دانشمندان راهی برای تبدیل پشه های ماده به نر یافته اند

یک تیم بزرگ از دانشمندان در سراسر جهان، راهی برای تبدیل پشه های ماده به نر، در رده های ژنتیکی یافته اند. از آنجایی که فقط پشه های ماده انسان را نیش می زنند و پشه های نر بی آزارند، پس این تحقیق می تواند مشکل بسیار بزرگی را حل کند.

برای بسیاری از ما، پشه ها مشکل بزرگی نیستند و نهایتا چند ماهی طی بهار و تابستان مهمان خانه های مان هستند اما برای میلیون ها نفر در قسمت های دیگر دنیا، پشه ها ناقل بیماری های خاص و کشنده هستند.

هر ساله 200 هزار نفر از این طریق به تب زرد مبتلا می شوند و از این تعداد، 30 هزار نفر از بین می روند. برای حل این مشکل، ترفندهای بسیار متفاوتی صورت گرفته که هم هزینه بر است و هم زمان بر. اما این شیوه ممکن است بهترین شیوه باشد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

press_v2.0

برای ساده کردن این پروسه، محققین تلاش کردند سوییچ ژنتیکی انجام داده و ماده را به نر تبدیل کنند اما کاری که کردند دقیقا به این سادگی نیست. آن ها راهی برای تغییر اندام جنسی پشه ها یافتند.

ژن Nix در پشه های گونه Aedes aegypti، مشخص کننده مرد بودن اوست. در حالی که این گونه از پشه ها مالاریا را حمل نمی کنند اما شیوع بیماری های مهلکی چون تب زرد و تب دانگ هستند و ویروس چیکونگونیا را حمل می کنند.

وقتی ژن Nix به نمونه های مورد آزمایش تزریق شد، بیش از دو سوم پشه های ماده، اندام جنسی مردانه تولید کردند. از 70 سال پیش تاکنون، محققان می دانستند که یک ژن ساده می تواند جنسیت پشه را مشخص کند اما تا به حال کسی قادر به پیدا کردن آن نبوده.

شرکت های بسیاری برای سال های متمادی در این زمینه فعالیت می کرده اند و پشه های نر در محیط آزاد می نموده اند اما هزینه های آزمایشگاهی اندکی غیر قابل کنترل است. این ترفند جدید می تواند به آن ها کمک کند تا پشه های ماده را هم به پشه های نر تبدیل کنند، آن هم با کمترین هزینه ها.

محققان می گویند هنوز چند سالی تا به بهره رساندن متود فاصله دارند و در حال حاضر فعلا موفق به انجام این کار شده اند. ژن مذکور پس از تزریق به پشه ها لزوما به تمام بدن وی نمی رسد و پشه ماده تقریبا ماده باقی می ماند. در واقع تصور کنید پشه ماده ای تولید می شود که انجام جنسی نرها را هم دارد.

اگر روزی تمام مشکلات پروژه برطرف شود و به صورت گسترده مورد حمایت شرکت ها قرار بگیرد، احتمالا شاهد کاهش شیوع این دسته از بیماری ها خواهیم بود.

مطالب مرتبط

بازیابی بینایی در موش‌های نابینا با تزریق نانوذرات به شبکیه

گروهی از محققان بین المللی در آزمایشی قابل توجه روش احتمالی بازیابی بینایی در افرادی که از بیماری‌های فرساینده شبکیه چشم رنج می‌برند را پیدا کردند. آن‌ها موفق شدند با یکبار تزریق نانوذرات به چشمان موش‌های نابینا، شبکیه مصنوعی کارآمد ایجاد کرده و بینایی را به آن‌ها بازگردانند.تعداد چشمگیری از بیماری‌های بینایی ناشی از کهولت... ادامه مطلب

نوع جدیدی از آنفلوانزای خوکی با پتانسیل دنیاگیری در چین کشف شد

محققان چینی نوع جدیدی از آنفلوانزای خوکی با پتانسیل دنیاگیری را کشف کردند. این ویروس که G4 نام دارد، از آنفلوانزای خوکی زیرگروه H1N1 مشتق شده که سال ۲۰۰۹ دنیاگیر شد.محققان دانشگاه‌های چین و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین می‌گویند ویروس G4 «تمام مشخصه‌های ضروری سازگاری بالا برای بیمار کردن انسان» را دارد.به... ادامه مطلب

محققان روشی برای معکوس کردن برخی نشانه‌های پیری در موش‌ها پیدا کردند

محققان با تحریک گیرنده‌های نوعی چربی که به سرعت در بدن می‌سوزد، چربی موش‌های پیر را کاهش داده و با افزایش میزان عضلات، آن‌ها را از لحاظ وضعیت جسمانی شبیه موش‌های جوان کردند.همه چربی‌ها یکسان نیستند؛ چربی سفید که ورزشکاران برای سوزاندن آن در قسمت شکم و ران تلاش بسیاری می‌کنند، انرژی مازاد را برای... ادامه مطلب

کشف ۱۸ گونه جدید سوسک آبی در آمریکای جنوبی

یک دانشجوی دوره کارشناسی حین مطالعه تالاب‌ها در جنگل‌های بارانی و صعب العبور آمریکای جنوبی، ۱۸ گونه جدید سوسک آبی را کشف کرد.«ریچل اسمیت» (Rachel Smith)، دانشجوی کارشناسی رشته بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی از دانشگاه کانزاس حین انجام تحقیقات میدانی در کشورهای ونزوئلا، جمهوری سورینام و گویان بود که ۱۸ گونه جدید سوسک... ادامه مطلب

نرخ شیوع ویروس کرونا ۸۰ برابر آمارهای اولیه بوده است

بسیاری از محققان و اپیدمیولوژیست‌ها بر این باور هستند که نرخ شیوع ویروس کرونا در ابتدای آغاز پاندمی به خاطر عدم تشخیص صحیح و ابزار ناکافی برای آزمایش بسیار کمتر از نرخ شیوع واقعی بوده تا جایی که موارد حقیقی احتمالا ۸۰ برابر آمار رسمی بوده‌اند.طبق گزارش جدیدی که از سوی محققین «دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا»... ادامه مطلب

ویروس HIV هنگام درمان ضد ویروسی درون سلول‌های مغز پنهان می‌شود

محققان اخیرا با بررسی بافت مغز انسان و موش به این موضوع پی برده‌اند که ویروس HIV می‌تواند در زمان درمان درون سلول‌های مغز پناه بگیرد و پس از توقف درمان، دوباره ظاهر شود.درک این موضوع که ویروس HIV چگونه در هنگام درمان‌های ضد ویروسی می‌تواند خود را مخفی کند، می‌تواند به دانشمندان در کشف... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟