بوئینگ پتنت مربوط به یک موتور جت با سوخت هسته ای را به ثبت رساند

هفته گذشته دفتر علائم تجاری و پتنت های ایالات متحده آمریکا، پرونده مربوط به پتنتی را از سوی سه تن از کارکنان بوئینگ به نام های رابرت بادیکا، جیمز هرزبرگ و فرنک چندلر دریافت کرد که به یک موتور هواپیما با سوخت لیزری و هسته ای مربوط می شد.

تولید کنندگان هواپیما مرتبا در تلاشند تا راه های جدید و البته مقرون به صرفه تری را برای تامین انرژی محصولات خود بیابند و این موتور لیزری نیز جدیدترین ایده ایست که تاکنون از سوی مهندسان بوئینگ و در راستای هدف مذکور ارائه گردیده.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

گفتنی است که هواپیماهای به خدمت گرفته شده در خطوط هوایی مدرن نظیر Boeing Dreamliner از موتورهای توربو فن متعدد برای تامین انرژی مورد نیاز خود بهره می گیرند که در آنها از تعدادی فن و توربین برای فشرده سازی هوا و احتراق سوخت به منظور تولید انرژی بهره گرفته می شود.

حال، موتوری که پتنت آن از سوی بوئینگ به ثبت رسیده از روشی کاملا متفاوت و مبتکرانه برای این منظور استفاده می کند. براساس اسناد مربوط به این پتنت، موتور لیزری یاد شده قابلیت تامین انرژی راکت ها، موشک ها و حتی فضاپیماها را نیز داردکه این می تواند خبر بسیار خوبی برای صنایع هوا و فضا و همچنین نظامی باشد.

لازم به یادآوری است که این موتور تاکنون تولید نشده و صرفا پتنت مربوط به آن به ثبت رسیده است و مشخص نیست که آیا به این زودی ها شرکتی اقدام به تولید آن خواهد کرد یا خیر. در ادامه فرایند عملکرد این موتور به صورت تصویری در اختیارتان قرار می گیرد.

این موتور با تاباندن پرتوهای لیزری روی مواد رادیواکتیو نظیر دوتریوم و تریتیوم کار می کند.

این موتور با تاباندن پرتوهای لیزری روی مواد رادیواکتیو نظیر دوتریوم و تریتیوم کار می کند.

پرتو متصاعد شده از لیزرها مواد رادیواکتیو را تبخیر کرده و باعث ایجاد نوعی شکافت در آن می شوند و در واقع نوعی انفجار هسته ای کوچک در موتور رخ می دهد.

پرتو متصاعد شده از لیزرها مواد رادیواکتیو را تبخیر کرده و باعث ایجاد نوعی شکافت در آن می شوند و در واقع انفجار هسته ای کوچکی در موتور رخ می دهد.

در نتیجه این انفجار هسته ای کوچک مقداری هیدروژن و یا هلیوم تولید می شود که در فشارهای بسیار بالا از قسمت انتهایی موتور خارج می شود و انرژی مورد نیاز برای هواپیما تولید می گردد.

در نتیجه این انفجار هسته ای کوچک، مقداری هیدروژن و یا هلیوم تولید می شود که در فشارهای بسیار بالا از قسمت انتهایی موتور خارج می شود و انرژی مورد نیاز برای هواپیما را تولید می کند.

در عین حال، دیواره داخلی بخشی از موتور که پوششی از اورانیوم 238 دارد با نوترون های دارای سطح انرژی بالا که در نتیجه واکنش های هسته ای تولید شده وارد عمل شده و گرما تولید می کند.

در عین حال، دیواره داخلی بخش احتراق موتور که پوششی از اورانیوم 238 دارد با نوترون های دارای سطح انرژی بالا که در نتیجه واکنش های هسته ای تولید شده وارد عمل شده و گرما تولید می کند.

موتور با فعال کردن سیستم خنک کننده در سمت دیگر واحد احتراق پوشیده شده از اورانیوم این حرارت را مهار می کند.

موتور با فعال کردن نوعی سیال خنک کننده (Coolant) در سمت دیگر واحد احتراق پوشیده شده از اورانیوم این حرارت را مهار می کند.

در این مرحله خنک کننده که انرژی مورد نیازش را از طریق حرارت تولید شده به دست آورده به داخل یک توربین و ژنراتور فرستاده می شود و در آنجه الکتریسیته مورد نیاز برای لیزرها را تامین می کند.

در این مرحله سیال که انرژی مورد نیازش را از طریق حرارت تولید شده به دست آورده به داخل توربین و ژنراتور فرستاده می شود و در آنجه الکتریسیته مورد نیاز برای لیزرها را تامین می کند.

این موتور به غیر از مواد رادیواکتیو به میزان بسیار کمی هم به منابع انرژی خارجی نیاز دارد.

این موتور به غیر از مواد رادیواکتیو به میزان بسیار کمی هم به منابع انرژی خارجی نیاز دارد.

مطالب مرتبط

آزمایش سگ‌های رباتیک توسط نیروی هوایی آمریکا

نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا سگ‌های رباتیک را در یکی از پایگاه‌های نیروی هوایی این کشور آزمایش کرد.نیروی هوایی آمریکا ربات چهارپا و پیشرفته‌ای به نام Vision 60 را در پایگاه نیروی هوایی «نلیس» در شهر لاس وگاس واقع در ایالت نوادا آزمایش کرد. در این آزمایش ربات‌ها برای بررسی تهدیدات محیطی جلوتر از سربازان... ادامه مطلب

مشکلات فنی دامن بوئینگ ۷۸۷ دریم‌لاینر را هم گرفت؛ بازرسی‌های FAA از خط تولید

بوئینگ اواخر ماه گذشته میلادی به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که برخی از هواپیماهای بوئینگ ۷۸۷ دریم‌لاینر با مشکلات کنترل کیفیت در خط تولید مواجه شده‌اند که در نتیجه آن، ۸ فروند هواپیما زمین‌گیر شدند و حالا اداره هوانوردی فدرال (FAA) تحقیقاتی را درباره آن شروع کرده است.دو مشکل این هواپیما مربوط به تولید آن در کارخانه... ادامه مطلب

ربات جدید ارتش آمریکا تهدیدات پنهان را برای سربازان شناسایی می‌کند

ارتش آمریکا در حال آزمایش رباتی است که با استفاده از سنسورهای مختلف محیط اطراف را اسکن کرده و تغییرات محیطی را روی شیشه عینک واقعیت افزوده سرباز نمایش می‌دهد.آزمایشگاه ارتش ایالات متحده (ARL) در حال آزمایش رباتی است که با استفاده از سنسورهایی موسوم به «لیدار» (LiDAR) محیط اطراف را به شکل سه بعدی... ادامه مطلب

ارتش آمریکا سربازان را به ردیاب رادار متحرک تبدیل می‌کند

در میدان جنگ با استفاده از رادار می‌توان مکان مخفی شدن سربازان حتی در تاریکی شب و حین استتار را کشف کرد. حال ارتش آمریکا می‌خواهد سربازان این کشور را به ردیاب رادار تبدیل کرده تا با کشف آنها از فاش شدن مکان سربازان جلوگیری کند.ارتش آمریکا می‌گوید رادار نظارتی زمینی (Ground Surveillance Radar) و... ادامه مطلب

مروری بر خاص‌ترین جنگ‌افزارهای ارتش زمینی روسیه

هشتم ماه می 1945 (18 اردیبهشت 1324) به عنوان روز پیروزی در اروپا (VE Day) شناخته می‌شود. در این روز نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم با تسلیم شدن بی قید و شرط آلمان موافقت کردند. با توجه به اهمیت تاریخی چند کشور اروپایی از جمله روسیه این روز را جشن گرفته و مراسم‌های مختلفی... ادامه مطلب

از سرگیری تولید بوئینگ ۷۳۷ مکس با وجود عدم مجوز برای پرواز

شرکت بوئینگ اعلام کرد که پس از وقفه‌ تقریبا چهار ماهه، تولید هواپیمای ۷۳۷ مکس را از سر می‌گیرد. این شرکت اضافه کرد که تولید مجدد این هواپیما با «سرعت کم» و با در نظر گرفتن ده‌ها پارامتر جدید برای بهبود امنیت محیط کار و کیفیت محصول انجام می‌گیرد.بوئینگ ۷۳۷ مکس به خاطر دو سانحه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟