دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

سرنوشت اپلیکیشن های پیام رسان خارجی در داخل کشور چه خواهد بود؟

چندی است که درآمد اپراتورها از محل پیامک و تماس به خاطر فعالیت اپلیکیشن های خارجی تحت تاثیر قرار گرفته است. این روزها نرم افزارهایی مانند وایبر، واتس اپ، لاین، تلگرام و دیگر اپلیکیشن های مشابه در بین ایرانیان محبوبیت زیادی پیدا کرده اند و به صورت قارچ گونه در بین کاربران تلفن همراه گسترش می یابند.

این افزایش محبوبیت پیام رسان ها، سبب گردیده که درآمد اپراتور ها از محل پیامک و تماس به شدت کاهش یابد چراکه مشترکان این شرکت ها بیشتر از این برنامه ها برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند تا شبکه های داخلی.

هر چند که به نظر می رسید با اختلالات به وجود آمده در وایبر این استقبال عمومی کمی کاهش یابد اما با جایگزینی واتس اپ و تلگرام نه تنها این روند با کاهش مواجه نگشت بلکه سرعت بیشتری به خود گرفت؛ موضوعی که مدیران سه اپراتور موبایل را بابت ادامه این روند نگران کرده و آنها را به فکر وا داشته.

البته تنها سه شرکت یاد شده نگران ادامه این روند نیستند و دولت به عنوان شریک تجاری اپراتورهای تلفن همراه نیز به دنبال راهکاری برای کاهش نیافتن درآمدهای خود از این محل است.

در ادامه همراه دیجیاتو بمانید.

از طرفی بسیاری از مشترکان تلفن همراه که کاربران این اپلیکیشن های پیام رسان به شمار می روند، نگران مسدودسازی یا قطع این برنامه ها و ارجاع آنان به سمت پیام رسان های داخلی هستند.

هر چند OTTهای ایرانی (یا همان سرویس های پیام رسان داخلی) در حال پیشرفت و گذر به مراحل حرفه ای تر هستند اما به خاطر وجود برخی مشکلات ابتدایی شان، پاسخگوی نیاز های داخلی نخواهند بود. وزیر ارتباطات نیز به این مسئله پی برده و سر سختانه مقابل مسدودسازی اپلیکیشن های وایبر، واتساپ و لاین ایستاده است.

وزیر ارتباطات اعتقاد دارد نباید جلوی این اپلیکیشن های خارجی را گرفت و به جای این کار باید برای پیشرفت پیام رسان های داخلی، از آنها حمایت کرد تا بتوانند پاسخگوی نیاز داخلی باشند.

واعظی معتقد است اگر مردم ببینند پیام رسان های داخلی پیشرفت کرده و می توانند با سرعت بالا و آسان، ارتباط مورد نظر کاربران را برقرار کنند، مطمئنا به این نرم افزارها روی آورده و دیگر نیازی به مسدودسازی یا فیلترینگ اپلیکیشن های خارجی نیست.

اما در آن سوی قضیه، نظر وزیر ارتباطات به مذاق مدیران اپراتورهای همراه خوش نیامده و به جدیت خواستار راهکاری مناسب برای جلوگیری از کاهش درآمدهای خود هستند. آنها معتقدند باید کاربران را به صورت غیر مستقیم مجبور کرد، از پیام رسان های داخلی (که توسط شرکت های طرف قرارداد اپراتورها طراحی و تولید شده) استفاده نمایند.

دو برابر شدن تعرفه استفاده از اپلیکیشن های پیام رسان خارجی نسبت به داخلی ها راهکاری است که این افراد و موافقانشان در کنار مسدود سازی OTTهای خارجی ارائه می دهند.

راهکاری که اجرای آن با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد که بارزترین آنها، نحوه محاسبه این تعرفه برای بسته های اینترنتی اپراتورهای موبایل و در زمان استفاده کاربران با اینترنت های پرسرعت ثابت است. به عبارت ساده تر وقتی شما از بسته های تخفیفی دیتای اپراتورهای همراه یا اینترنت منزل و محل کار خود برای اتصال به اینترنت استفاده می کنید، چگونه باید این تعرفه دو برابری برای استفاده از اپلیکیشن های خارجی، محاسبه گردد؟

ضمنا اختلال های زیادی برای محاسبه این هزینه در اپراتورهای تلفن همراه بوجود می آید و مشترکان زیادی را با کاهش بیش از حد اعتبار یا افزایش غیرمتعارف صورت حساب های دوره ای، مواجه می سازد.

راهکار دیگری که از طرف کارشناسان و متخصصان ارائه شده و به نظر مناسب تر و منطقی تر خواهد بود، امضای قرارداد اپراتورها با این اپلیکیشن های پیام رسان و استقرار سرورهای داخل کشور است (درست مانند برخی از اپراتورهای دیگر کشورها). در همین نزدیکی نیز، برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس با یک یا دو پیام رسان قرارداد همکاری بسته و دیگر پیام رسان ها را از دسترس خارج ساخته اند.

البته این را هم باید در نظر داشت که لزومی به عقد قرارداد با همه اپلیکیشن های پیام رسان نیست و می توان برای ایجاد سرورهای داخل کشور و مشارکت در سود آنها، تنها با برخی از شرکت های ارائه دهنده این خدمات مذاکره نمود.

گرچه هم اکنون، مشخص نیست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روی کدام راهکار نظر خواهد داشت، اما اگر نظرات وزیر در این مورد تغییر نکند حداقل تا 6 ماه آینده با مسدودسازی OTTها مواجه نخواهیم بود و کاربران به راحتی می توانند در این برنامه ها فعالیت نمایند.

به نظر شما کدام سناریو برای اقدام در برابر اپلیکیشن های پیام رسان خارجی مناسب تر است؟

مطالب مرتبط

برقراری تماس تصویری از طریق شبکه های 3G و 4G امکان پذیر می شود

امکان برقراری تماس تصویری از طریق نسل سوم شبکه تلفن همراه از زمان آغاز به کار رایتل در زمستان سال 90 برای کاربران این اپراتور فراهم شد، اما عمرش به یک سال و نیم قد نداد و در خرداد ماه 92 به دلیل فقدان پیوست فرهنگی، ارائه این سرویس متوقف گشت.در تابستان سال 93 مقرر گردید، پیوست فرهنگی... ادامه مطلب

معاون دادستان کل کشور از احتمال اعلام جرم علیه وزیر ارتباطات خبر داد

همان طور که مطلع شدید، معاون دادستان کشور امروز در گفتگو با خبرنگاران از تلگرام به عنوان ابزار اصلی ارتباط و هماهنگی بین عناصر گروهک تروریستی داعش برای حمله به مجلس شورای اسلامی نام برد.قاضی خرم آبادی در ادامه صحبت هایش، از وزارت ارتباطات به خاطر عمل نکردن به دستورهای قضایی مربوط به کانال های... ادامه مطلب

پایان تلگرام طلایی و هاتگرام؛ سرورها خاموش شدند

دادستان کل کشور به تازگی گفته بود که از ابتدای تیرماه باید شاهد تحول‌های قابل توجهی در فضای مجازی کشور باشیم. حالا و با آغاز تیر ماه، مدیران تلگرام طلایی و هاتگرام خبر داده‌اند که سرورهای دو پوسته تلگرام را خاموش خواهند کرد.یکی از مدیران تلگرام طلایی و هاتگرام اعلام کرده که قصد دارند تا... ادامه مطلب

یک دادستان خبر داد: فعالیت تلگرام باعث آزادی یک محکوم به قصاص شد

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فردیس در استان البرز در کانال خود فیلمی از بخشش یک محکوم به قصاص، منتشر و اعلام کرده که بخشش این فرد نتیجه وجود تلگرام بوده است. «حسن جهانشاهلو» در کانال تلگرامی خود ضمن اشاره به این موضوع از فعالیت تلگرام دفاع کرده است. او پیش‌تر هم درباره خوبی‌های فضای... ادامه مطلب

شوخی جدی مدیر آپارات با مدیر تلگرام؛ «جانا سخن از زبان ما می گویی»

محمدجواد شکوری مقدم، مدیر سرویس اشتراک گذاری ویدیوی «آپارات» هفته ی گذشته روی وبلاگ شخصی اش مطلبی خواندنی خطاب به پاول دورف، مدیرعامل تلگرام نوشت که خودش آن را «چند کلمه شوخی و جدی با مدیر تلگرام» نامیده است؛ شکوائیه ای که در واقع کنایه ای است به برخورد های دوگانه ی داخلی در قبال سرویس... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: سرورهای تلگرام به ایران منتقل شدند [به روز رسانی: تکذیب شد]

وزیر ارتباطات امروز در حاشیه مراسم افتتاح پارک تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات، از نتیجه مثبت مذاکره با شبکه پیام رسان تلگرام برای انتقال سرور به ایران و نصب شبکه های تحویل محتوا (CDN) خبر داد.دکتر واعظی در این رابطه اظهار داشت:تا زمانی که سرور وجود نداشته باشد، CDN روی آن نصب نمی شود. هم... ادامه مطلب

نظرات ۴۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x