزا از هم مورد استفاده قرار می گرفتند.

حال اما مشخص شده که هر هشت هسته ی چیپست مورد بحث و جدید، از نوع Cortex A53 خواهند بود. این موضوع مشخصا موجب گشته تا طرفداران این برند ابراز نگرانی خود را عنوان سازند، به خصوص از آنجایی که معمولا هسته های Cortex A53 وظیفه انجام کارهای سبک را بر عهده داشته و وظایف سنگین پردازشی را هسته های A57 بر دوش می کشند.

هوآوی اما پاسخ این افراد را به این شکل داده که اگرچه چهار هسته ای که کارهای سبک تلفن همراه را بر دوش می کشند از معماری A53 استفاده می کنند اما ۴ هسته ای که برای انجام وظایف سنگین تعبیه گشته اند، هسته های بهینه شده ی A53e هستند. (حرف e از کلمه enhanced گرفته شده)

هسته های A53 با فرکانس ۱.۲ گیگاهرتز طراحی می شوند و چنین فرکانسی، به هیچ عنوان برای یک پرچمدار اندرویدی امروزی، کافی نیست اما استدلال هوآوی این است که با بهینه سازی این هسته ها و رساندن فرکانسشان به حدود ۲ گیگاهرتز، می تواند قدرتی تقربیا در حد هسته های A57 به دست آورد و این در حالیست که نه دیگر خبری از گرمای بیش از حد تولید شده توسط A57 ها خواهد بود و نه مصرف انرژی بیش از حد آنها.

کمپانی یاد شده بر این باور است که هسته های A57 در عمل از A53، تا ۵۶ درصد سریعتر هستند؛ اما از سوی دیگر قادرند تا ۲۵۶ درصد بیشتر نیز انرژی موبایل را مصرف نمایند. از همین رو هوآوی تصمیم گرفته تا اندکی قدرت پردازشی پرچمدار آتی خود را کاهش داده اما عمر باتری رقابتی را در آنها نهادینه سازد.

Huaweis-Kirin-930-flagship-CPU (3) Huaweis-Kirin-930-flagship-CPU (1) Huaweis-Kirin-930-flagship-CPU

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato