ناسا کشف یک اگزوپلنت خاکی با فاصله 21 سال نوری از زمین را تایید کرد

ستاره شناسان موفق شدند با استفاده از تلسکوپ فضایی Spitzer نزدیک ترین سیاره خاکی به زمین را در خارج از منظومه خورشیدی بیابند. این سیاره که تحت عنوان HD 219134b از آن یاد شده در فاصله 21 سال نوری آنطرف تر به دور ستاره ای می چرخد و ناسا نیز آن را «معدن طلایی از داده های علمی» خوانده است.

این سیاره احتمالا جای مناسبی برای زندگی نیست چراکه تنها 1.6 برابر ابعاد زمین را دارد و جرم آن نیز بیش از 4 برابر زمین است. نکته دیگر اینکه مدار گردش سه روزه آن بیش از اندازه به ستاره میزبانش نزدیک است و با وجود سردتر و کوچکتر بودن این ستاره نسبت به خورشید، احتمال وجود آب به حالت ماده در آن بسیار بعید به نظر می رسد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

سیاره هایی مانند این که تحت عنوان ابر زمین از آنها یاد می شود در اقصی نقاط کهکشان وجود دارند با این همه بشر اطلاعات زیادی در مورد آنها در اختیار ندارد. اما این سیاره به خاطر فاصله اندکش تا زمین می تواند پژوهشگران را در درک شکل سیارات و منظومه خورشیدی یاری دهد.

کشف امروز، یک هفته پس از نام گذاری سیاره ای به نام Earth 2.0 صورت می گیرد؛ آن سیاره که به صورت رسمی کپلر 452b نام دارد توسط تلسکوپ کپلر ناسا کشف شد. کپلر در مقایسه با HD 219134b شباهت بیشتری به زمین دارد چراکه چرخش آن به دور ستاره اش 385 روز طول می کشد و در منطقه قابل سکونت و پیرامون ستاره ای قرار گرفته که 20 درصد از خورشید روشن تر است.

اما HD 219134b در مقایسه با کپلر (با فاصله 1400 سال نوری) به زمین نزدیک تر است و به همین خاطر اهمیت بالایی دارد. مایکل گیلون پژوهشگر ارشد تلسکوپ Spitzer می گوید: این سیاره می تواند نقش سنگ رزتا را در مطالعه ابر زمین ها داشته باشد.

پژوهشگران در نظر دارند تنظیمات لازم را برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با HD 219134b روی تلسکوپ های مستقر در زمین و فضا انجام دهند. برای مثال قصد دارند با بررسی حرکت این سیاره حول ستاره میزبانش مشخص نمایند که آیا دارای اتمسفر هست یا خیر.

علاوه بر این، احتمال می رود که از سال 2018 میلادی، پژوهش های بیشتری از طریق تلسکوپ فضایی جیمز وب روی این سیاره صورت بگیرد. مایکل ورنر پژوهشگر مشارکت کننده در این طرح اظهار داشته که ظرف دهه های آتی بیشترین حجم از مطالعات فضایی روی سیاره HD 219134b انجام خواهد گرفت.

ستاره شناسان همچنین دریافته اند که دست کم سه سیاره دیگر نیز در منظومه متعلق به HD 219134b وجود دارند که دوتای آنها کوچک تر بوده و با فاصله اندک به دور ستاره مادر می چرخند.

براین اساس، یکی از این سیارات هر 6.8 روز به دور ستاره خود می چرخد و 2.7 برابر زمین جرم دارد و دیگر هر 47 روز یک بار مدارش را دور می زند و نه برابر زمین است. البته سیاره چهارمی هم وجود دارد که گفته شده 62 برابر زمین است و 1190 روز طول می کشد که به دور ستاره ای با فاصله 200 میلیون مایل آنطرف تر خود بچرخد.

منبع:
theverge
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

ناسا با پروژه DART زمین را در برابر سیارک های خطرناک محافظت می کند

تصور برخورد شهاب سنگ های سرگردان به زمین بسیار ترسناک است، البته نه آنقدر که کارگردانان هالیوودی می گویند. با این حال، تکنولوژی بشر به سطحی رسیده که می تواند کره خاکی را از گزند این آسیب احتمالی مصون بدارد. ناسا به تازگی از پروژه ای به نام دارت (DART) رونمایی کرده که می تواند... ادامه مطلب

محققان ناسا به راه حلی برای محافظت از فضانوردان در سیاره مریخ دست یافته اند

از آن جایی که در آینده ممکن است فضانوردان، برای ماه ها در سیاره مریخ حضور داشته باشند، پناهگاه های آنان باید به گونه ای ساخته شود تا دمای بسیار زیاد سیاره و اشعه های کیهانی که به راحتی از اتمسفر باریک مریخ عبور می کنند را خنثی کند. برخی از محققان پیشنهاد داده اند... ادامه مطلب

ناسا سال ۲۰۲۸ دوباره به ماه باز می‌گردد

ناسا یکی از برنامه‌ های آینده خود را بازگشت به ماه و ساخت پایگاه فضایی ثابت در این سیاره اعلام کرده. آخرین سفر به ماه ناسا سال ۱۹۷۲ میلادی انجام شده و از آن زمان ۴۷ سال می‌گذرد. حال این آژانس فضایی اعلام نموده که سال ۲۰۲۸ دوباره به ماه برمی‌گردد تا در این سیاره‌ی سکونتگاه‌های... ادامه مطلب

گام تازه ناسا برای تحقق رویای سفر انسان به مریخ

همان طور که احتمالاً می دانید ناسا چند سالی است که روی پروژه ارسال انسان به مریخ کار می کند و برای تحقق آن، بزرگترین راکت دنیا را در دست ساخت دارد.این سازمان در راستای پیشرفت فرآیند ساخت راکت مورد بحث، روز جمعه (ساعت 23:25 به وقت تهران) برای سومین بار از زمان آغاز پروژه،... ادامه مطلب

ناسا در حال ساخت ابزاری جدید برای رصد سیاره ها است

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) به همراه بنیاد ملی علوم قصد دارند تا با تشکیل تیمی ویژه از ستاره شناسان، ابزاری جدید برای رصد سیاره ها بسازند. ستاره شناسان منتخب از فیلتر دانشگاه Penn State گذشتند و استادیار Suvarth Mahadevan آن ها را طی مسابقه ای علمی برگزید تا در این تیم حضور داشته... ادامه مطلب

پهپاد Dragonfly ممکن است به اکتشاف بزرگ ترین قمر زحل برود

در حالی که پهپادها روز به روز فعالیت های بیشتری روی زمین انجام می دهند، انتظار می رفت که خیلی زود، پایشان به جهان ها و سیاره های دیگر نیز باز شود. تیمی در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز اخیراً ماموریتی مفهومی به نام Dragonfly توسعه داده اند. این ماموریت، پهپادی هشت پره را... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟