سخنرانی هفته: نابینایی که برای کشف جهان از سونار استفاده می کند

دانیل کیش زمانی که تنها ۱۳ ماه داشت به خاطر ابتلا به سرطان شبکیه، از هر دو چشم نابینا شد و به خاطر کنجکاوی و علاقه ای که به شناخت جهان داشت تصمیم گرفت که با ایجاد صدا از طریق زبانش و گوش دادن به پژواک آنها جهان پیرامونش را بشناسد؛ روشی که علم از آن تحت عنوان اکولوکیشن یاد می کند و دانیل خود آن را فلش سونار می خواند.

وی در سال ۲۰۰۰ میلادی، مرکزی تحت عنوان دسترسی جهانی برای نابینایان را پایه ریزی کرد و در آن به آموزش روش ابتکاری اش به این گروه از افراد پرداخت و در کنار آن نیز روش های دیگری را برای دیدن جهان پیرامون توسط افراد نابینا و افزایش آگاهی آنهایی ارائه کرد که با چنین مشکلی دست و پنجه نرم نمی کردند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

کیش و بسیاری از پژوهشگران باور دارند که اکولوکیشن می تواند کار چشمان را انجام دهد و به همین دلیل افرادی که دچار ناتوانی های چشمی هستند قادر خواهند بود که با این روش ورای انتظارات محدود جامعه، عمل نمایند.

دانیل از زمانی که تنها یک سال داشت نابینا بوده، با این حال هنوز هم می تواند دوچرخه سواری کند و به تنهایی به نقاط مورد نظر خود برود.

او با روش ابداعی خود که شباهت زیادی هم به شیوه مسیریابی خفاش ها دارد می تواند ارتفاع ساختمان های سر به فلک کشیده را هم تشخیص دهد. می خواهید بدانید چگونه؟ نگاهی به سخنرانی او در تد بیاندازید.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟