صاعقه جان مردی که مونوپاد در دست داشت را گرفت

صاعقه جان مردی که مونوپاد در دست داشت را گرفت

دو مرد بر اثر برخورد صاعقه در سلسله جبال Beacons واقع در ولز بریتانیا جان خود را از دست دادند و براساس اظهارات تیم نجات یکی از آنها یک مونوپاد فلزی را با خود حمل می کرده.

بر اساس گزارش تازه ای که در سایت تلگراف و به نقل از اعضای تیم نجات حضور یافته در محل حادثه منتشر گردیده، آن مونوپاد احتمالا باعث جذب صاعقه شده و در نهایت به مرگ فرد مذکور منتهی گردیده.

کارشناسان اظهار داشته اند که در زمان بروز رعد و برق، بهتر است که افراد اشیاء رسانای الکتریسته را از خود دور نگه دارند که جالب است بدانید که حتی خطوط تلفن زمینی نیز در همین زمره جای می گیرند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

برای نمونه افرادی که گلف بازی می کنند باید در زمان وقوع صاعقه باید از نزدیک شدن به چوب های خود که دارای بخش های فلزی هستند جلوگیری نمایند. شناگران نیز باید در چنین مواردی از آب بیرون بیایند چراکه بدن انسان می تواند به کانالی برای تخلیه بار الکتریکی تبدیل شده و آب نیز الکتریسیته را به خوبی از خود عبور می دهد.

برخی افراد مستقیما مورد اصابت صاعقه قرار می گیرند (و زنده می مانند) با این وجود، در برخی موارد هم صاعقه پس بر برخورد با زمین به اطراف حرکت کرده و به انسان اصابت می کندو در نهایت باعث مرگ فرد می شود.

آزمایشگاه ملی توفان های سهمگین در آمریکا اظهار داشته که صاعقه می تواند چیزی بین ۱۰۰ هزار تا یک میلیارد ولت الکتریسته را با خود حمل کند. در گزارش این آزمایشگاه آمده که احتمال برخورد صاعقه با انسان برابر با یک در سه هزار است (با در نظر داشتن متوسط عمر ۸۰ سال برای یک فرد) و احتمال آنکه فردی در ایالات متحده آمریکا بر اثر این پدیده جانش را از دست داده یا مجروح شود برابر با یک در ۲۴۰ هزار اعلام گردیده.

در گزارش این آزمایشگاه توصیه شده تا در صورت بروز رعد و برق افراد به دنبال پناهگاه باشند یا اینکه داخل یک خودروی دارای سقف فلزی بنشینند و شیشه های آن را بالا بدهند. اگر در داخل یک محیط بسته هستید توصیه شده که دراز نکشید (حتی در سطوح بتونی) و به دیوارهای بتونی نیز تکیه ندهید.

چندی است که مونوپادها به نمادی از نیاز بشر امروز برای عکس گرفتن از خود در حین انجام کاری یا حتی در زمان بیکاری بدل شده اند. رستوران های زنجیره ای پیتزا هات نیز در اقدامی عجیب که بیشتر به یک شوخی می ماند چندی پیش ویدئویی را در یوتوب منتشر کرد و در آن همه خطرات احتمالی این ابزارها را بر شمرد که یکی از آنها برخورد صاعقه بود.

اما در باب خطر این ابزارهای مدرن فلزی همین بس که می توانند باعث از دست رفتن جان انسان شوند.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato