استفاده پژوهشگران از پرتو اکس برای ساخت شکلات های بهتر

آیا تابحال برایتان پیش آمده که صرفا برای بررسی قدیمی بودن یک شکلات بسته آن را باز کنید؟ ماده سفید رنگی که گهگاه روی این شیرینی های خوشمزه می نشیند تحت عنوان شکوفه چربی شناخته می شود.

با کریستالی شدن چربی های موجود در داخل شکلات، این ماده سفید رنگ روی آنها شکل می گیرد و ظاهر بسیار بدی به آنها می دهد.

از همین رو، گروهی از پژوهشگران شرکت نسله (Nestlé)، مرکز تحقیقاتی Deutsches Elektronen-Synchrotron و دانشگاه هامبورگ اعلام کرده اند که با استفاده از پرتوهای قدرتمند اکس موفق به کشف علت بروز این پدیده گردیده اند و در کنار آن، به بررسی روش هایی برای جلوگیری از بروز این مساله پرداخته اند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

در این پژوهش از تاسیسات Petra III بهره گرفته شده که بزرگترین حلقه پرتوافکنی در دنیاست و به لطف آن پژوهشگران موفق شدند که فرایند شکل گیری این شکوفه ها را با دقت چند نانومتر تحت نظر بگیرند.

این بدان معناست که تیم دانشمندان شرکت کننده در این پروژه توانستند حرکت چربی های مایع (نظیر کره کاکائو) به سطح شکلات را تحت نظر بگیرند و اظهار داشتند که برای جلوگیری از بروز این مساله به فاکتورهای مختلفی نیاز خواهد بود و برای نمونه لازم است که شکلات را پایین تر از برخی دماهای مشخص (مثلا ۶۵ درجه فارنهایت) نگه داشت تا فرایند حرکت چربی به سطح شکلات آرام تر ضورت بگیرد.

البته ناگفته نماند که هم اکنون برخی راهکارهای پایدارتر نیز برای جلوگیری از بروز این مساله وجود دارند و حتی در صورت ایجاد این شکوفه ها روی شکلات، خطری سلامتی شما را تهدید نخواهد کرد.

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟