دانشمندان راهی برای تبدیل پشه های ماده به نر یافته اند

دانشمندان راهی برای تبدیل پشه های ماده به نر یافته اند

یک تیم بزرگ از دانشمندان در سراسر جهان، راهی برای تبدیل پشه های ماده به نر، در رده های ژنتیکی یافته اند. از آنجایی که فقط پشه های ماده انسان را نیش می زنند و پشه های نر بی آزارند، پس این تحقیق می تواند مشکل بسیار بزرگی را حل کند.

برای بسیاری از ما، پشه ها مشکل بزرگی نیستند و نهایتا چند ماهی طی بهار و تابستان مهمان خانه های مان هستند اما برای میلیون ها نفر در قسمت های دیگر دنیا، پشه ها ناقل بیماری های خاص و کشنده هستند.

هر ساله ۲۰۰ هزار نفر از این طریق به تب زرد مبتلا می شوند و از این تعداد، ۳۰ هزار نفر از بین می روند. برای حل این مشکل، ترفندهای بسیار متفاوتی صورت گرفته که هم هزینه بر است و هم زمان بر. اما این شیوه ممکن است بهترین شیوه باشد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

press_v2.0

برای ساده کردن این پروسه، محققین تلاش کردند سوییچ ژنتیکی انجام داده و ماده را به نر تبدیل کنند اما کاری که کردند دقیقا به این سادگی نیست. آن ها راهی برای تغییر اندام جنسی پشه ها یافتند.

ژن Nix در پشه های گونه Aedes aegypti، مشخص کننده مرد بودن اوست. در حالی که این گونه از پشه ها مالاریا را حمل نمی کنند اما شیوع بیماری های مهلکی چون تب زرد و تب دانگ هستند و ویروس چیکونگونیا را حمل می کنند.

وقتی ژن Nix به نمونه های مورد آزمایش تزریق شد، بیش از دو سوم پشه های ماده، اندام جنسی مردانه تولید کردند. از ۷۰ سال پیش تاکنون، محققان می دانستند که یک ژن ساده می تواند جنسیت پشه را مشخص کند اما تا به حال کسی قادر به پیدا کردن آن نبوده.

شرکت های بسیاری برای سال های متمادی در این زمینه فعالیت می کرده اند و پشه های نر در محیط آزاد می نموده اند اما هزینه های آزمایشگاهی اندکی غیر قابل کنترل است. این ترفند جدید می تواند به آن ها کمک کند تا پشه های ماده را هم به پشه های نر تبدیل کنند، آن هم با کمترین هزینه ها.

محققان می گویند هنوز چند سالی تا به بهره رساندن متود فاصله دارند و در حال حاضر فعلا موفق به انجام این کار شده اند. ژن مذکور پس از تزریق به پشه ها لزوما به تمام بدن وی نمی رسد و پشه ماده تقریبا ماده باقی می ماند. در واقع تصور کنید پشه ماده ای تولید می شود که انجام جنسی نرها را هم دارد.

اگر روزی تمام مشکلات پروژه برطرف شود و به صورت گسترده مورد حمایت شرکت ها قرار بگیرد، احتمالا شاهد کاهش شیوع این دسته از بیماری ها خواهیم بود.

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato