همه چیز درباره آیفون 13
کمپانی AMD نسل ششم از پردازنده های سری A خود را با ۱۰ و ۱۲ هسته معرفی کرد

کمپانی AMD نسل ششم از پردازنده های سری A خود را با ۱۰ و ۱۲ هسته معرفی کرد

روز گذشته برایتان نوشتیم که اینتل سری جدید پردازنده های برادول خود با گرافیک مجتمع Iris Pro را معرفی نموده است. از طرف دیگر کمپانی AMD امروز در نمایشگاه Computex، از آخرین پردازنده های سری A خود با ۳ مدل مختلف پرده برداشت که برای بهبود تجربه ی استریم آنلاین و همچنین بازی های کامپیوتری، طراحی گشته اند. پردازنده های مورد بحث به هسته های مجزای گرافیکی Radeon R6 و R7 مجهز گشته اند که به طور کلی باعث می شوند با چیپ هایی ۱۰ تا ۱۲ هسته ای رو به رو باشیم.

به معنای آنکه با یک چیپ چهار هسته ای که با معماری x86 توسعه یافته اند طرف هستیم و از سوی دیگر نیز ۶ تا ۸ هسته ی جداگانه مخصوص پردازش گرافیکی بر روی چیپ نصب شده اند. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

نام کد پردازنده ها Carrizo است و از معماری اختصاصی AMD به نام "Excavator" در ساخت آنها استفاده شده. همه ی پردازنده ها برای کامپیوترهای همراه یا همان لپ تاپ ها طراحی گشته اند. پردازنده های A10-8700P و A8-8600P جدا از ۴ هسته ی پردازشی، از ۶ هسته ی گرافیکی Radeon R6 برخوردار هستند و این در حالیست که نمونه ی قوی تر با نام FX-8800P، در کنار چهار هسته ی پردازشی خود، از ۸ هسته ی گرافیکی Radeon R7 بهره می گیرد.

کمپانی AMD امیدوار است تلاش هایش در توسعه ی چیپ های یاد شده، بتوانند باعث رونق یافتن بازار لپ تاپ ها شوند؛ بازاری که برای مدت زمان زیادیست که در رکود به سر می برد. ذکر این نکته نیز جالب است که در سال گذشته، ۴۵.۱ میلیون نوت بوک به فروش رفته اند که چیپست به کار رفته در ۹۰ درصد آنها را اینتل ساخته است.

AMD نیز تصمیم گرفته تا به جای رقابت با اینتل در بازار پردازنده های قدرتمند، بیشتر به ساخت محصولات ارزان قیمت و میان رده توجه کند؛ پردازنده هایی که معمولا در نوت بوک ها با رنج قیمت ۴۰۰ الی ۷۰۰ دلار جای می گیرند.

همانگونه که در ابتدای خبر نیز گفتیم، سه چیپ جدید معرفی شده، در راستای ارائه یک تجربه کاربری بهتر برای استریم آنلاین ویدیو های ۴K توسعه یافته اند. از سوی دیگر AMD اذعان دارد که می توانید بازی های آنلاین بسیاری را نیز با این چیپ ها به راحتی تجربه کنید؛ برای مثال کاربر نوت بوکی که از این پردازنده ها استفاده کند، می تواند بدون اتصال نوت بوک به منبع تغذیه،‌ تا ساعت با رزولوشن Full HD و با بیش از ۳۰ فریم بر ثانیه به انجام بازی Dota 2 بپردازد.

مدیر ارشد کمپانی یاد شده به نام Kevin Lensing می گوید: «در پردازش گرافیکی، ما برنده هستیم. با چیپ های ما می توانید عملکردی دو برابر بهتر از یک چیپ اینتل Core i7 داشته باشید.»

نظرات ۲۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato