کاهش ۶ درصدی مصرف سوخت با عایق کردن بدنه هواپیما در مقابل لاشه حشرات

کاهش ۶ درصدی مصرف سوخت با عایق کردن بدنه هواپیما در مقابل لاشه حشرات

وقتی صحبت از پروازهای تجاری به میان می آید حتی بهینه سازی های کوچک در میزان مصرف سوخت نیز می توانند منجر به میلیون ها دلار صرفه جویی گشته و از رها شدن حجم انبوهی از گازهای گلخانه ای مضر در درون اتمسفر زمین جلوگیری نمایند.

همین مسئله است که سبب گشته ناسا هر راهی را برای بهبود مصرف سوخت مورد آزمایش قرار دهد و اخیراً نیز به این نتیجه رسیده که شاید عایق ساختن بدنه ی هواپیما در مقابل حشرات و همینطور کاهش ابعاد بال عمودی موجود در انتهای آن بتواند شیوه ای موثر برای این موضوع محسوب گردد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

چسبیدن لاشه های مرده ی حشرات بر روی یک هواپیما ممکن است در ابتدای امر ابداً مسئله ی قابل توجهی به نظر نرسد، اما تحقیقات ناسا نشان می دهد همین نکته ی نه چندان مهم که تا به امروز نادیده گرفته شده می تواند سبب شود تا ۶ درصد سوخت بیشتری مصرف گردد.

وقتی حشرات بی جان بر روی بخش های مهم از نظر آیرودینامیک همانند لبه ی بال ها می چسبند، باعث می شوند تا نظم عبور جریان هوا از روی این قسمت ها بهم خورده و در اصل توان بیشتری توسط هواپیما برای شناور شدن در آسمان و یا حرکت صعودی مورد استفاده قرار گیرد؛ به یقین نیاز به نیروی بیشتر هم عاملی خواهد بود تا سوخت زیادتری استفاده شود.

از همین رو ناسا تصمیم گرفته تا ۵ نوع پوشش مختلف مبتنی بر نانو را بر روی بوئینگ های ۷۵۷ی که در پر حشره ترین فرودگاه های ایالات متحده تردد دارند مورد آزمایش قرار دهد. این تست معین خواهد کرد که هر یک از پوشش ها تا چه حد می توانند از چسبیدن لاشه های حشرات به هواپیما جلوگیری کرده و ضمناً آیا این روش به صورت کلی قادر است در هزینه های خطوط هوایی تجاری تغییر به وجود آورده و آنها را کاهش دهد یا خیر.

علاوه بر موارد پیش تر اشاره شده سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده به دنبال راهی برای کاهش ابعاد بال عمودی موجود در انتهای بدنه هواپیما است تا با کم شدن وزن کلی این وسیله میزان مصرف سوختش نیز کاهش یابد.

طبق اظهار نظر کارشناسان این آژانس فضایی، حفظ پایداری هواپیما در زمان شروع پرواز و همینطور فرود تنها دلیلی است که به خاطر آن بال های مورد بحث بسیار بزرگ ساخته می شوند و به همین علت ناسا با همراهی بوئینگ تلاش دارد اندازه ها و البته وزنشان را کم کند.

aero-boeingecotailavweekphotoannotated.0

همکاری مذکور ثمراتی نیز داشته و دو کمپانی به این نتیجه رسیده اند با نصب جت های کوچکی بر روی بال عمودی انتهایی، که قادر به دمیدن هوا بر روی سطح آن و ایجاد پایداری مورد نیاز هستند می توانند اندازه ی این بال را تا ۱۷ درصد نسبت به موارد رایج امروزی کاهش دهند.

ناسا در کنار بوئینگ سعی دارد توسعه ی تکنولوژی فوق الذکر را طی سال جاری به اتمام رسانده و آن را در ۹ پرواز آزمایشی مجزا که توسط هواپیماهای بوئینگ ۷۵۷ انجام خواهند شد مورد محک قرار دهد. محققین امید دارند با کمک روش یاد شده نیز بتوانند مجدداً یک درصد مصرف سوخت را کاهش دهند.

در صورتیکه تست های طراحی شده موفقیت آمیز باشند در آینده ای نزدیک نتایج این تحقیقات به صورت عملی در محصولات تجاری مورد استفاده قرار خواهند گرفت، که می توانند سبب کاهش هزینه های پروازی شده و از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری نمایند.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato