پهپادی به اندازه کف دست با پره های جمع شونده [تماشا کنید]

پهپاد های چهار پره (کوادکوپتر) که ابعادی به اندازه کف دست دارند چند سالی است که محبوبیت پیدا کرده اند و زمان زیادی از عمر آنها نمی گذرد، اما کمتر پیش آمده که یکی از آنها بتواند با آن همه پرّه داخل جیب تان جای بگیرد. حالا دو محقق از «انستیتوی تکنولوژی فدرال سوئیس» پهپاد ظریف و مبتکرانه ای را خلق کرده اند که می شود پره های آن را جهت جلوگیری از صدمه دیدن تا لحظه پرواز تا کرد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

پهپاد کوچکی که توسط استفانو مینتچیو و داریو فلورینو (دو محقق روباتیک) طراحی شده، قادر است بازوهای ظریف خود را (که پره های ۰.۳ میلیمتری روی آن ها نصب شده)، درست در لحظه بلند شدن از زمین باز کند.

در واقع انرژی لازم برای باز شدن پره های از طریق آرمیچرهای چرخنده دستگاه تامین می شود و در حالت خاموش هم بازو های این پرنده توسط تعدادی آهنربا در جای خود به شکل تا شده محکم می مانند.

سازندگان این پهپاد در ویدئویی که در ادامه خواهید دید می گویند طراحی دستگاه مورد بحث را از هنر اوریگامی الهام گرفته اند، چرا که خطوط و چین های روی کاغذ در این هنر، امکان استفاده از الگوهای بسیار پیچیده تر برای تا زدن را به آنها داده و توانسته اند این ایده ها را در طراحی محصولی سبک و ظریف بکار گیرند. آنها مدعی شده اند که این شیوه به مراتب بهتر از روش های سنتی ساخت سازه های تاشونده است که تا پیش از این مورد استفاده قرار می گرفتند.

آنچه مشخص است هلی کوپتر چهار پره فوق قابلیت حمل بارهای سنگین را ندارد، اما در عوض ممکن است بتوان به عنوان ابزاری برای نظارت نامحسوس در پلتفرم های مراقبتی آن را مورد استفاده قرار داد.

سازندگان این دستگاه در حال حاضر تلاش می کنند تا قابلیت جمع شدن خودکار را هم به بازو های آن اضافه کنند تا پروسه استفاده از آن ها باز هم ساده تر شده و کاربر بتواند تعداد زیادی از این پهپادها را داخل کیف خود قرار داده و در موارد نیاز از آنها استفاده کند.

در پایان می توانید ویدئوی طرز کار این کوادکوپتر را تماشا کنید.

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟