نگاهی بر معماری اهرام ثلاثه مصر، نگین درخشان قاره سیاه

نگاهی بر معماری اهرام ثلاثه مصر، نگین درخشان قاره سیاه

نگاهی بر معماری اهرام ثلاثه مصر، نگین درخشان قاره سیاه

اهرام ثلاثه مصر متشکل از هرم های منکورع، خفرع و خوفو (از سمت چپ به راست) در بخش غربی رود نیل بنا شده اند و تاسیس شان به سال های ۲۴۶۵ و ۲۵۷۵ قبل از میلاد باز می گردد. این هرم ها که در زمره عجایب هفت گانه دنیا قرار دارند با مشقت و سختی بسیار ساخته شدند تا آرامگاهی برای فراعنه مصر باشند.

در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی گذرا داشته باشیم به معماری این بناها و شگفتی های باورنکردنی شان. با دیجیاتو همراه باشید.

هرم ساخته شده برای پادشاه جوزر که توسط انبوهی از گذرگاه ها و معابد احاطه شده، جزو نخستین نمونه های ساخته شده از سنگ آهک است.
هرم ساخته شده برای پادشاه جوزر که توسط انبوهی از گذرگاه ها و معابد احاطه شده، جزو نخستین نمونه های ساخته شده از سنگ آهک است.
در این تصویر هرم Maydum را می بینید که تاسیس آن بین سال های 2575 تا 2650 قبل از میلاد و به صورت مرحله ای توسط شاه Huni آغاز شد و بعدها شاه سنفرو تکمیل آن را بر عهده گرفت. سنفرو تلاش کرد که سطح رویی این هرم را با سنگ آهک بپوشاند اما متاسفانه در حین کار، بنای هرم فرو ریخت.
در این تصویر هرم Maydum را می بینید که تاسیس آن بین سال های ۲۵۷۵ تا ۲۶۵۰ قبل از میلاد و به صورت مرحله ای توسط شاه Huni آغاز شد و بعدها شاه سنفرو تکمیل آن را بر عهده گرفت. سنفرو تلاش کرد که سطح رویی این هرم را با سنگ آهک بپوشاند اما متاسفانه در حین کار، بنای آن فرو ریخت.
این عکس یکی از دو هرم ساخته شده توسط شاه سنفرو را به تصویر می کشد که در سال های 2551 الی 2575 میلادی کار ساخت آن در منطقه Dahshure آغاز شد. این را می توان نخستین تلاش ها برای ساخت یک هرم واقعی خواند اما زاویه دیواره های آن (52 درجه) بیش از اندازه تند بود و راس آن نیز با زاویه 43.5 شکلی گرد به خود گرفته بود.
این عکس یکی از دو هرم ساخته شده توسط شاه سنفرو را به تصویر می کشد که در سال های ۲۵۵۱ الی ۲۵۷۵ قبل از میلاد کار ساخت آن در منطقه Dahshure آغاز شد. این را می توان نخستین تلاش ها برای ساخت یک هرم واقعی خواند اما زاویه دیواره های آن (۵۲ درجه) بیش از اندازه تند بود و راس آن نیز با زاویه ۴۳.۵ شکلی گرد به خود گرفته بود.
این عکس نخستین هرم واقعی ساخته شده در مصر را نشان می دهد. هرم شمالی Dahshur توسط پادشاه سنفور و بین سال های 2551 تا 2575 قبل از میلاد بنا گردید.
این عکس نخستین هرم واقعی ساخته شده در مصر را نشان می دهد. هرم شمالی Dahshur توسط پادشاه سنفور و بین سال های ۲۵۵۱ تا ۲۵۷۵ قبل از میلاد بنا گردید.
سه هرم منکورع، خفرع و خوفو (از جلو به عقب) ارتفاعات مختلفی دارند که بین 146 متر (خوفو) تا 66 متر (منکورع) متغیر است. نمای این هرم ها در ابتدا با سنگ آهک مزین شده بود و همانطور که در تصویر می بینید تنها راس خفرع شکل اولیه ساخت خود را حفظ کرده و دو بنای دیگر به مرور زمان دستخوش تغییراتی شده اند.
سه هرم منکورع، خفرع و خوفو (از جلو به عقب) ارتفاعات مختلفی دارند که بین ۱۴۶ متر (خوفو) تا ۶۶ متر (منکورع) متغیر است. نمای این هرم ها در ابتدا با سنگ آهک مزین شده بود و همانطور که در تصویر می بینید تنها راس خفرع شکل اولیه ساخت خود را حفظ کرده و دو بنای دیگر به مرور زمان دستخوش تغییراتی شده اند.
حدودا 2.5 میلیون بلوک سنگی برش داده و روی هم گذاشته شده اند تا هرم عظیم 5.75 میلیون تنی خوفوع ساخته شود.
حدودا ۲.۵ میلیون بلوک سنگی برش داده و روی هم گذاشته شده اند تا هرم عظیم ۵.۷۵ میلیون تنی خوفو ساخته شود.
اضلاع هرم بزرگ با زاویه 51 درجه در کنار هم قرار داده شده اند و قسمت کف هرم نیز یک چهار ضلعی را می سازد که رئوس آن در چهار گوشه قطب نما قرار گرفته اند.
اضلاع هرم بزرگ با زاویه ۵۱ درجه در کنار هم قرار داده شده اند و قسمت کف هرم نیز یک چهار ضلعی را می سازد که رئوس آن در چهار گوشه قطب نما قرار گرفته اند.
انتهای راهروی بزرگ به اتاق دفن پادشاه خوفوع می رسد که در عمیق ترین بخش هرم جای گرفته است.
انتهای راهروی بزرگ به اتاق دفن پادشاه خوفو می رسد که در عمیق ترین بخش هرم جای گرفته است.
مجسمه ابوالهول که در دوران سلطنت پادشاه خفرع ساخته شد، نمادی از رهبر مصریان باستان است.
مجسمه ابوالهول که در دوران سلطنت پادشاه خفرع ساخته شد، نمادی از رهبر مصریان باستان است.
نمایی از اهرام مصر از شهر قاهره
نمایی از اهرام مصر از شهر قاهره

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل