برقراری تماس تصویری از طریق شبکه های 3G و 4G امکان پذیر می شود

امکان برقراری تماس تصویری از طریق نسل سوم شبکه تلفن همراه از زمان آغاز به کار رایتل در زمستان سال 90 برای کاربران این اپراتور فراهم شد، اما عمرش به یک سال و نیم قد نداد و در خرداد ماه 92 به دلیل فقدان پیوست فرهنگی، ارائه این سرویس متوقف گشت.

در تابستان سال 93 مقرر گردید، پیوست فرهنگی این سرویس (که از مهم ترین خدمات ارائه شده در نسل سوم و بالاتر به شمار می آید)، توسط مرکز ملی فضای مجازی، تدوین و تصویب شده و برای تصویب نهایی به شورای عالی فضای مجازی ارائه گردد.

لازم به توضیح است که همراه با پروانه فعالیت هر سرویس ارتباطی، یک سری الحاقیات توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در موضوعات متفاوت، به ارائه دهنده سرویس ابلاغ می گردد که به آنها پیوست می گویند و رعایت نکات موجود در پیوست ها برای اپراتور و کاربرانش الزامی است.

پیوست فرهنگی نیز شامل مجموعه ای از قوانین و الزامات مبتنی بر فرهنگ ملی بوده  و همانطور که گفته شد رعایت آن برای اپراتور ارائه دهنده خدمات و مشترکان سرویس های ارتباطی، ضروری است.

حالا کار تدوین و تصویب پیوست فرهنگی خدمات نسل سوم و چهارم شبکه تلفن همراه برای برقراری تماس تصویری در کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی به پایان رسیده و پس از ارجاع به شورای عالی فضای مجازی، در صف تصویب نهایی قرار دارد.

برای اطلاع از چند و چون این خبر، همراه دیجیاتو بمانید.

دبیر کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی، با بیان اینکه کمیسیون یاد شده پس از ۱۰ جلسه بررسی در خصوص پیوست فرهنگی موبایل، به جمع بندی رسیده، اظهار کرد: هم اکنون موضوع پیوست فرهنگی موبایل باند پهن (نسل سوم و بالاتر) به تصویب این کمیسیون رسیده است.

محمد رضا کشاورزی درباره پیوست فرهنگی مذکور توضیح داد: این الحاقیه شامل ساختار و قالب کلی در بخش موبایل باند پهن است که در آن الزامات مربوط به برقراری تماس تصویری (video call)، پیامک های انبوه و آهنگ پیشواز جهت ارائه توسط اپراتورهای تلفن همراه، مکتوب گردیده.

وی اضافه کرد: در یکی از بندهای پیوست فرهنگی موبایل، اپراتورهای تلفن همراه فعال در کشور ملزم شده اند که برنامه فرهنگی خود در این زمینه را ارائه دهند.

کشاورزی با اشاره به اینکه کلیات پیوست فرهنگی به تصویب اعضای کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی رسیده، تاکید کرد: این مصوبه در صف تصویب نهایی شورای عالی فضای مجازی قرار دارد.

دبیر کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی گفت: ممکن است، برخی عناوین این پیوست فرهنگی در جلسه شورای عالی فضای مجازی با نظر اعضا، تغییراتی داشته باشند اما ساختار و قالب آن به طور قطع تغییر نخواهد کرد.

حالا باید منتظر باشیم و ببینیم در اولین جلسه شورای عالی فضای مجازی به مدیریت ریاست جمهوری، پیوست فرهنگی موبایل نسل سوم و بالاتر در دستور جلسه قرار خواهد گرفت یا نه.

به نظر می رسد با تصویب قریب الوقوع این پیوست به زودی شاهد ارائه خدمات تماس تصویری توسط اپراتورهای تلفن همراه کشور خواهیم بود.

مطالب مرتبط

تمام فراز و فرودهای سروش؛ پیام‌رسانی که می‌خواست جایگزین تلگرام شود

سرنوشت پیام‌رسان سروش در هاله‌ای از ابهام است. قرار بود نتیجه مزایده برای فروش مالکیت پیام‌رسان سروش در هفته جاری مشخص شود اما حالا هیچ‌کس در مجموعه سروش و صدا و سیما پاسخگوی نتیجه این مزایده نیست؛ نمی‌دانیم آیا خریداری وجود داشته یا خیر، پیشنهاد‌ها چه بوده‌اند یا حتی بالاخره «پاکات» باز شده و صدا... ادامه مطلب

صداوسیما مالکیت پیام رسان سروش را به مزایده گذاشت

سازمان صداوسیما با انتشار یک فراخوان اعلام کرده که مالکیت «پیام رسان سروش» را می‌فروشد. این احتمال مطرح است که قیمت پایه مورد نظر صداوسیما، حدود ۳۸ میلیارد تومان برای پیام رسان سروش باشد. «سید جعفر خورشاد»، مدیرعامل سابق و رییس هیات مدیره کنونی پیام‌ رسان سروش در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که مالکیت ۱۰۰... ادامه مطلب

دبیر شورای عالی فضای مجازی: پیام‌رسانی که پاسخگوی نیاز مردم باشد نداریم

دبیر شورای عالی فضای مجازی امروز (۳۰ آبان) در حاشیه مراسم افتتاح بنیاد ملی توسعه فناوری در جمع خبرنگاران اعلام کرد که قطع اینترنت بین الملل باعث شده که رکورد ترافیک داخلی بشکند. او همچنین اعلام کرد که اگرچه بعضی پلتفرم‌های داخلی توانستند به مردم کمک کنند اما هنوز پیام‌رسانی که پاسخگوی نیاز مردم باشد در... ادامه مطلب

رئیس سازمان پدافند غیرعامل: گوشی‌ ملی نباید سیستم‌عامل اندروید داشته باشد

سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اعلام اینکه وزارت ارتباطات بر اساس چارچوب‌های قانونی تعیین شده، زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات را فراهم کرده است گفت در انجام سایر موارد ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که باید با هماهنگی شورای عالی فضای مجازی، انجام شود. همچنین به گفته جلالی تا امروز چند مدل گوشی کاملا ایرانی... ادامه مطلب

تغییرات جدی در سروش؛ استعفای مدیرعامل و ایجاد یک پیام‌رسان جدید

«مرتضی رحیمی»، مدیرعامل پیام رسان سروش که اواخر تیر ماه از سمت خود استعفا داد، اکنون در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که اگرچه هنوز این استعفا از سوی هیات مدیره شرکت «توسعه‌ فناوری رسانه‌ سروش» (تفرس) پذیرفته نشده اما تیم فنی این پیام‌رسان، چند ماه است تمام تمرکز خود را روی «سروش پلاس» قرار... ادامه مطلب

مدیران پیام‌رسان‌های داخلی: ما قربانی فیلترینگ تلگرام شدیم

مدیران ۳ پیام‌رسان بومی می‌گویند فیلتر شدن تلگرام مانع شده تا آنها مسیر رشد خود را به شکل طبیعی طی کنند. «پیام‌رسان داخلی؛ ضرر یا ضرورت» موضوع پنلی در اولین رویداد «موبایل سامیت ایران» بود که با حضور «مرتضی رحیمی» مدیرعامل پیام‌رسان سروش، «میثم عسگری» مدیرعامل پیام‌رسان آی‌گپ و «محمد تهرانی» مدیرخدمات ارزش افزوده پیام‌رسان... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟