سرنوشت اپلیکیشن های پیام رسان خارجی در داخل کشور چه خواهد بود؟

چندی است که درآمد اپراتورها از محل پیامک و تماس به خاطر فعالیت اپلیکیشن های خارجی تحت تاثیر قرار گرفته است. این روزها نرم افزارهایی مانند وایبر، واتس اپ، لاین، تلگرام و دیگر اپلیکیشن های مشابه در بین ایرانیان محبوبیت زیادی پیدا کرده اند و به صورت قارچ گونه در بین کاربران تلفن همراه گسترش می یابند.

این افزایش محبوبیت پیام رسان ها، سبب گردیده که درآمد اپراتور ها از محل پیامک و تماس به شدت کاهش یابد چراکه مشترکان این شرکت ها بیشتر از این برنامه ها برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند تا شبکه های داخلی.

هر چند که به نظر می رسید با اختلالات به وجود آمده در وایبر این استقبال عمومی کمی کاهش یابد اما با جایگزینی واتس اپ و تلگرام نه تنها این روند با کاهش مواجه نگشت بلکه سرعت بیشتری به خود گرفت؛ موضوعی که مدیران سه اپراتور موبایل را بابت ادامه این روند نگران کرده و آنها را به فکر وا داشته.

البته تنها سه شرکت یاد شده نگران ادامه این روند نیستند و دولت به عنوان شریک تجاری اپراتورهای تلفن همراه نیز به دنبال راهکاری برای کاهش نیافتن درآمدهای خود از این محل است.

در ادامه همراه دیجیاتو بمانید.

از طرفی بسیاری از مشترکان تلفن همراه که کاربران این اپلیکیشن های پیام رسان به شمار می روند، نگران مسدودسازی یا قطع این برنامه ها و ارجاع آنان به سمت پیام رسان های داخلی هستند.

هر چند OTTهای ایرانی (یا همان سرویس های پیام رسان داخلی) در حال پیشرفت و گذر به مراحل حرفه ای تر هستند اما به خاطر وجود برخی مشکلات ابتدایی شان، پاسخگوی نیاز های داخلی نخواهند بود. وزیر ارتباطات نیز به این مسئله پی برده و سر سختانه مقابل مسدودسازی اپلیکیشن های وایبر، واتساپ و لاین ایستاده است.

وزیر ارتباطات اعتقاد دارد نباید جلوی این اپلیکیشن های خارجی را گرفت و به جای این کار باید برای پیشرفت پیام رسان های داخلی، از آنها حمایت کرد تا بتوانند پاسخگوی نیاز داخلی باشند.

واعظی معتقد است اگر مردم ببینند پیام رسان های داخلی پیشرفت کرده و می توانند با سرعت بالا و آسان، ارتباط مورد نظر کاربران را برقرار کنند، مطمئنا به این نرم افزارها روی آورده و دیگر نیازی به مسدودسازی یا فیلترینگ اپلیکیشن های خارجی نیست.

اما در آن سوی قضیه، نظر وزیر ارتباطات به مذاق مدیران اپراتورهای همراه خوش نیامده و به جدیت خواستار راهکاری مناسب برای جلوگیری از کاهش درآمدهای خود هستند. آنها معتقدند باید کاربران را به صورت غیر مستقیم مجبور کرد، از پیام رسان های داخلی (که توسط شرکت های طرف قرارداد اپراتورها طراحی و تولید شده) استفاده نمایند.

دو برابر شدن تعرفه استفاده از اپلیکیشن های پیام رسان خارجی نسبت به داخلی ها راهکاری است که این افراد و موافقانشان در کنار مسدود سازی OTTهای خارجی ارائه می دهند.

راهکاری که اجرای آن با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد که بارزترین آنها، نحوه محاسبه این تعرفه برای بسته های اینترنتی اپراتورهای موبایل و در زمان استفاده کاربران با اینترنت های پرسرعت ثابت است. به عبارت ساده تر وقتی شما از بسته های تخفیفی دیتای اپراتورهای همراه یا اینترنت منزل و محل کار خود برای اتصال به اینترنت استفاده می کنید، چگونه باید این تعرفه دو برابری برای استفاده از اپلیکیشن های خارجی، محاسبه گردد؟

ضمنا اختلال های زیادی برای محاسبه این هزینه در اپراتورهای تلفن همراه بوجود می آید و مشترکان زیادی را با کاهش بیش از حد اعتبار یا افزایش غیرمتعارف صورت حساب های دوره ای، مواجه می سازد.

راهکار دیگری که از طرف کارشناسان و متخصصان ارائه شده و به نظر مناسب تر و منطقی تر خواهد بود، امضای قرارداد اپراتورها با این اپلیکیشن های پیام رسان و استقرار سرورهای داخل کشور است (درست مانند برخی از اپراتورهای دیگر کشورها). در همین نزدیکی نیز، برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس با یک یا دو پیام رسان قرارداد همکاری بسته و دیگر پیام رسان ها را از دسترس خارج ساخته اند.

البته این را هم باید در نظر داشت که لزومی به عقد قرارداد با همه اپلیکیشن های پیام رسان نیست و می توان برای ایجاد سرورهای داخل کشور و مشارکت در سود آنها، تنها با برخی از شرکت های ارائه دهنده این خدمات مذاکره نمود.

گرچه هم اکنون، مشخص نیست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روی کدام راهکار نظر خواهد داشت، اما اگر نظرات وزیر در این مورد تغییر نکند حداقل تا 6 ماه آینده با مسدودسازی OTTها مواجه نخواهیم بود و کاربران به راحتی می توانند در این برنامه ها فعالیت نمایند.

به نظر شما کدام سناریو برای اقدام در برابر اپلیکیشن های پیام رسان خارجی مناسب تر است؟

مطالب مرتبط

دبیر شورای عالی فضای مجازی: نمونه مشابه داخلی اینستاگرام شکل گرفته‌ است

دبیر شورای عالی فضای مجازی از درخواست مذاکره با شبکه اجتماعی اینستاگرام برای حفاظت از اطلاعات کاربران ایرانی خبر داد و اعلام کرد که نمونه داخلی شبکه اینستاگرام شکل گرفته‌است. «ابوالحسن فیروز‌آبادی» همچنین توئیتر را پلتفرمی دانست که از برخی لحاظ عقب افتاده است و برای فعالیت در ایران باید دیتای کاربران را داخل ذخیره... ادامه مطلب

سازمان فناوری اطلاعات: تکلیف امنیت تلگرام‌ های غیر رسمی به زودی مشخص می‌شود

موضوع تلگرام های غیررسمی بحث داغ این روزهای کاربران است و عده‌ای به آنها اعتماد دارند و عده‌ای هم آنها را ناقض حریم خصوصی کاربران می‌دانند. در بین دولتمردان نیز اختلاف نظر بر سر تلگرام طلایی وجود دارد و «عبدالصمد خرم آبادی» معاون دادستانی کشور از مخالفین سرسخت تلگرام‌های غیر رسمی به شمار می‌رود و... ادامه مطلب

مدیر تلگرام طلایی: لیست کانال‌های مسدود شده از سوی شورای عالی فضای مجازی ارسال می‌شود

تلگرام طلایی جزو کلاینت‌های غیررسمی تلگرام است که در کشور بسیار محبوب شده و کاربرانی میلیونی پیدا کرده و حواشی بسیار زیادی را به پا کرده است. بسیاری از مسئولان حکومتی نسبت به فعالیت تلگرام طلایی اعتراض کرده‌اند و با اینکه برخی ادعا کردند که وزارت ارتباطات حامی این پیام رسان است، محمدجواد آذری جهرمی... ادامه مطلب

هیچ مسئولی به روی خودش نمی‌آورد؛ چگونه تلگرام های غیر رسمی تبدیل به کابوس شدند؟

تلگرام‌های غیر رسمی علی‌رغم تمام شدن مهلت کاری که به آنها داده شده، کماکان بدون مشکل فعالیت می‌کنند و هیچ‌کسی هم مسئولیت آنها را بر عهده نمی‌گیرد. وزارت ارتباطات می‌گوید این برنامه‌ها امن نیستند و معاون دادستانی کشور هم تاکید دارد که تصمیم به مسدودسازی این برنامه‌ها گرفته شده و رییس مرکز ملی فضای مجازی... ادامه مطلب

شفاف‌سازی وزارت ارتباطات در مورد نسخه‌های غیر رسمی تلگرام

پس از فیلترینگ تلگرام، استفاده از تلگرام‌ های غیر رسمی افزایش یافته و پیش‌تر در گزارشی از خطرات استفاده از این برنامه‌های جعلی نوشتیم، حال وزارت ارتباطات نیز در اطلاعیه‌ای رسمی خطرناک بودن این برنامه‌ها را تایید کرده است. در این متن صریحا آمده است که وزارت ارتباطات تصمیم‌گیرنده برای پالایش سایت‌ و نرم‌افزارها نیست... ادامه مطلب

تلگرام اعلام کرد: اختلالات به وجود آمده در ایران به ما بر نمی گردد

این روزها اپلیکیشن های پیام رسان از تنوع بالایی برخوردارند و روز به روز هم بر تعدادشان اضافه می شود اما یکی از مواردی که در کشورمان طرفداران زیادی دارد تلگرام است؛ اپلیکیشنی سریع با امکانات و قابلیت های بیشمار که در اندک زمانی جای خود را در دل ایرانیان باز کرد. متاسفانه عملکرد این اپلیکیشن... ادامه مطلب

نظرات ۴۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x