جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

ناسا کشف یک اگزوپلنت خاکی با فاصله 21 سال نوری از زمین را تایید کرد

ستاره شناسان موفق شدند با استفاده از تلسکوپ فضایی Spitzer نزدیک ترین سیاره خاکی به زمین را در خارج از منظومه خورشیدی بیابند. این سیاره که تحت عنوان HD 219134b از آن یاد شده در فاصله 21 سال نوری آنطرف تر به دور ستاره ای می چرخد و ناسا نیز آن را «معدن طلایی از داده های علمی» خوانده است.

این سیاره احتمالا جای مناسبی برای زندگی نیست چراکه تنها 1.6 برابر ابعاد زمین را دارد و جرم آن نیز بیش از 4 برابر زمین است. نکته دیگر اینکه مدار گردش سه روزه آن بیش از اندازه به ستاره میزبانش نزدیک است و با وجود سردتر و کوچکتر بودن این ستاره نسبت به خورشید، احتمال وجود آب به حالت ماده در آن بسیار بعید به نظر می رسد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

سیاره هایی مانند این که تحت عنوان ابر زمین از آنها یاد می شود در اقصی نقاط کهکشان وجود دارند با این همه بشر اطلاعات زیادی در مورد آنها در اختیار ندارد. اما این سیاره به خاطر فاصله اندکش تا زمین می تواند پژوهشگران را در درک شکل سیارات و منظومه خورشیدی یاری دهد.

کشف امروز، یک هفته پس از نام گذاری سیاره ای به نام Earth 2.0 صورت می گیرد؛ آن سیاره که به صورت رسمی کپلر 452b نام دارد توسط تلسکوپ کپلر ناسا کشف شد. کپلر در مقایسه با HD 219134b شباهت بیشتری به زمین دارد چراکه چرخش آن به دور ستاره اش 385 روز طول می کشد و در منطقه قابل سکونت و پیرامون ستاره ای قرار گرفته که 20 درصد از خورشید روشن تر است.

اما HD 219134b در مقایسه با کپلر (با فاصله 1400 سال نوری) به زمین نزدیک تر است و به همین خاطر اهمیت بالایی دارد. مایکل گیلون پژوهشگر ارشد تلسکوپ Spitzer می گوید: این سیاره می تواند نقش سنگ رزتا را در مطالعه ابر زمین ها داشته باشد.

پژوهشگران در نظر دارند تنظیمات لازم را برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با HD 219134b روی تلسکوپ های مستقر در زمین و فضا انجام دهند. برای مثال قصد دارند با بررسی حرکت این سیاره حول ستاره میزبانش مشخص نمایند که آیا دارای اتمسفر هست یا خیر.

علاوه بر این، احتمال می رود که از سال 2018 میلادی، پژوهش های بیشتری از طریق تلسکوپ فضایی جیمز وب روی این سیاره صورت بگیرد. مایکل ورنر پژوهشگر مشارکت کننده در این طرح اظهار داشته که ظرف دهه های آتی بیشترین حجم از مطالعات فضایی روی سیاره HD 219134b انجام خواهد گرفت.

ستاره شناسان همچنین دریافته اند که دست کم سه سیاره دیگر نیز در منظومه متعلق به HD 219134b وجود دارند که دوتای آنها کوچک تر بوده و با فاصله اندک به دور ستاره مادر می چرخند.

براین اساس، یکی از این سیارات هر 6.8 روز به دور ستاره خود می چرخد و 2.7 برابر زمین جرم دارد و دیگر هر 47 روز یک بار مدارش را دور می زند و نه برابر زمین است. البته سیاره چهارمی هم وجود دارد که گفته شده 62 برابر زمین است و 1190 روز طول می کشد که به دور ستاره ای با فاصله 200 میلیون مایل آنطرف تر خود بچرخد.

مطالب مرتبط

نخستین پرواز مستقل فضاپیمای جدید ویرجین گلکتیک با موفقیت اجرا شد

دیروز دومین فضاپیمای SpaceShipTwo شرکت ویرجین گلکتیک موسوم به VSS Unity نخستین پرواز مستقل خود را بر فراز بیابان موهاوی در جنوب غربی ایالات متحده با موفقیت به پایان رساند و لبخند رضایت را روی لبان «ریچارد برنسون» مدیرعامل این شرکت نشاند. این هواپیمای فضایی که در ماه فوریه گذشته معرفی شد، در عملیات آزمایشی توانست... ادامه مطلب

ناسا ماموریت تلسکوپ فضایی هابل را 5 سال دیگر تمدید کرد

جایگزین تلسکوپ فضایی هابل قرار است که در سال 2018 میلادی رسما آغاز به کار کند، با این همه، ناسا اعلام کرده که ماموریت هابل را 5 سال دیگر تمدید خواهد کرد. این فضاپیمای تصویربرداری قرار است که با همراهی موسسه علوم تلسکوپ فضایی در بالتیمور تا سال 2021 میلادی همچنان به گرفتن عکس در... ادامه مطلب

فضاپیمای «افق نو» از منظومه شمسی خارج می شود

فضاپیمای «افق نو» که چندی پیش، تصاویر جدیدی از سیاره پلوتو برایمان ارسال کرده بود، قرار است که از منظومه شماسی خارج شود و به دنیای باستانی «کمربند کوپر» پا بگذارد. فضاپیمای مورد بحث که چهار مانور برنامه ریزی شده ی خود را به انجام رسانده، حالا قرار است ماموریتی جدید به نام «2014 MUS69»... ادامه مطلب

اولین جراحی چشم به کمک ربات ها با موفقیت انجام شد

محققان دانشگاه آکسفورد اخیراً با به فرجام رساندن اولین جراحی چشم به کمک ربات دستیار، تاریخ ساز شده اند. «رابرت مک لارن» (Robert MacLaren)، پروفسور چشم شناسی آکسفورد و تیم وی توانسته اند با موفقیت، غشایی 1 هزارم میلی متری را از داخل چشم یک بیمار خارج کنند. تیم مورد اشاره برای این جراحی از... ادامه مطلب

ناسا با ارسال باکتری به فضا به حفظ سلامت فضانوردان کمک می کند

چه اتفاقی می افتد اگر فردی در فضا مریض شود؟ چطور می توان او را درمان کرد؟ ناسا قصد دارد با ارسال مجموعه ای از باکتری ها به همراه آنتی بیوتیک به فضا، پاسخ این سوال را دریابد. این آژانس فضایی به تازگی ماهواره کوچکی به نام «E. coli Anti-Microbial» را به مدار زمین ارسال کرده... ادامه مطلب

صفحات یخی قطب جنوب با سرعتی تا سه برابر بیشتر از قبل در حال ذوب شدن هستند

بنابر گزارش تازه ای که در نشریه Nature منتشر شده، یخ های قطب جنوب با سرعتی فزاینده در حال آب شدن هستند. بیش از 80 تحقیق صورت گرفته از سوی 42 سازمان بین المللی نشان می دهد که در بازه زمانی 2012 الی 2017، قطب جنوب در هر سال 219 میلیارد تُن صفحه یخی از... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x