تایم لپسی از ماراتون یازده ساله کاوشگر «فرصت» روی مریخ [تماشا کنید]

فرود کاوشگر کنجکاوی روی سطح مریخ و حفاری هایی که برای پیدا کردن آب در سطح سیاره سرخ انجام داد از سوی رسانه های مختلف مورد توجه قرار گرفت و به همین دلیل بسیاری به سرعت از یاد بردند که کاوشگر دیگری به نام فرصت همچنان در این سیاره حضور دارد و سطح روی آن را جستجو می کند.

اوایل امسال خبر رسید که کاوشگر «فرصت» ماراتون ۱۱ ساله خود برای پیمایش مریخ را پشت سر گذاشته و حالا آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا یک ویدئوی تایم لپس از کل سفر این کاوشگر (از ابتدای فرود آن در ژانویه ۲۰۰۴ تا آوریل امسال که رکورد ۲۶.۲ مایل را پشت سر گذاشت) منتشر نموده.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

تصاویری که در سمت چپ مشاهده می کنید با استفاده از دوربین های نصب شده در قسمت جلو و عقب کاوشگر (موسوم به hazcam) دریافت شده اند و علاوه بر این، نقشه ای نیز در سمت راست نمایش داده می شود که مسیر پر پیچ و خم حرکت این ربات را به تصویر می کشد.

صدای ضبط شده چندان هم واضح نیست با این همه، آنطور که از روی ویدئو می توان حدث زد این عدم وضوح صدا به خاطر لرزش هایی است که در حین حرکت کاوشگر رخ می دهد.

در مواردی که «فرصت» از روی سطوح صاف حرکت می کند صدای آن مشکلی ندارد اما زمانی که صداها بلندتر می شوند یعنی ربات از روی سطوح ناهموار عبور می کند.

ویدئو در حدود هشت دقیقه است و همه این یازده سال را در یک چشم بر هم زدن پیش روی شما قرار می دهد. اگر کمی دقیق تر به تصاوی نگاه کنید در خواهید یافت که کاوشگر در حین مسیر با فضاپیمایی که آن را به سطح مریخ رسانده مواجه می شود، پوشش حرارتی معیوب خود را بررسی می کند و به مدت حدودا دو ماه در شن های روان گیر می کند و تمامی سطوح این سیاره را می پیماید.

تماشای سرگذشت این کاوشگرها در سطح ناهموار مریخ و تغییر ظاهر آنها به مرور زمان می تواند برای بسیاری جالب باشد، به همین خاطر در تصویر زیر نمایی از «فرصت» در سال ۲۰۰۴ میلادی و زمان فرودش روی مریخ و همچنین ظاهر آن در سال ۲۰۱۴ به تصویر کشیده شده است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟