ناسا کشف یک اگزوپلنت خاکی با فاصله 21 سال نوری از زمین را تایید کرد

ناسا کشف یک اگزوپلنت خاکی با فاصله 21 سال نوری از زمین را تایید کرد

ناسا کشف یک اگزوپلنت خاکی با فاصله 21 سال نوری از زمین را تایید کرد

ستاره شناسان موفق شدند با استفاده از تلسکوپ فضایی Spitzer نزدیک ترین سیاره خاکی به زمین را در خارج از منظومه خورشیدی بیابند. این سیاره که تحت عنوان HD 219134b از آن یاد شده در فاصله ۲۱ سال نوری آنطرف تر به دور ستاره ای می چرخد و ناسا نیز آن را «معدن طلایی از داده های علمی» خوانده است.

این سیاره احتمالا جای مناسبی برای زندگی نیست چراکه تنها ۱.۶ برابر ابعاد زمین را دارد و جرم آن نیز بیش از ۴ برابر زمین است. نکته دیگر اینکه مدار گردش سه روزه آن بیش از اندازه به ستاره میزبانش نزدیک است و با وجود سردتر و کوچکتر بودن این ستاره نسبت به خورشید، احتمال وجود آب به حالت ماده در آن بسیار بعید به نظر می رسد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

سیاره هایی مانند این که تحت عنوان ابر زمین از آنها یاد می شود در اقصی نقاط کهکشان وجود دارند با این همه بشر اطلاعات زیادی در مورد آنها در اختیار ندارد. اما این سیاره به خاطر فاصله اندکش تا زمین می تواند پژوهشگران را در درک شکل سیارات و منظومه خورشیدی یاری دهد.

کشف امروز، یک هفته پس از نام گذاری سیاره ای به نام Earth 2.0 صورت می گیرد؛ آن سیاره که به صورت رسمی کپلر ۴۵۲b نام دارد توسط تلسکوپ کپلر ناسا کشف شد. کپلر در مقایسه با HD 219134b شباهت بیشتری به زمین دارد چراکه چرخش آن به دور ستاره اش ۳۸۵ روز طول می کشد و در منطقه قابل سکونت و پیرامون ستاره ای قرار گرفته که ۲۰ درصد از خورشید روشن تر است.

اما HD 219134b در مقایسه با کپلر (با فاصله ۱۴۰۰ سال نوری) به زمین نزدیک تر است و به همین خاطر اهمیت بالایی دارد. مایکل گیلون پژوهشگر ارشد تلسکوپ Spitzer می گوید: این سیاره می تواند نقش سنگ رزتا را در مطالعه ابر زمین ها داشته باشد.

پژوهشگران در نظر دارند تنظیمات لازم را برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با HD 219134b روی تلسکوپ های مستقر در زمین و فضا انجام دهند. برای مثال قصد دارند با بررسی حرکت این سیاره حول ستاره میزبانش مشخص نمایند که آیا دارای اتمسفر هست یا خیر.

علاوه بر این، احتمال می رود که از سال ۲۰۱۸ میلادی، پژوهش های بیشتری از طریق تلسکوپ فضایی جیمز وب روی این سیاره صورت بگیرد. مایکل ورنر پژوهشگر مشارکت کننده در این طرح اظهار داشته که ظرف دهه های آتی بیشترین حجم از مطالعات فضایی روی سیاره HD 219134b انجام خواهد گرفت.

ستاره شناسان همچنین دریافته اند که دست کم سه سیاره دیگر نیز در منظومه متعلق به HD 219134b وجود دارند که دوتای آنها کوچک تر بوده و با فاصله اندک به دور ستاره مادر می چرخند.

براین اساس، یکی از این سیارات هر ۶.۸ روز به دور ستاره خود می چرخد و ۲.۷ برابر زمین جرم دارد و دیگر هر ۴۷ روز یک بار مدارش را دور می زند و نه برابر زمین است. البته سیاره چهارمی هم وجود دارد که گفته شده ۶۲ برابر زمین است و ۱۱۹۰ روز طول می کشد که به دور ستاره ای با فاصله ۲۰۰ میلیون مایل آنطرف تر خود بچرخد.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل