جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

10 میلیارد سال قبل، آسمان شب پرستاره تر بود

افزایش سیستم های روشنایی و شهر نشینی به گونه ای زندگی ما را دستخوش تغییر کرد که غالبا امکان آنکه به تماشای آسمان زیبای شب بنشینیم و از مناظر دلپذیرش لذت ببریم برایمان فراهم نیست.

اما 10 میلیارد سال پیش نادیده گرفتن این منظره زیبا کاری بس دشوار بود. تصویری که در بالا می بینید آسمان شب 10 میلیارد سال پیش را در دوران افزایش یکباره اجرام آسمانی نشان می دهد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

در آن زمان، راه شیری با سرعتی باورنکردنی (30 برابر سریعتر از سرعت امروزی اش) ستاره ها را تولید می کرد. ابرهای صورتی رنگی که در تصویر می بینید توده هایی از گاز و گرد و غبار هستند که میان اجرام آسمانی وجود داشتند و نقطه های آبی و سفید رنگ نور هم ستاره هایی هستند که تازه به وجود آمده بودند.

در نظر داشته باشید اگر این تصویر واقعی بود، برخی از ستاره ها (آنهایی که 10 میلیارد سال پیش تازه متولد شده بودند) امروز دیگر در آسمان وجود نداشتند.

لازم است اضافه کنیم که این تصویر برپایه سرشماری تازه ای تهیه شده که توسط ناسا روی تعداد اجرام آسمانی موجود در کهکشان انجام گرفته و نتایجش هم در نشریه Astrophysical منتشر شد.

ستاره شناسان برای تکمیل تحقیقات خود داده های مربوط به بیش از 24000 کهکشان دیگر را نیز مورد بررسی قرار داده و با تشخیص موارد مشابه به راه شیری، فرایند گسترش آنها را با جزئیات ترسیم نمودند. در مرحله بعد، دانشمندان با استفاده از این نقشه ها برآوردی از فرایند رشد کهکشان راه شیری را ارائه کردند.

image2-hubblemilkywayp1511bw.0

نتایج نشان می دهد که خورشید تقریبا در اواخر چرخه حیات راه شیری (5 میلیارد سال قبل) به وجود آمده. اما این مسأله چندان هم بد نیست چراکه طبق اعلام دانشمندان این ستاره، پس از تکمیل مرحله baby boom یا افزایش یکباره شمار اجرام آسمانی به وجود آمده و این یعنی عناصر سنگین دیگری نظیر هیدروژن و هلیوم از ستاره هایی برجای مانده که امروز دیگر وجود ندارند.

همین عناصر مواد مورد نیاز برای شکل گیری سیاره های موجود در منظومه خورشیدی را در اختیارش قرار دادند و حتی می توانند منشأ حیات ما هم باشند.

این تحقیقات همچنین نظریه های قبلی در مورد اینکه کهکشان های مختلف (از جمله راه شیری) از اجتماع چندین ستاره به وجود آمده اند را تایید می کند.

کازی پاپو ویچ از مولفان ارشد این مقاله اظهار داشت: این مطالعه به ما امکان می دهد که بببنیم کهکشان راه شیری در گذشته چگونه بوده است.

علاوه بر این می توان با استفاده از آن مشخص نمود که حجم ستاره های موجود در کهکشان ها ظرف 10 میلیارد سال گذشته دستخوش تغییری گسترده شده و همین موضوع تئوری های مطرح شده در رابطه با رشد و توسعه آنها را تایید می کند و لازم است یادآور شویم که بخش عمده ای از این تغییرات در 5 میلیارد سال نخست از عمر آنها رخ داده.

مطالب مرتبط

تحقیقات جدید به اشتباه 50 ساله در مورد کهکشان اندرومدا پایان داد

از قرار معلوم کهکشان همسایه ما آنقدرها هم بزرگ نیست. اخترشناسان مرکز ICRAR استرالیا به تازگی فرضیات 50 ساله خود را دور ریخته و ابعاد کهکشان اندرومدا (Andromeda) را اندازه گرفته اند. نتایج این محاسبات نشان می دهند اندرومدا ابعادی مشابه کهکشان راه شیری دارد.اندرومدا نزدیک ترین کهکشان بزرگ و مارپیچ نزدیک به زمین است... ادامه مطلب

پر تعداد ترین کشف سیاره ای توسط تلسکوپ فضایی کپلر رقم خورد

اگر فکر می کنید تلسکوپ فضایی کپلر تا حالا اگزوپلنت یا فراسیاره های بسیاری را شناسایی کرده است، باید گفت به معنای واقعی کلمه هنوز از نصف مقدار واقعی هم باخبر نشده اید. تیم تلسکوپ کپلر ناسا پس از حرف و حدیث های بسیار، کشف ۱۲۸۴ سیاره ی جدید را تأیید کرده است. این بیشترین تعداد... ادامه مطلب

آیا می توان شتاب حرکت زمین را اندازه گرفت؟

تصورتان این است که در جای خود ثابت نشسته اید؟ قطعا اشتباه می کنید. شما نتنها در یک مدار چرخنده قرار دارید بلکه با سرعتی بالغ بر ۱۱۲ هزار کیلومتر بر ساعت نیز حول یک ستاره در حرکت هستید و آن ستاره آنطور که مشاهدات نجومی نشان می دهند با سرعتی بیشتر از یک میلیون... ادامه مطلب

نیمی از مواد تشکیل دهنده اطراف ما از کهکشان های بسیار دور آمده اند

برای زمانی طولانی تئوری غالب پیرامون منبع مواد پیرامون ما مشخص بود. گفته می شد منبع همه مواد از پیرامون ما است. اتم هایی که سیاره ها و بدن های ما را شکل داده اند همگی از منبع نزدیکیی آمده اند. اما حالا پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن این تئوری را زیر سوال برده اند و... ادامه مطلب

کشف آب در اتمسفر سیاره ای خارج از منظومه شمسی

دانشمندان موفق شده اند با استفاده از یک متد تازه و به کمک یکی از بزرگترین تلسکوپ های دنیا در کشور شیلی، مقداری آب را در اتمسفر یکی از سیاره های خارج از منظومه شمسی کشف نمایند.کشف این سیاره به سال ۱۹۹۵ بر می گردد و طور رسمی «51 Pegasi B» نامگذاری شده است، گرچه در میان دانشمندان بیشتر... ادامه مطلب

دورترین کهکشان با عمر 13.2 میلیارد سال شناسایی شد

مدتهاست دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که نخستین کهکشان ها حدودا 500 میلیون تا یک میلیارد سال پس از بیگ بنگ یا همان انفجار بزرگ به وجود آمده اند، اما پیدا کردن اجرام آسمانی باستانی به خصوص زمانی که نور ساطع شده از آنها حتی با وجود تخصصی ترین ابزارهای ساخته شده برای این... ادامه مطلب

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x