علت مرگ بیش از هزار دلفینی که سال 2010 کشته شدند آلودگی به فرآورده های نفتی است

بیش از ۱۳۰۰ دلفین پوزه بطری، اوایل سال ۲۰۱۰ در خلیج مکزیک خود را به ساحل دریا رساندن و تلف شدند. حالا محققین این فاجعه را به نشت نفت کشتی Deepwater Horizon در همان سال نسبت می دهند.

مرگ و میر دلفین ها درست اندکی پیش از آوریل سال ۲۰۱۰، زمانی که کشتی دچار سانحه شد آغاز گشت و به همین علت محققین نتوانستند علت ارتباط این دو را به یکدیگر شرح دهند. اما پژوهش جدیدی که روز گذشته در PLoS ONE منتشر شد می گوید کالبد شکافی این حیوانات نشان می دهد شش ها و اندام های داخلی این حیوانات پر از ترکیبات نفتی بوده.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

همین مسئله سبب شد که محققین به مسئله تاثیر Deepwater Horizon روی مرگ دسته جمعی دلفین ها فکر کنند. محققین با بررسی غدد فوق کلیوی ۴۶ دلفینی که در لوییزیانا، مسیسیپی و آلاباما به ساحل آمده بودند، متوجه میزان بالای مواد نفتی در بدن آن ها شدند.

برای مقایسه آن ها با دلفین های دیگر، محققان گروهی مرجع و ۱۰۶ تایی از دلفین هایی که خارج از مناطق آلوده خود را به ساحل رسانده بودند را مورد ارزایبی قرار دادند. دلفین های گروه مرجع آسیب های زیادی در ناحیه شش و غدد فوق کلیوی ندیده بودند در حالی که گروه اول نتیجه برعکسی را نشان می داد.

علت دیگر مرگ آن ها نیز ابتلا به ویروس نومونیا است که سبب بیماری ذات الریه در آن ها شده. از هر پنج دلفین گروه اول، یک دلفین به بیماری مبتلا بوده که این بیماری منجر به مرگ ۷۰ درصد آن ها شده. در مقابل، تنها دو درصد از دلفین های گروه مرجع نومونیا داشتند.

دلفین هایی که در معرض مواد نفتی Deepwater Horizon بودند قشر فوق کلیوی باریک تری داشتند و همین مسئله سبب افزایش ابتلا به بیماری در آن ها می شده.

در نتیجه، تعداد بسیار زیادی دلفین در نتیجه فعالیت های انسانی جان خود را به شکل غم انگیز و دردناکی از دست دادند و فرآورده های نفتی خارج شده از کشتی Deepwater Horizon موفق به کشتار دسته جمعی جانداران دریایی شده.

دلفین ها جانداران هوشمندی هستند که عمر طولانی دارند اما تولید مثل در آن ها آهسته صورت می گیرد. قتل عام دسته جمعی آن ها می تواند در آینده ای نزدیک به بحرانی بزرگ تبدیل شود.

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟