10 میلیارد سال قبل، آسمان شب پرستاره تر بود

افزایش سیستم های روشنایی و شهر نشینی به گونه ای زندگی ما را دستخوش تغییر کرد که غالبا امکان آنکه به تماشای آسمان زیبای شب بنشینیم و از مناظر دلپذیرش لذت ببریم برایمان فراهم نیست.

اما 10 میلیارد سال پیش نادیده گرفتن این منظره زیبا کاری بس دشوار بود. تصویری که در بالا می بینید آسمان شب 10 میلیارد سال پیش را در دوران افزایش یکباره اجرام آسمانی نشان می دهد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

در آن زمان، راه شیری با سرعتی باورنکردنی (30 برابر سریعتر از سرعت امروزی اش) ستاره ها را تولید می کرد. ابرهای صورتی رنگی که در تصویر می بینید توده هایی از گاز و گرد و غبار هستند که میان اجرام آسمانی وجود داشتند و نقطه های آبی و سفید رنگ نور هم ستاره هایی هستند که تازه به وجود آمده بودند.

در نظر داشته باشید اگر این تصویر واقعی بود، برخی از ستاره ها (آنهایی که 10 میلیارد سال پیش تازه متولد شده بودند) امروز دیگر در آسمان وجود نداشتند.

لازم است اضافه کنیم که این تصویر برپایه سرشماری تازه ای تهیه شده که توسط ناسا روی تعداد اجرام آسمانی موجود در کهکشان انجام گرفته و نتایجش هم در نشریه Astrophysical منتشر شد.

ستاره شناسان برای تکمیل تحقیقات خود داده های مربوط به بیش از 24000 کهکشان دیگر را نیز مورد بررسی قرار داده و با تشخیص موارد مشابه به راه شیری، فرایند گسترش آنها را با جزئیات ترسیم نمودند. در مرحله بعد، دانشمندان با استفاده از این نقشه ها برآوردی از فرایند رشد کهکشان راه شیری را ارائه کردند.

image2-hubblemilkywayp1511bw.0

نتایج نشان می دهد که خورشید تقریبا در اواخر چرخه حیات راه شیری (5 میلیارد سال قبل) به وجود آمده. اما این مسأله چندان هم بد نیست چراکه طبق اعلام دانشمندان این ستاره، پس از تکمیل مرحله baby boom یا افزایش یکباره شمار اجرام آسمانی به وجود آمده و این یعنی عناصر سنگین دیگری نظیر هیدروژن و هلیوم از ستاره هایی برجای مانده که امروز دیگر وجود ندارند.

همین عناصر مواد مورد نیاز برای شکل گیری سیاره های موجود در منظومه خورشیدی را در اختیارش قرار دادند و حتی می توانند منشأ حیات ما هم باشند.

این تحقیقات همچنین نظریه های قبلی در مورد اینکه کهکشان های مختلف (از جمله راه شیری) از اجتماع چندین ستاره به وجود آمده اند را تایید می کند.

کازی پاپو ویچ از مولفان ارشد این مقاله اظهار داشت: این مطالعه به ما امکان می دهد که بببنیم کهکشان راه شیری در گذشته چگونه بوده است.

علاوه بر این می توان با استفاده از آن مشخص نمود که حجم ستاره های موجود در کهکشان ها ظرف 10 میلیارد سال گذشته دستخوش تغییری گسترده شده و همین موضوع تئوری های مطرح شده در رابطه با رشد و توسعه آنها را تایید می کند و لازم است یادآور شویم که بخش عمده ای از این تغییرات در 5 میلیارد سال نخست از عمر آنها رخ داده.

مطالب مرتبط

ناسا برای شبیه سازی ماموریت مریخ افراد را ۸ ماه منزوی می‌کند

ناسا به منظور آگاهی از اثرات تنهایی در سفرهای فضایی طولانی مدت، به دنبال افرادی است که تمایل دارند به مدت ۸ ماه جدا از جامعه و با گروه کوچکی از افراد زندگی کنند. شرکت کنندگان به آزمایشگاهی در مسکو روسیه فرستاده خواهند شد و شرایط زندگی مشابه با فضانوردان ماموریت مریخ را تجربه خواهند... ادامه مطلب

اختراع دوباره چرخ در نمونه اولیه مریخ‌نوردهای آینده [تماشا کنید]

نسل بعد کاوشگرهای فضایی در حال توسعه هستند و برای ماموریت‌های آینده به ماه و مریخ به کاوشگرهایی با توانایی حرکتی بالا برای عبور از سطوح شنی و تپه‌ای نیاز است. محققان با در نظر گرفتن این مساله کاوشگر کوچکی به نام «Mini Rover» ساخته‌اند که با «جنباندن» چرخ‌ها مانع از گیر کردن آن‌ها در... ادامه مطلب

فضاپیمای محرمانه X-37B برای ششمین بار به فضا پرتاب شد [تماشا کنید]

نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه فضاپیمای پیشرفته «X-37B» را برای انجام ششمین مأموریت مخفی کاری به مدار زمین فرستاد.به گفته نیروی هوایی ایالات متحده، پهپاد X-37B از دماغه کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شده و قرار است به مدت چند ماه در فضا بماند و آزمایش‌های مختلفی را انجام دهد.ساعت... ادامه مطلب

قطعات راکت غول پیکر چین احتمالا در آفریقا سقوط کرده است

هسته راکت Long March 5B چین بازگشت کنترل نشده‌ای را تجربه و با زمین برخورد کرد. این قطعه با ۳۰ متر طول و ۴.۵ متر عرض و حدود ۲۰ تن وزن، بزرگ ترین قطعه زباله فضایی است که پس از حدود سه دهه از مدار نزدیک زمین (LEO) به شکل کنترل نشده با سطح زمین... ادامه مطلب

میهمانی از اعماق فضا؛ عبور دنباله‌دار سوان از نزدیکی زمین

ستاره شناسان ماه گذشته میلادی دنباله دار جدیدی به نام «سوان» (SWAN) کشف کردند. این دنباله دار هم اکنون در فاصله حدوداً ۹۸ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد و با سرعت ۱۳۶ هزار کیلومتر بر ساعت در مدار خود به دور خورشید به همسایگی زمین نزدیک می‌شود.این دنباله دار در تاریخ ۱۳ مه (۲۴ اردیبهشت)... ادامه مطلب

آخرین ابرماه 2020 را امشب در آسمان ببینید

آخرین ابرماه 2020 امشب اتفاق می افتد؛ ماه پُر امروز به اوج خود می رسد اما در طول هفته جاری نیز می توان آن را در آسمان مشاهده کرد.آخرین ابرماه سال 2020 امروز راس ساعت ۶:۴۵ صبح به وقت ایالت های شرقی آمریکا به اوج خود می رسد و در نتیجه آنها که سحرخیز باشند... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟